Kategoriler
Doğru giyin!

Yazdan Esintiler: Mayo Kullanım Kılavuzu

Ülkemizde Mayıs ayından itibaren deniz sezonu açılır ve tatile gidilmese bile bulunulan yere en yakın deniz mutlaka birkaç kez ziyaret edilir. Bazı kişiler ise deniz yerine havuzu tercih eder. Deniz veya havuz hiç fark etmez yüzerken ihtiyaç duyduğumuz yegane giysi mayodur. Herkesin mayo tercihi farklıdır ancak ilk olarak konfor önemsenir ve yüzerken hareket kısıtlamayacak rahat modeller seçilir. Bazı kişiler çok fazla mayo kullanmaktan hoşlanır ve sık sık dolabına yeni mayo eklerken bazı kişiler ise bir iki mayo ile sezonu kapatmayı tercih eder. Hangi sınıfta olursanız olun mayonuzu daha uzun ömürlü kullanmak ve belki sonraki senelerde yine giymek istiyorsanız sizlere mayoların doğru kullanımının nasıl olduğunu anlatacağız. Keyifli okumalar.

Mayo Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mayonuzu alırken öncellikle dikkat etmeniz gereken iki konu vardır. İlki kumaş kalitesi ikincisi ise rahatlığınızdır. Rahatlık için öncelikle sert kesimli modelleri tercih etmemenizi öneririz. Bu modeller sizi sıkacak ve deriye fazladan baskı yapacağı için iz bırakacaktır. Uzun süre üzerinizde kalacak ise bu durum cilt tahrişine de yol açabilir. Bunun yanında deniz ve havuz suyunda ciddi farklar vardır. Deniz suyu tuzlu ve dış etkenlere daha açıkken havuz suyu ise klorludur. Bu iki fark mayo seçerken önemsemelidir. Kaliteli sandığınız kumaştan bir mayo aslında havuz suyuna uygun yapılmadığı içi daha çabuk esneyebilir. Kumaş seçimine bakarken ayrıca çabuk kuruma özelliği de bulunmalıdır. Deniz ve havuz mayosu farkı olduğu gibi aynı zamanda toparlayıcı mayolar veya profesyonel yüzücü mayoları bulunur. Bu çeşitler arasından size en uygun ürünü seçerek öncelikle doğal olarak ömrünü uzatabilirsiniz.

Deniz İçin Kullanılan Mayolar Nasıl Temizlenmeli?

Deniz suyunun doğal yapısı mayoya havuzdan verdiğinden çok daha az zarar verir. Bu sebepten denizde mayonuzu kullandıktan sonra ideal bir temizlik ile uzun süre kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken denizin tuzunun ve denizin içindeki kirler mayonuza sıkıca tutunur ve temizlendiği zaman bu kirler yıpratıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca sudan çıktıktan sonra hemen güneşlenmekte mayonuz için zararlıdır. Bu sayede tuz üzerinizde kalacak ve kumaşın yapısına zarar verecektir. Bunun yerine tatlı su ile kısa bir duş olarak tuzu ve kısmi kiri üzerinden atabilirsiniz. Yahut mayonuzu biraz sabun ve ılık su ile çitilemeden sudan geçirerek kurutmaya bırakmak en doğru kullanım olacaktır.

Havuz Mayosunun Kullanımı Nasıldır?

Havuzdan çıktıktan sonra dikkat ederseniz mayonuzda bazı izler kalacaktır. Bu izler klordan gelmektedir ve mayonun kumaşı ne olursa olsun sertleştirerek zarar vermekte ve iplerinin kısa sürede erimesine neden olmaktadır. Bu sebepten klorlu suya dayanıklı mayo tercih edilmelidir. Havuzdan çıktıktan sonra yine tatlı bir su ile duş alabilir veya mayonuzu hemen değiştirerek sabunlu su ile yıkayıp temizliğini sağlayabilirsiniz. Mayo temizliği yaparken sıcak su kullanmanızı önermemekteyiz. Genelde bu ürünler soğuk ve ılık suya göre yapılmıştır ve sıcak su dikişlere ve kumaşa zarar vermektedir.

Mayo Saklama Koşulları

Mayonuzu sabunlu su ile temizledikten sonra normal bir çamaşır gibi kurutulmamalıdır. Çamaşır makinesine atılmayan hiçbir şey kurutma makinesine de atılmayacağı gibi mandallı kurutma da önerilmemektedir. Mayoların güneşte de kurutulması önerilmez. Bu sebepten ters bir şekilde gölgeye asmadan sererek en iyi kurutmayı yapabilirsiniz. Ayrıca mayonuzu bir süre kullanmayacak ve saklamak içinse güneş almayan ve nemsiz bir yerde katlamadan olabildiğince geniş formda saklamanız yapısını bozmadan korumanızı saklayacak ve ömrünü uzatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir