Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler; Dört mevsim yapılmaktan hoşlanılan spor aktivitelerinden biri de kuşkusuz ki doğa yürüyüşüdür. Kış aylarında yaz aylarına nazaran daha özenle çıkılması gerekirken daha fazla hazırlık yapmak ve her ihtimali hesaplamak gerekir. Ülkemiz hala Covid-19 günlerini yaşarken bu kış yine çok fazla tercih edilen sporlardan biri de trekking olarak karşımıza çıkmaktadır. Temiz hava ve doğa ile vakit geçirmek sağlığımızı korumamıza yardımcı olurken stresli günlerden bir nebzede olsa kurtulmayı sağlıyor. Şehir hayatından uzaklaşmak ve birkaç sevilen arkadaş veya yalnız doğada tabiatın sesini dinlemek için yola koyulmak istiyorsanız yolculuğunuz öncesi yazımıza göz atmanızı temenni ederiz.

Mutlaka Hava Şartları Göz Önünde Bulundurulmalı

Yaz aylarında büyük sürprizler yaşanmazken kış aylarında doğada vakit geçirmenin ilk ve en önemli koşulu hava şartlarının nasıl olacağıdır. Günübirlik veya yatılı gezilerde sizi karşılayacak doğanın koşullarını algılamak için olası hava durumu mutlaka irdelenmelidir. Sadece tek bir ihtimali değil en az yakın iki ihtimali gözleyerek hareket edilmelidir. Çünkü bu durum ne giyeceğinizden ne yiyeceğinize veya nerede konaklayacağınız kadar pek çok durumu belirlemek için kılavuz olacaktır. Yağmur yağdığında sel ihtimali veya kar yağdığında çığ ihtimallerini de düşünerek rotanızı da hava durumuna göre belirlemeniz tadınızın kaçmaması ve gezinizden alacağınız mutluluğa gölge düşürmesi açısından önemlidir.

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler; Kıyafet Seçimi

Kış aylarında sizi soğuktan koruyacak en önemli şey seçtiğiniz kıyafetleriniz olacaktır. Doğru kıyafet seçimi sporunuzun sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır. Stres atmak için çıktığınız yoldan hasta olarak dönmeniz pek hoş olmayacaktır. Sizi soğuktan koruyacak ve vücut ısınızı sabitleyecek outdoor kıyafetler giymeniz önerilmektedir. Ayrıca ayakkabı seçiminde de özenli davranmak gerekir. Gideceğiniz alan çamurlu ise ona göre karlı ise kaymayacak ve kara çok fazla gömülmeden adım atmanızı sağlayacak suyu geçirmeyecek aynı zamanda ayağınızı da sıcak tutacak ayakkabı seçilmelidir. Gezi esnasında ayaklarınızın ıslanması sizi çok rahatsız ederken kayarak düşme ihtimaliniz de ise sakatlık yaşayabileceğinizden bölgenin hava durumu ve coğrafi durumuna uygun ayakkabı seçilmelidir.

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler

Ayakkabı Seçiminde İnce Noktalar

Karlı bir zeminde yürüyüş yapacak iseniz kauçuk tabanlı ayakkabı seçmeniz önerilirken dilerseniz kar botu da tercih edebilirsiniz. Eğer bölgede kar olmayacak ise kar ayakkabısı giymeniz sizi yorabilir ve bunun yerine derin dişleri olan kaymaya karşı sizi koruyacak outdoor bot seçilebilir. Eğer bölgede kar veya çamur yok ise daha hafif sentetik ayakkabılarda sorun yaşatmayacaktır. Burada uzun süre ayağınızda kalacağı için dayanıklılığını göz önüne alarak yürüyüş esnasında ayakkabısız kalma derdinden mustarip olmadan gezinizi bitirebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler; Kıyafet Seçimindeki Ayrıntılar

Doğa Yürüyüşüne Çıkmadan Alınacak Önlemler; Genellikle bizi koruyan en önemli faktörün en üst katman olduğunu düşünsek de vücut sıcaklığını korumak için en önemli yer iç katmandır. Termal içlik giyerek vücut sıcaklığınızı koruyabilirsiniz. Bu sayede yürüyüşünüzde sizi ağırlaştıracak ve rahat hareket etmenizi engelleyecek çok kalın bir mont tercih etmek zorunda kalmazsınız. Alt giyimde ise yine termal içlik kullanmanız uygundur. Pantolonlarınızın yürürken ıslanma ihtimaline karşılık suyu çekmeyen veya hızlı kuruma özelliğine sahip ürün tercih edebilirsiniz. Üst kısım için orta katmanda polar ve üzerine dayanıklı bir mont tercih edilirken alt kısım için termal içliğin üzerine dilediğiniz koruyucu özelliğe sahip bir pantolon seçebilirsiniz. Kış aylarında doğaya çıkmak ciddi dikkat istediğinden yola çıkmadan iyi bir planlama yapmak gereklidir.