Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Kışın Ziyaret Edilecek Ülkeler

Kış ayları genellikle tatil için uygun bulunmaz fakat bazıları için de en güzel tatil zamanlardır. Soğuğu sevenler için kış tatili her zaman daha keyifli olmuştur. Bununla birlikte ülkemizde kış yaşanırken, yazı yaşayan birçok ülke bulunmaktadır ve yazı özleyenler için bu ülkeler, ülkemizde kış tatili vaktinde tercih edilebilir. Kışın tatil yapanlar, kar’ı sevenler ya da kışın yaz tatili yapmak isteyenler için gidip görülecek en güzel ülkeler;

  • Andorra

Fransa ve İspanya’nın arasında kalan ve oldukça küçük bir ülke olan Andorra, kış turizminin en geliştiği ülkelerden birisi. Öyle ki bir zamanlar pek de bilinmeyen ülke, kış turizmiyle zaman içerisinde tanınmaya başlanmış ülkelerden birisi haline geldi. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olma özelliğine sahip Androrra, 468 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır. Özellikle gümrük vergisini kaldırmasının ardından, ülkeye daha fazla turist gitmeye başlamıştır. Sakin ve temiz havalı bir yerde bir kış tatili yapmak isteyenlerin, tercih edebileceği yerler arasında.

  • Kanada

kanada, kışın gözlerinizi kamaştıracak güzellikleriyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi olarak, listede yer alabilir. Banff Ulusal Parkı ya da Moraine Gölü, ülkeye ziyaret ettiğinizde görmeden ayrılmamanız gereken yerlerden bazıları. UNESCO’nun da önerdiği gibi, Banff Ulusal Parkı’nın, diğer mevsimlere göre özellikle kış aylarında görülmesi, daha güzel bir manzaraya şahitlik etmenize yardımcı olacaktır.

  • Şeyseller

Kışın yaz tatili yapmak isterseniz, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Şeyseller, tercihleriniz arasında olabilir. Şeyseller, Hint Okyanusu üzerinde oluşan 115 adadan bir tanesidir. Tropik bir ülke olan Şeyseller’de kış aylarında da yazın bittiğini söyleyemeyiz. Unesco tarafından adadaki bitki ve hayvan türleri korunmaktadır ve ada pek çok palmiyeye ev sahipliği yapmaktadır.

  • Hırvatistan

Yine turistlerin uğrak noktalarından biri olarak Hırvatistan, kış aylarında en güzel görüntülere bürünen ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kış aylarında Hırvatistan’ı tercih eden turist sayısı oldukça az. Kış turizmini sevenlerin oldukça sevebileceği ülkelerden olan Hırvatistan’da, kış aylarında Plitvice Milli Parkı’na mutlaka gidilmeli. Milli parka başkent Zagreb’den saat başı kalkan otobüsler aracılığıyla ulaşmanız mümkün. Great Waterfall adlı girişten, parktaki büyük şelaleye ulaşmanız mümkün. Parkı tam anlamıyla keşfetmenin, 2 gün süreceği söyleniyor.

  • Türkiye

Elbette Türkiye kış turizmi en gelişmiş ülkelerden birisi ve yaz turizminin de gelişmiş olması nedeniyle neredeyse her mevsim turistlere ev sahipliği yapıyor. Kışın Türkiye’ye gelip mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisine Uludağ’ı örnek verebiliriz. Kış aylarında hem ülke vatandaşlarının hem de turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi Uludağ’dır. Uludağ ile birlikte kayak sporunu sevenler için bir başka alternatif de Erzurum. Erzurum Palandöken, yine Türkiye’nin kış aylarında turizm sektörünü canlandıran şehirlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Buralara gidilebilecek en uygun zamanlar, Aralık ve Şubat ayları arası gösteriliyor.

  • Birleşik Krallık

Neredeyse her mevsimi Kış ve Sonbahar olarak geçiren yerlerden birisi olan Birleşik Krallık, kış aylarını size iliklerinize kadar hissettirebilir. Ülkenin başkenti olan Londra’da 8 kraliyet parkı yer alır ve bunlardan birisi Richmond Parkı’dır. Richmond Parkı, bahar aylarında rengarenk çiçeklere büründüğü gibi, kış aylarında da beyaz bir örtüyle kaplanır.

Doğal ortamlarda bisiklet sürmek, koşu yapmak gibi sporlardan hoşlananlar için, Richmond Parkı Birleşik Krallık’ın en ideal yerlerinden birisidir. Bununla birlikte var olan 8 park arasında, en büyük yüz ölçüme sahiptir. Park içerisinde pek çok hayvan türüne rastlayabilirsiniz ve Richmond Parkı’nın birçok alanı bu nedenle koruma altındadır.

  • Belçika

Kış turizminden söz edip, hiçbir İskandinav ülkesine listede yer vermemek olmazdı. İskandinav ülkelerinin birçoğu da kış turizmi anlamında oldukça gelişmiş ülkeler arasında ve her biri içlerinde birçok güzelliği barındırıyor. Onlardan bir tanesine örnek vermek gerekirse, Belçika’da yer alan Brüj şehrinden söz edebiliriz. Hem Orta Çağ’dan kalma mimarisiyle hem de sahip olduğu doğal güzellikleriyle, kış aylarında gidebileceğiniz en iyi seçenekleriniz arasında Brüj’ü gösterebiliriz.

  • Avusturya

Avusturya’da kışın görülmesi gereken yerlerden birisi, Hallstatt. Hallstatt, UNESCO tarafından koruma altına alınmış, Avusturya’nın küçük bir köyü. Kışın yapacağınız doğa yürüyüşlerinde size eşlik edecek manzarasıyla oldukça huzurlu bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir