Kategoriler
Etkinliklere katıl!

İlk Defa Çadırda Kalacaklara Tavsiyeler

Doğanın kollarına kendisini atmak isteyenler için kamp yapmak harika bir alternatif. Ülkemizin buna dair sunmuş olduğu birçok farklı alternatif lokasyonun olması ise kesinlikle avantajdır. Kamp denildiği zaman akla hemen çadır gelmektir. İlk defa çadırda kalacaklara tavsiyeler sayesinde olası sorunlara karşı nasıl hareket edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çadır Seçimi Önemli

İlk defa çadırda kalacak olan kişilerin bu ürünü satın almadan önce bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde kamp çadırları farklı birçok özelliği ile öne çıkarlar. Mevsim şartlarına göre üretilmişlerdir. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında çadırda kalacak olan kişilerin hava koşullarına uygun şekilde tasarlanmış olan ürünü satın almaları çok mantıklıdır. 5 mevsim olarak bilinen çadırlar bunların başında gelmektedir.

Uyku Tulumunuzu Doğru Şekilde Seçin

Çadırda kalmak sizin için son derece farklı bir deneyim olacak. Bunu ilk defa yapacağınızdan dolayı en iyi tulumu satın almalısınız. Söz konusu sizin kendi sağlığınız olduğundan parayı ve maddi harcamayı kesinlikle ikinci sıraya koymanız gerekiyor. Vücut tipiniz ve yapınız büyük önem arz etmektedir. Üç farklı şekilde tasarlanmış olan uyku tulumları mevcuttur. Dikdörtgen ve zarf şeklinde olanların konforlu yapıları öne çıkar. Daha klasik ve eski tip ise mumya biçiminde üretilmiştir. Kendi zevkinize göre bir seçim yapmalısınız.

Yastığınız Olmalı

Çadırda kalırken iyi bir uyku almak seçilen malzeme ile doğrudan alakalıdır. Uyku tulumu almanızın yanı sıra yastık da gerekmektedir. Bunun taşıması çok zor olabilir. Bu yüzden daha farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkan kullanılan giysilerden bir yastık yapmak söz konusudur. Şişme şeklinde bilinen yastıkları da unutmamak lazım. Tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. İlk defa çadırda kalacaklara tavsiyeler arasında yer alan detay oldukça önemlidir.

Yeme ve İçmeye Dikkat Edin

Çadırda yaşam çok konforlu olmamasına rağmen farklı bir deneyimdir. Özellikle hem yeme hem de içme konusunda dikkat edilecek olan birtakım hususlar vardır. Her ne kadar çadır yemekleri olarak bilinen bir menü söz konusu olmasa da, unutulmaması gereken şey enerji içeren şeylerin tüketilmesidir. Yiyecek ve içecek anlamında bu kurala dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer husus ise alkolün etkisidir. Genellikle buna dair yanlış bilinen bir algı vardır. O da alkolün insanın içini ısıttığı şeklindedir. Ancak bu geçicidir. Soğuk havalarda bunun etkisi sınırlıdır. Tamamen kaybolduktan sonra üşümeye başlayabilirsiniz. Bu kuralı mutlaka aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekmektedir.

İlk Defa Çadırda Kalacaklara Tavsiyeler

Portatif Tuvalet

Çadırda kalacak olan kişilerin bilmesi gereken bir diğer husus ise tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında dikkat edilecek olan şeylerdir. Eğer bir tesis içinde çadırda kalmıyorsanız, her zaman gerçek bir tuvalete erişim şansınız yok ise yatmadan önce ihtiyacınızı gidermeniz gerekmektedir. Belli bir uzaklıkta bunun tamamlanması esastır. Yapılan araştırmalara ve uzmanların tavsiyelerine baktığımızda bunun 300 metre olduğunu görmekteyiz. Vahşi hayvanlara dikkat etmelisiniz.

Çadır Güvenliğini Unutmayın

Çadır güvenliği çok önemlidir. Günümüzde yeni nesil olarak bilinen çadırların üretiminde çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu durum kampçılar için büyük bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Özellikle gece yatmadan önce çadırınızın ağzını kapatın. Bu sayede hem hayvan saldırılarına karşı gerekli olan önlemleri almış olursunuz. Aynı zamanda çadırın kurulum yerinin de düz bir alan üzerinde olması şarttır. Bunlara uyum gösterildiği taktirde bir sorun ile karşılaşmanız düşük ihtimaldir.

Sinek ve Böceklere Karşı Dikkatli Olun

İlk defa çadırda kalacaklara tavsiyeler çerçevesinde son olarak sinek ya da böcek sorunu karşısında ne yapmanız gerektiğini söylemek lazım. Bu anlamda özellikle ilgili haşereleri kendinizden uzak tutmanız gerekmektedir. Bunu hem doğal yollarla hem de kimyasal bazı ürünler sayesinde gerçekleştirmeniz mümkündür. Spreyler akla gelen ilk yöntemdir. Böceklerin ve sineklerin hoşlanmadığı kokuları da kullanabilirsiniz. Bunların içinde biberiye, Hindistan cevizi ve sarımsak yer almaktadır. Kesinlikle çadırda kalırken parfüm, losyon veya kolonya sürmemelisiniz. Bunları mutlaka uygulayın.