Kategoriler
Doğru giyin!

Voleybol Ayakkabısı Seçimi

Voleybol bilindik ve çok sık oynanan bir spor dalıdır. Voleybol ayakkabısı oyuncunun rahatını koruma da önemli rol oynamaktadır. Voleybol ayakkabıları içeride ve dışarıda giyilmesi için tasarlanmıştır.

Yapısı gereği ayak bileklerinin burkulmasını engeller. Oynanan yüzeyde iyi bir tutuş imkanı sağlar. Ayakkabının yapısı sayesinde bacak kasları gerilmez. Voleybol ayakkabıları hafif ayakkabılardır. Oyun sırasında sizlere kolaylık sağlar.

Voleybol Ayakkabısını Özelliği

Voleybol ayakkabısı alacak kişiler ayakkabının nasıl bir özelliğe sahip olduğunu bilmesi gerekir. Bu özellikler şu şekildedir:

Dış Taban: Ayakkabılar sakız kauçuğun ve kauçuğun karımı ile yapılarak kapalı sahalarda oyuncunun hareketlerinin daha güçlü olmasını sağlar. Dış alanlarda oynanacak oyunlar için taban yapısı zemine göre hazırlanmıştır.

Orta Taban: Ayakkabının topuk bölümüne ve ön ayak kısmına çeşitli malzemeler eklenerek daha rahat olunması sağlanır. Orta taban EVA ve köpük ile oluşturulur. Orta tabanının iyi şekilde oluşturulması bacakta ve dizde olacak hasarların engellenmesine yardımcı olur.

Üst Yüzey: Ayakkabılar genel olarak ağ örgü içererek süetten oluşur. Deri olarak üretilen yüksek kesimli ayakkabılar da vardır. Oyuncu kendisine uygun olan yapıda ayakkabıyı tercih eder.

Kadın ve Erkek Voleybol Ayakkabısı

Erkek voleybol ayakkabısı ve kadın voleybol ayakkabısı farklı özellikler taşır. Erkek voleybolu güce dayalı bir oyundur. Bu nedenle yaralanmaların önlenmesi için ve kolay hareket edebilmek için ona göre ayakkabı üretilir.

Kadın voleybolunda ise güçten ziyade beceri ve dayanaklılık ön plandadır. Ayakkabılar buna göre tasarlanmaktadır. Ayakkabıların değişik şekilde tasarlanmasının nedeni sergilenecek olan performansın gösterilmesini kolaylaştırır.

Kadın Voleybol Ayakkabısı

Voleybol oynarken kadın voleybol ayakkabısı ve erkek voleybol ayakkabısı arasında fark vardır. Kadın voleybol ayakkabısının özellikleri şu şekildedir:

 • Kadın voleybol ayakkabıları daha dar yapılıdır.
 • Hafif voleybol ayakkabılarıdır.
 • Sentetik deriden oluşmaktadır. Bu sayede ısı kolaylıkla uzaklaşabilir.
 • Orta taban yapısında jel yastıklama vardır. Bu yastıklama ile darbeler ve şoklar emilir.
 • İç mekan için ve dış mekan için kolaylıkla kullanılır.
 • Boyut farklılığı vardır.
 • Bazı modeller atlama gücü sağlar ve dengenin kurulmasına kolaylık sağlar.

Erkek Voleybol Ayakkabısı

Kadın voleybol ayakkabılarının özelliklerini tanıdık erkek voleybol ayakkabıları özellikleri de şu şekildedir:

 • Erkek voleybol ayakkabıları kadın ayakkabılarına göre daha geniştir.
 • Dayanıklılık için ve rahatlık için üst yüzeyi sentetik deriden oluşmaktadır.
 • Tabanı iyi bir çekiş gücü için kauçuktan yapılmıştır.
 • Ön ayak bölgesinde yastıklama yapılmıştır. Bu sayede şokun emilmesi sağlanır.
 • Bazı modeller yıkanabilir.
 • Daha hafif ve konfor veren ayakkabı çeşitleri vardır.
 • Topukta yastıklama vardır. Bu sayede denge oluşturulur, performans artırılır.
 • Dış mekan için ve iç mekan için kullanıma uygundur.

Erkek voleybol ayakkabıları ve kadın voleybol ayakkabılarının özellikleri bazı noktalarda benzerlik göstermektedir. Farklılık göstermesinin nedeni de belirttiğimiz gibi birin de güce dayanıklı olması diğerinde dayanaklılığa ve becerikliliğe dayanaklı olmasıdır.

Voleybol Ayakkabısı

Voleybol ayakkabısı jel tabanlı olması gerekir. Jel tabanlı olması sporcu için önemli bir durumdur. Jel tabanlı ayakkabılarda hareket daha rahat şekilde sağlanır. Sporcu saha içinde çok fazla hareket eder. Bunun kolaylaşmasını sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Voleybol ayakkabısının iyi olması, oyuncunun oyun sırasında yaptığı hareketlere göre kaymasını engeller. Sürekli olarak sıçramada bulunacak olan oyuncu rahat şekilde sıçramak için esnek, dayanaklı ve hafif bir voleybol ayakkabısına ihtiyaç duyar.

Voleybol ayakkabısının yere tutunması da önemlidir. Tutunmayı kolay sağlayan ayakkabı sporcunu daha güvenli şekilde zıplamasını ve hareket etmesini sağlar. Ayakkabı oyuncunun gücünü sağlamalıdır. Sürekli olarak baskı ile güç uygulanacak olan ayakkabı hem baskıyı eşit dağıtmalı hem de dengeyi kolay şekilde sağlamalıdır.

Voleybol Sahasının Farklılığı ve Ayakkabı

Doğru şekilde voleybol ayakkabısı seçmek için sahanın yüzeyine dikkat etmek gerekir. Genel olarak ayakkabılar iç ve dış sahaya uygun şekilde tasarlanır. Ancak etkili şekilde sonuç almak için zemin yapısına dikkat etmekte fayda vardır.

Voleybol çimde ya da kumsalda ayakkabısız daha oynanabilir. Ancak ciddiye alarak oynamak isteyen kişiler sakatlanmaların yaşanmaması için, dengeli şekilde oynamak için, rahat ve kolay hareket etmek için voleybola uygun bir spor ayakkabısı seçimi yapmaya özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir