Kategoriler
Etkinliklere katıl!

En Temiz Gölde Yüzme Keyfi; Salda

En temiz gölde yüzme keyfi; Salda, özellikle son yıllarda insanların kamp yapmak ve ziyaret etmek için sık sık gittiği yerlerin başında gelmekte. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen bu doğal gölün bir diğer özelliği ise Mars gezegeninin yüzey yapısı ile benzerlikler göstermesi. Bu harika yere dair merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Salda Nerede Bulunuyor?

Salda Gölü, birçok kişi tarafından ülkemizin Maldivleri şeklinde tanımlanıyor. Göl uzun yıllardan beri var olmasına rağmen özellikle son yıllarda popüler bir hale gelmeye başladı. Akdeniz Bölgesi’nde ve Burdur’a bağlı olan Yeşilova sınırları içerisindedir. Komşularına baktığımız zaman Antalya, Muğla ve Isparta’nın olduğunu görmekteyiz. Bu kentlerin tam birleşim sınırlarının üzerinde bulunmaktadır. İlgili şehirlerden bölgeye rahatlıkla gidilebilir.

Salda Gölü’nde Yüzme İmkanı Var mı?

En temiz gölde yüzme keyfi; Salda, doğa harikası bir yer olmasının yanı sıra aynı zamanda farklı bir deneyim arayan kişilerin ihtiyaçlarına da yanıt vermektedir. Gölün kendisine has olan özellikleri burayı kesinlikle değerli yapmaktadır. Turkuaz rengi suda yüzmek, oldukça keyiflidir. Gölün rengini almış olduğu özel yumuşak bir kil söz konusudur. Bunun en olumsuz yanı ise bataklık etkisini ortaya çıkarmasıdır. Bundan dolayı göle girecek olan kişilerin bu duruma mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir.

Özellikle bazı yerlerinin birden bire derinleşmiş olduğunu hemen söylemek lazım. İşte bu yüzden sadece göle girilmesi için izin verilen yerleri kullanmak şarttır. Bu anlamda 3 farklı plaj söz konusudur. Orman Bakanlığı bünyesindeki plaj, Doğanbaba plajı ve son olarak Yeşilova Belediyesi’ne ait olan tesisler rahatlıkla tercih edilebilir. Su ılıktır. Bu sayede sıcak ya da soğuk olmayan yapısı sayesinde herkesin yüzebilmesi için çok uygundur. Özellikle yaz aylarından başlamak üzere bu imkanı kullanabilirsiniz.

Salda Gölü’nün Özellikleri Nelerdir?

Salda Gölü farklı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Çok temiz olması bunların başında gelmektedir. Aynı zamanda denizden yüksekliği tam 1140 metre olarak hesaplanmıştır. Derinliği yer yer değişir ve en derin olan bölgesi 184 metredir. 44 kilometrekarelik alanı sayesinde ülkemizin derinlik anlamında üçüncü sırada gelen gölüdür.

Gölün olduğu yer alüvyal olarak tanımlanmış bir ovanın üstündedir. Suyu içerisinde çok farklı özelliklere sahip olan mineraller dikkat çekmektedir. Oluşumu bakımından krater gölüdür. Yapılan araştırmalara göre bu suyun birtakım cilt rahatsızlıkları üzerinde olumlu bir etki gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bu açıdan bakıldığı zaman şifa dağıtması ile de bilinmektedir. Göl içinde 7 tane beyaz ada vardır. Sahip olduğu renk ise özeldir. Bundan dolayı Maldivlerle kıyaslanmış olduğunu görmekteyiz.

En Temiz Gölde Yüzme Keyfi; Salda

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü’ne gidebilmek için farklı birçok opsiyon söz konusudur. Bunların başında ise Yeşilova ilçesinden yapılacak olan seyahat gelmektedir. İlçeye olan uzaklığı sadece 4 kilometredir. Burdur ile arasında ise 75 km’lik bir mesafe vardır. Denizli şehrine 80 ve Isparta’ya ise 110 km uzaklıktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerden hem kara yolu hem de hava yolu ile buraya ulaşılabilir. Özellikle Denizli havalimanının buraya sadece 60 km uzaklıkta olduğunu hemen söylemek lazım. Üstelik buradan direk Salda Gölü’ne giden taşıtlar da var. Bu sayede ulaşımı çok kolay bir biçimde sağlayabilirsiniz. Kendi özel aracınız veya karavananız ile de gelmeniz mümkündür.

Salda Gölü’nde İhtiyaçlar Nasıl Karşılanır?

En temiz gölde yüzme keyfi; Salda doğaya meraklı ve kafa dinlemek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yer olarak dikkat çekmektedir. Burası bir sit alanı olmasından dolayı yapılaşma çok sınırlıdır. Belli izinlere tabi olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bölgede yüzmek isteyenler için kabinler söz konusudur. Aynı zamanda göle yakın olan bazı dinlenme ve otellerin de bulunduğunu görmekteyiz. Araba mesafesinde bulunan kafeler ile restoranlar sayesinde, gerek içme gerekse yeme ihtiyaçlarınızı sorun olmadan karşılayabilirsiniz. Daha önce hiç gitmediyseniz burayı mutlaka ziyaret etmeniz lazım.