Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Ece Vahapoğlu Everest Maratonu’nda

Dünyanın en yüksek dağı olma rekoruna sahip olan Everest, 8848,43 metre yüksekliğinde, Nepal ve Tibet’i ayıran bir sınır olma özelliğini taşımaktadır. Birçok sporcunun tırmanış hayalini kurduğu bu dağ aynı zamanda en zorlu tırmanışa da ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bu yıl Türkiye’nin de yer alacağı Everest Maratonu’na katılanların yarışa başlayabilmek için 5.335 metre irtifaya ulaşmaları ve bu irtifadaki yaşam şartlarına alışabilmek için de 15 gün boyunca dağ yürüyüşü yapmaları gerekiyor. Daha önce hiçbir Türk’ün katılmadığı bu maratona, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Herkes İçin Spor Federasyonu destekleriyle Ece Vahapoğlu katılıyor. Aynı zamanda Ece Vahapoğlu bu koşuya katılan İlk Türk Sporcu unvanını da almış olacak.

 

Vahapoğlu 14 Mayıs – 3 Haziran 2017 tarihleri arasında 21 gün Nepal’de kalacak. Az oksijene ve basınca alışması için de her gün 5 saatlik yürüyüşlere katılacak. 5 bin 364 metredeki Everest Ana Kamp’a çıkıldıktan sonra yarış günü durmaksızın koşmaya başlayacak. Ece Vahapoğlu’nun koşacağı Yarı Maraton, 4 bin 571 metre rakımdan 3 bin 440 metreye 6-7 saat sürecek 21 kilometre koşuyu kapsamaktadır. Bu zorlu yarışta Everest’te koşan ilk Türk sporcu Ece Vahapoğlu’na başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir