Kategoriler
Doğru giyin!

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tenis oldukça hareket ve güç gerektiren bir spordur. Tüm bunların yanında teknik ve bilgide gerektirir. Rakibin hamlesini önceden sezinleyerek topun geleceği yerde olmak kazanmak için gereklidir. Oldukça hareketli olan bu oyun için sporcunun rahat etmesi ve çevik olması oyundaki performansını etkileyecektir. Tenis oynayan kişiler diğer spor branşlarında olduğu gibi kendilerine özel tasarlanan ayakkabı kullanmalıdır. Ayağınızın şekline ve oynayacağınız kortun özelliklerine göre farklılaşan modeller arasında kendinize en uygun olanı seçmek için önemsemeniz gerekenler yazımızdadır.

Ayağınızın Yapısına Göre Model Seçmek

Kişi her zaman önce kendinden başlamalıdır. Bu yüzden ilk dikkat etmeniz gereken nokta ayağınızın şekli ve ayakkabının tabanı olmalıdır. Sürekli bir ileri bir geri hareket edeceğinizden ayağınızın rahat etmesi adına içerisinde destek veren ve yastıklaması olan modeller tercih edilmelidir. Ayağınızın şekli, taraklı olup olmaması veya dün taban gibi özellikleri de düşünülmelidir. Zemine nasıl bastığınızı irdelemek ayağınızı tanımanız için önemlidir. Bunu dilerseniz yumuşak bir zeminde ayağınızı bastıktan sonra şekline bakabilir dilerseniz ıslak havlu kâğıdın üzerine basabilirsiniz. Burada ayağınızın hangi yana doğru bastığını, düz taban mı? Vs. tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Bu uygulamayı sadece tenis ayakkabısı seçerken değil tüm ayakkabı seçimlerinde dikkat etmeniz ayağınızın ayakkabı içerisindeki rahatlığını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Nerede Oynayacaksınız?

Atak tipinizi ve şeklini öğrendikten sonra en uygun ayakkabıyı seçebilmek adına hangi zeminde oynayacağınızı düşünmelisiniz. Örneğin toprak bir kortta oynayacaksanız çizgi tabanlı ayakkabılar ve daha ağır ancak dışarıya karşı daha dayanıklı bir model seçilmelidir. Beton bir zeminde oynayacaksanız yastıklama sisteminin çok fazla olduğu ve dışarı deri olan modeller ayak sağlığınızı korumak ve sakatlık ihtimalini azaltmak için önemlidir. Çim bir kortta oynayacaksanız ise hafif ancak kauçuk tabanlı modeller seçilmelidir. Zemine uygun ayakkabı tabanı seçmek kaymamanızı sağlarken aynı zamanda ayağınızı da koruyacaktır.

Her Sporcunun Kendi Seçimi

Sporcuların genelde sevdiği bir ayakkabı markası veya sevdiği bir ayakkabı tarzı bulunmaktadır. Tenisin ünlü sporcularının da özel modelleri bulunmaktadır. Burada karşımıza ayakkabı tasarımı ve yine taban farkı çıkmaktadır. Bazı sporcular hafif ve esnek ayakkabı modellerini seçerken bazıları ise daha ağır ancak dışarıdan darbeye daha dayanıklı modeller seçmektedir. Çok hareket eden ve fevri hareketler yapan oyuncular ağır ve dayanıklı ayakkabılar seçerken dingin ve yerinde dönen sporcular ise hafif ve esnek olan tabanları tercih etmektedir. Burada seçim tamamen size kalmıştır.  Kendinize en uygun ayakkabıyı seçerek performansınızı arttırabilirsiniz.

Sportive Önerisi Tenis Ayakkabıları

Nike Court Royale Tab Erkek Gri Spor Ayakkabı CJ9263-004 modeli sokak stilini sporuna yansıtmak isteyenlerin tercihi olabilir ve günlük kullanıma da uygundur. Sentetik ve deriden yapılan üst kısmı ve kauçuk tabanı ile esneklik ve rahatlık sunmaktadır. Yapısı ile birden fazla kort içinde kullanımı uygundur ve dayanıklılığı yüksektir.

Nike Court Borough Low 2 Unisex Beyaz Günlük Ayakkabı Bq5448-100 ise daha sert modeller tercih edenlere uygun olacaktır. Basketboldan esinlenerek tasarlanmış olması darbeye karşı dayanıklılığını arttırırken kauçuk tabanı ise zemine sıkıca tutunur. Çevik sporcular için bilek hareketlerini korurken aynı zamanda esnek yapısı ile sporcunun ayak hareketlerini destekler. Daha fazla tenis ayakkabısı modelleri için https://www.sportive.com.tr/ ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir