Kategoriler
Doğru giyin!

Sporda Kompresyon Giyim

Sporda Kompresyon Giyim; Performansı artıran, yorgunluğu bastıran ve vücuda uygun basınç uygulayarak toparlanmayı destekleyen kompresyon kıyafetlerdir. Kas eğitimi, koşu ve yol bisikletlerinde etkili olduğu için sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık sadece spor yaparken değil, dağcılık tutkunları ve egzersiz yapanlar da kullanır.

Fiyat aralığı ucuzdan pahalıya, sadece vücudu desteklemek için değil, aynı zamanda yaz için çabuk kuruyan, sıcak kışlar için uzun kollu tip, kol ve bacak gibi kısmen giyilebilir ürünler ve hatta daha fazlası için geniş. Günlük kıyafetlerin altına rahatlıkla giyilebilen ürünler de var. Hepsini sportive.com.tr’de bulabilirsiniz.

Kompresyon Giyim Nedir?

Kompresyon giyim, yüksek elastikiyete sahip sentetik elyaf malzemeden yapılmış spor giyimdir. Vücuda uygun basınç uygulanarak çeşitli etkiler elde edilmesi amaçlanır. Yukarıda bahsedildiği gibi, sadece egzersiz performansını iyileştirmeyi değil, aynı zamanda yaralı bölgelerin bakımını da amaçlayanlar gibi çeşitli türleri vardır. Ayrıca üst ve alt vücut için olduğu kadar kol ve bacak gibi kısımlar için de çeşitli kompresyon aşınması türleri vardır, bu nedenle size uygun kompresyon aşınmasını bulabilirseniz daha olumlu bir yaşam sürebileceksiniz

Sporda Kompresyon Giyim
Sporda Kompresyon Giyim

Kompresyon Kıyafetlerin Etkileri

Kompresyon aşınmasından bazı etkiler bekleyebilirsiniz.

Egzersiz sırasında performansı artırması

Vücudu orta derecede sıkarak vücudun sarsılmasını bastırır ve gövdenin stabilitesini destekler. Ayrıca araştırma sonuçları, egzersiz sırasında oksijen alımını etkilemediğini ve kalp atış hızı artışını baskıladığını göstermiştir. Performansı artırması da beklenebilir.

Belirli kasları sabitler

Bazı ürünler, basınç uygulayarak bantlama gibi belirli kasları güçlendirmeye odaklanır. Bunları giyerek diz ve dirsek gibi kolay yaralanan bölgelerdeki yükün azaltılmasında rol oynarlar.

Spor sonrası yorgunluğun azalmasına yol açar

Egzersiz sırasında kas hasarını azalttığına ve ayrıca iyileşmek için gereken süreyi azalttığına inanılmaktadır. Bu konuda bazı çalışmalarda etkinliğini gösteren sonuçlar da bildirilmiştir.

Sıkı çalışmayı destekler

Kaslara yükün uygulandığı egzersizlerde vücudu desteklemesi, kas hasarlarını ve yaralanmaları bastırması beklenebileceğinden sadece spordaiçin değil aynı zamanda şantiyelerde uzun süreli çalışma ve zor işlerde de giyilebilir.

Sporda Kompresyon Giyim
Sporda Kompresyon Giyim

Kompresyon Kıyafet Türleri

Üst Giyim

Üst giyim için temel olarak üç tip vardır: uzun kollu, kısa kollu ve kolsuz. Atletizm, kas eğitimi ve sıkı çalışma için genellikle alt gövdeyi de içeren tulum tarzları vardır.

Uzun kollular temel olarak sonbahar ve kış içindir. Birçoğu, soğuk hava malzemelerinden, sıcak tutabilen ve nemlendirebilen malzemelerden yapılmıştır. Soğukta spor ve yoğun çalışma sırasında kas sıcaklığındaki düşüşün yol açtığı hasarı bastırması beklenebilir. Kısa kollu ve kolsuz olanlar ilkbahar ve yaz içindir. Birçoğunda çabuk kuruyan malzemeler ve serinlik hissi veren malzemeler kullanılır, böylece sıcak mevsimde bile ferahlatıcı bir şekilde giyebilirsiniz.

Alt Giyim

Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde, alt gövde her zaman eksendir. Bu nedenle, kompresyon aşınmasının alt vücut için gerekli olduğunu düşünen birçok sporcu var. Alt vücut için sadece tüm bacak kaslarını sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda uylukları, baldırları ve yükün yoğunlaştığı diğer bölgeleri de koruması beklenebilir. Bu nedenle maraton, dağcılık ve bisiklet gibi yarışmalarla uyumlu olduğu söylenmektedir.

Üst vücutta olduğu gibi, birçoğu ilkbahar / yaz için çabuk kuruyan / serinletici malzemelerden ve sonbahar / kış için ısı tutucu / nemlendirici malzemelerden yapılmıştır ve özellikle sonbahar / kış aylarında etkisini gerçekten hissedebilirsiniz.

Bacak ve Kollar İçin

Ayrıca “sadece kollar / sadece uyluklar” gibi kısmen kapatan bir tür kompresyon kıyafetler de vardır. Etkisi diğerleri ile aynıdır ve aşınan kısımda hareketin korunmasını ve ısının tutulmasını bekleyebilirsiniz. Bazı insanlar onu bir moda olduğu için giymeyi tercih eder. Kompresyon kıyafetler üst ve alt giyim için uyumlu tasarıma sahip birçok ürün barındırır.