Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Çadırda Kalmanın Zorlukları

Doğayla buluşarak kamp yapmak insanların her daim huzurlu bir şekilde hissetmesini sağlarken, onlara farklı maceraların kapısını da sonuna kadar açıyor. Kamp denildiği zaman akla hemen çadır geliyor. Değişik bir deneyim olarak karşımıza çıkan bu aktivitenin elbette istenmeyen yanları da mevcuttur. Çadırda kalmanın zorlukları, farklı handikaplardan oluşur.

Uyku Sorunu

Çadırda kalmanın zorlukları arasında genellikle ilk sırada her zaman uyku problemi gelmektedir. Kamp kültürünün en büyük ve dikkat çekici özelliklerinden birisi zorluklara karşı hazırlıklı olmaktır. Bundan dolayı çadırda kalmak sizin için çok konforlu bir seçim olmayabilir. Genellikle ilk defa bunu yapan kişiler, sabah uyandıkları zaman her yerlerinin tutulmuş olduğunu ya da gece uyuyamadıklarını söyleyebilirler. Bu durum son derece normal olması ile dikkat çekmektedir.

Uyku problemini çözmenin birden fazla yolu vardır. Burada önemli olan şeylerden birisi çadırın kurulacağı arazinin genel yapısıdır. Mutlaka kuru olmalıdır. Islak zeminlerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra özellikle eğimli araziye bir çadır kurmak her daim uyku kalitesini ve konforunu düşüren bir etmen olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda tulum, mat, yastık seçimi de önemlidir. Tüm bunlar sağlanmış olsa bile evinizdeki sıcak yatağınızda almış olduğunuz uykunun aynısı kesinlikle söz konusu değildir ve bu da çok normaldir.

Çadırda Kalmanın Zorlukları

Böcekler ve Sinekler

Çadırda kalmak birçok değişik tehlikeye de açık olmak demektir. Özellikle zehirli hayvanların bu noktada çok büyük bir tehdit olduğunu hemen söylemek lazım. Ancak bunun önüne geçebilmek için çadırın fermuar kısmını kapalı tutmak gerekmektedir. Böylelikle zararlı birtakım hayvanlara karşı önlem almış olursunuz. Tüm bunlara rağmen sinek ve sivrisinek başta olmak üzere böceklerin sizi hiçbir zaman rahat bırakmayacağını belirtmek lazım. Birçok kişinin kampa ilgi duymasına rağmen bundan kaçınmasının en temel nedeni işte bu ihtimaldir.

Gerek sinek gerekse böcekler konusunda farklı birçok önlemi almak mümkündür. Bunların başında sarımsak kullanımı gelmektedir. Bunun yanı sıra insan sağlığı açısından zararlı olmayan birtakım kimyasalları ya da ilaçları da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Böylelikle haşerelere karşı koruma sağlamış olursunuz.

Tuvalet İhtiyacı

En temel ihtiyaçların başında gelen tuvalet, çadırda kalmanın zorlukları arasındadır. Çünkü kamp alanlarında bu tip durumlar için opsiyonlar sunulmuş olsa da, buraların genellikle çok iç açıcı bir temizliğe sahip olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden birçok kişi için çadırda kalmak gerçekten büyük bir problemdir. Kamp hayatının zorluklarını bilenler dışında kalanlar, işte bu nedenle çadırda zaman geçirmek istemezler. Son yıllarda portatif özelliği ile dikkat çeken bazı tuvaletler sayesinde bu sorunun çözülmesi her daim mümkündür.

Soğuk Hava

Çadırda kalmanın bir diğer zorluğu ise kesinlikle soğuk havadır. Siz ne kadar önlem alırsanız alın, özellikle havanın kararmasının ardından sıcaklığın düştüğünü rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu da hassas bünyeler için büyük bir sorun anlamına gelmektedir. Bu yüzden ısıtıcı özelliğine sahip olan birtakım materyaller kullanılmalı ve gece sıcak tutacak giysiler tercih edilmelidir.

Duş İhtiyacı

Çok sık duş yapan kişilerin genellikle kamp hayatından uzak durduklarını söylemek lazım. Çünkü kampın getirmiş olduğu en büyük zorluklardan birisi duş almak için uygun alanın bulunmamasıdır. Bu durum, tesisleri tercih eden kişiler için geçerli değildir. Fakat böyle alanlarda da ortaya birtakım hijyen sorunları çıkabilir. İşte bundan dolayı kampçıların bir kısmı genellikle çadırlarını deniz ya da nehir kıyısında kurmaktadır.

Yiyecek ve İçecek Temini

Çadırda kalmanın zorlukları içinde gerek yemek gerekse içecek temini büyük bir sorun olabilmektedir. Gerçi son yıllarda buna özel hazır olarak üretilmiş olan birçok farklı opsiyon sunulsa da, özellikle taze yiyecek konusunda birtakım problemlerin ortaya çıkmış olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı kamp öncesinde alışveriş listesini hazırlamak, burada yer alan tüm yiyecek ve içecekleri başarılı bir biçimde satın aldıktan sonra kampa gitmek mantıklıdır.