Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Bel Ağrısını Azaltan Egzersizler

Bel Ağrısını Azaltan Egzersizler; Bel ağrısı günümüzde en sık rastlanılan sorunlardan biridir. Duruş bozuklukları, masa başı çalışma, yanlış yatış veya yatağın kişiye uygun olmayışı bel ağrısını tetiklemektedir. Birçok kişi kötü sonuçlar almamak için doktora gitmeyi ihmal ederken kronik bel ağrısı kişilerin yaşam kalitesini azaltmaktadır. Sizde bel ağrısı çekiyor iseniz belinize iyi gelecek egzersizler ile ağrınızı hafifletebilir veya geçirebilirsiniz.

Bel Ağrısının Oluşma Nedenleri?

Bel ve omurilik bölgesinde oluşan ağrı genel olarak bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde yapılan bir araştırma yaş aralığı 18-45 yaş olan kişilerin %85 oranında bel ağrısı yaşadığını ortaya koymaktadır. Bel ağrısının çok fazla yaşanması kişilerin günlük hayatını olumsuz etkilerken yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Bel ağrısının başlangıçta hafif olarak yaşanması ve ileri boyutlarda ise sürekli olması en sık doktora başvuran kişilerin şikayetleri arasında bulunuyor. Bel ağrısının yaşanmasının temel sebebi bölgedeki kasların ve bağların gerilmesi sonucu gözlenirken beli zorlayan hareketlerde bulunulması da bel ağrısı yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca ani hareketlerde bölgedeki sinirlerin sıkışmasına sebep olarak yine bel ağrısı yaşanmaktadır. Bazı bireylerde ise bel omurlarının genişlemesi ağrı yaşanmasını sağlarken eklemlerde oluşan hasarlarda kendisini belde ağrı olarak hissettirebilmektedir.

Bel Ağrısını Azaltan Egzersizler
Bel Ağrısını Azaltan Egzersizler

Ağrının Belinizde Olduğunu Gösteren Belirtiler

Bel ağrısı herkeste farklı şekilde gözlenebilmektedir. Kişilerin fiziksel yapısı ağrının farklı şekillerde yaşanmasına neden olmaktadır. Hekim başvuruları sırasında belinin ağrıdığını söyleyen kişiler en fazla bu bölgedeki kas ağrılarından şikâyet etmektedir. Ayrıca keskin bıçak saplanması, yürürken zorluk yaşama ve üst bacağa kadar inen ağrı da bel ağrısının belirtileri arasındadır. Günlük yaşantınızda eğilirken zorlanıyor ancak hissedilir bir ağrı hissetmiyorsanız yine belinizde zorlanma olduğunu düşünebilirsiniz.

Bel Ağrısını Geçirmek İçin Yapılan Egzersizler

Bel ağrısını azaltan egzersizlerin başında her zaman yürümek gelmektedir. Fazla yürümek belinizin ağrımasına sebep olurken düzenli her gün 15 dakika kadar normal hızda yürümek bel kaslarınızı rahatlayacağından belinizdeki ağrının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Burada önemli olan ne kadar yürüdüğünüz değil her gün azar azar düzenli yürümektir. Bel ağrısını hafifleten egzersizlerden bir diğeri ise esnemektir. Günde birkaç kez arkaya doğru esneyebilirsiniz. Bunun için önce ağrıyan noktanızı hissedin ve o bölgeye gelinceye kadar ayakta arkaya doğru esnemeye çalışın. Bu sayede bölgedeki kaslarınız güçlenecektir. Ayrıca düz bir zeminde uzanmak da belinizi rahatlayacaktır. Çok fazla bel ağrısı yaşadığınız dönemlerde belinizin arkasına yumuşak bir şey dayayarak oturabilir veya uzanabilirsiniz. Yere uzandığınızda dirseklerinizden güç alarak belinizi kaldırmaya çalışmanızda bel ağrısını gideren egzersizlerden biridir.

Bel Ağrısını Azaltan Egzersizler; Günlük Hayatınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bel ağrınız için öncelikle mutlaka bir hekime başvurmalı ve rahatsızlığınız var ise çözüme kavuşturmalısınız. Bunların dışında bel kaslarınızı güçlendirmek adına egzersizler yapmak da etkilidir. Doktorunuzun sizlere önereceği ağrı kesiciler ağrınızı bir süreliğine geçirecektir. Kadınlarda bel ağrısı sebeplerinden biri de yüksek topuklu ayakkabı tercih etmesidir. Beliniz ağrıyor ise daha düşük ökçeli ayakkabılar tercih edilmelidir. Sizlere önerdiğimiz egzersizler ile bel ağrısından kurtulabilirsiniz.