Kategoriler
Doğru giyin!

Tenis Kıyafeti Seçmek

Tenis oldukça hareketli bir spor dalıdır. Bunun için kıyafet seçerken oldukça titiz davranmak gerekir. Kıyafetin içinde terleme, rahat hareket edebilme gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

Tenis sporu kendine has hareketler barındırır. Hareketlerden kaynaklı olarak kıyafetler ona göre tasarlanmıştır. Tenis oynarken giyilecek olan kıyafetlerden anlamıyorsanız bilen birinden destek alabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda sizi olabildiğince bilgilendirmeye çalışacağız.

Tenis Kıyafetinin Rahat Olması

Genel olarak iki parçadan oluşan kıyafetler tercih edilmektedir. Bazı kişiler tek parçadan oluşan kıyafetlerde tercih edebilir. Kişinin rahatına göre tercih edilen bir durumdur. Erkek tenisçiler ve kadın tenisçiler için farklı yapılarda ve tarzlarda kıyafetler hazırlanmaktadır.

Tenis kıyafetinin rahat olması oyuncunun rahat hareket edebilmesini sağlar. Giyilen kıyafetlerin hava alabiliyor olması oldukça önemlidir. Nefes almasının yanı sıra nem emici özelliği ve hafif olması gerekir. Tenis oynayacak kişiler ilk zamanlar pamuklu ürünleri tercih etmektedir. Nem tutma özelliği olsa da tenis sporu için %100 pamuklu kıyafetler giyilmemelidir.

Tenise uygun Climalite ve Dri Fit adında kumaş türlerine sahip kıyafetler tercih edilmelidir. Bu kumaşlar teri vücuttan uzaklaştırır. Kıyafetin daha hafif kalmasını sağlar. Genel olarak açık havada yapılan spor için kıyafetlerde UV koruma olanağı vardır.

Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Tenis oynarken kıyafetlerin yanında ayakkabı ve çorap seçimine de özen gösterilmelidir. Tenisçiler için ayakkabı ve çorap seçimi şu şekilde olmalıdır:

Ayakkabı seçimi: Tenis yapısından kaynaklı olarak özel bir ayakkabı formuna ihtiyaç duymaktadır. Kortta hızlı hareket edebilmek oldukça önemlidir. Bunda da tenis ayakkabısı rolü çok fazladır. Tenis ayakkabıları oldukça hafif olmalıdır. Ayakları desteklemeli ve güzel bir şekilde sarmalıdır. Ayakkabıların yapımında Poliüretan ve EVA gibi araçlar kullanılmakta. Bu maddeler ayakları korumaya yardımcı olur.

Çorap seçimi: Öne, arkaya ya da yana doğru sürekli olarak hareket söz konusudur. Buna bağlı olarak sporcunun ayağında tahriş veya su toplama gerçekleşebilir. Yastıklama teknolojisi ile ayak sağlığı rahatlıkla korunabilir.

Tenis Aksesuarları

Tenis kıyafetleri üzerinde çeşitli aksesuarlar bulunmaktadır. Küçük ceplerin olması halinde tenis topları ceplere rahatlıkla koyulabilir. Bele takılan tenis çantası kıyafetin yapısını bozmadan birçok eşyayı içine alabiliyor.

Tenisçiler sürekli hareket ettikleri için aşırı şekilde terleyebiliyorlar. Bunun için bileklerine taktıkları havlu formunda olan bileklikler tenisçilerin oyun anında terlerini silmelerine yardımcı olmaktadır. Şapka kullanan kişilerde UV özelliğine sahip şapkalar takmaktadır. Bu sayede hem güneşin zararlı ışınlarından korunup hem de güneşin oyun oynanmasına engel olmasını sağlamaktadır.

Tenis Kıyafeti Seçimi Neden Önemli

Tenis oynamak dikkat gerektiren bir spordur. Her an hareket etme durumu söz konusudur. Tenis kıyafeti sporcuya uygun olarak yapılmalıdır. Her sporcu kendi vücut yapısına göre kıyafet seçmelidir. Tenis kıyafeti vücudu iyi şekilde sarmalı ancak sıkmamalıdır.

Kumaşının esnek ve rahat olması gerekir. Sporcu her an bir harekette bulunabilir. Esnek kumaşlar işleri kolaylaştırır. Esnek olmayan kumaş ile oyuna çıkan kişi ciddi sıkıntılar yaşar ve oyunu kazanması söz konusu değildir. Rahat hareket edemediği için vücududa zarar görebilir.

Tenis Kıyafetleri Nelerdir

Sporcular üzerinde tenis kıyafetlerini sık sık görmüşüzdür. Kadın oyuncular için ve erkek oyuncular için tenis kıyafetleri vardır. Kadın tenisçilerde tenis kıyafetleri şu şekildedir:

 • Polo tişört
 • V yaka tişört
 • Bisiklet yaka tişört
 • Atlet
 • Tenis elbisesi
 • Tenis şortu
 • Tenis eteği

Erkek tenisçilerde tenis kıyafeti şu şekildedir:

 • Polo tişört
 • Bisiklet yaka tişört
 • V yaka tişört
 • Atlet
 • Alt kısma şort

Tenisçilerin karşılaşma sırasında kıyafet seçimleri bu şekildedir. Her sporcu kendisinin rahat edeceği kıyafetleri seçmektedir.

Tenis Aksesuarları Neden Önemli

Tenis oynamak isteyen kişiler kendilerine göre kıyafet seçimi yaptıktan sonra her şeyin tam olması için aksesuar seçimi yapmaktadır. Aksesuarlar tenis kıyafetlerinin önemli bir parçasıdır. Tenis aksesuarları oyuncunun işini kolaylaştırır.

Tenis aksesuarları genel olarak çanta, şapka ve bileklik gibi araçlardır. Raketler için de önemli aksesuarlar vardır. Raketler için kullanılan aksesuarlar sporcunun işini kolaylaştırmaktır. Tenis raketinin sapının kalınlığı önemlidir. Yanlış sap kalınlığı kolda ciddi zararlara neden olabilir. Bunun için sap kalınlığına dikkat ederek tenis alınmalıdır. Alınmadığı durumda ince sap alınması halinde tenis aksesuarı olan grip ile sap kalınlaştırılır.

Bir diğer tenis aksesuarı ise titreşim önleyicidir. Tenis raketine takılan kauçuktan yapılan bu cihaz kordajlara takılarak titreşimi önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir