Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Ailece Paten Keyfi

Bahar ve yaz aylarında sokaklar paten binen çocuklarla dolar taşar. Oysaki paten sporu herhangi bir yaş grubuna bağlı kalmaz ve cinsiyete de bakmaz. Üç yaşından itibaren herkes paten yapabilir üstelik sağlık içinde faydaları oldukça fazladır. Yaşınız kaç olursa olsun bu eğlenceli aktiviteden sizlerde faydalanabilirsiniz. Yahut çocuklarınız ile keyifli vakit geçirmek veya birlikte aktivite gerçekleştirmek isteyenlerinde yardımına paten sporu koşabilir. Paten kaymanın fiziksel ve zihinsel faydalarını merak ediyorsanız yazımızda.

Paten Çeşitleri Nelerdir?

  1. yüzyılın sonlarında icat edilen bu ürünün yaygınlaşması 19. Yüzyılın sonlarına doğrudur. Pek çok spor paten üzerinde yapıldığı gibi zemini uygun yerlerde de kullanabilirsiniz. İlk defa paten kullanacaksanız uzmanlar fitness patenini tavsiye etmektedir. Bu modelde bilekli tasarlanmış ve tekerlekleri büyüktür. Pistlerde veya engebesiz arazilerde kullanım için uygundur. Uzun bir pist alanında daha hızlı paten keyfi sürmek isteyenler için ise hız patenleri tasarlanmıştır. Bu patenlerin tekerlekleri daha küçüktür ve paten kaymakta uzmanlaşmış kişiler tarafından kullanılmalıdır. Hem engebeli hem de düz alanlarda paten kullanmak isterseniz uzman pateni tercih etmelisiniz. Fotoğraf çekilmekten hoşlanıyor ve 80’lerden kalma modayı yaşatmak istiyorsanız eski tip patenlerden olan Quad’ı tercih edebilirsiniz. Ekstrem sporlardan hoşlanıyor ve işin içine akrobasiyi de katmak istiyorsanız ise agresif paten uygundur. Oldukça küçük tekerlekleri ile çabuk hızlanır ve atlamalar için uygundur.

Paten Kaymaya Hazır Mı?

Çocuklarınız ile paten kaymak veya ona bu sporu öğretmek istiyorsanız öncelikle fiziksel olarak uygunluğunu gözetmelisiniz. Fiziksel olarak dayanıklılığı ve gücünü kazanması gerekmektedir. Ayrıca tek başına dengede durabilmesi ve dikkat dağınıklığı yaşamayacağından emin olduktan sonra paten kaymaması için hiç sebep yoktur.

Çocuklar Paten Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fiziksel olarak paten kayabilecek çocuklar için diğer önemli adım en doğru pateni bulmaktır. Çocuklar için üç ya da dört tekerlekli modeller önerilmektedir. Paten ayağını çok sıkmamalıdır ve adımlarını rahat atabilmelidir ancak bol gelmesi ise dengesinin daha kolay bozulmasına sebep olacaktır. Bu sebepten önden 1 cm boşluk ideal paten ölçüsüdür. Ayrıca arkada mutlaka fren sistemi olmalıdır. Çocukların bacaklarının ve bileklerinin yorulmaması için ise bilekli ve bota andıran modeller tercih edilmelidir. Paten kayarken düşme ihtimaline karşılık güvenlik önlemleri alınmalıdır. Dirseklik, dizlik, kask ve bileklik kullanmayı ihmal etmeyin. Eklem ve kafa bölgesini koruyarak düşmelerde çocuğun sakatlanma ihtimalini azaltabilirsiniz.

Paten Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Paten kayarken vücudun ve zihnin koordinasyonu başarıya götürecektir. Bu sebepten ki beyin ve kaslar arasındaki bağ güçlenir. Patende kullanılan güç yürümek veya koşmaktan daha fazladır bu sebepten kişinin dayanıklılığını arttırırken aynı zamanda kondisyonunuzun da güçlenmesini sağlayacaktır. Yetişkin kişiler kilo vermek istiyor veya çocuğunuzun dengeli bir vücuda sahip olmasını istiyorsanız bu sporda zayıflamak mümkündür ve 20 dakika paten kayan bir kişi ortalama 500 kalori yakmaktadır. Özgür ruh haline bürüneceğinizden kişiye mutluluk verir ve pistlerde kayma işlemini gerçekleştirirseniz sosyal çevrenizi genişletecektir. Yaşınız kaç olursa olsun ister kendi başınıza ister ailenizle paten kayarak keyifli bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir