Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler; Spor kıyafetleriniz veya günlük kıyafetleriniz güç içerisinde bolca dış etkene maruz kalır. Özellikle spor yaparken çok fazla terlediyseniz spor sonrası kıyafetlerinizi bekletmek hem sağlığınız hem de kıyafettin ömrü için yapılan büyük hatalardan biridir. Özellikle terlemiş kıyafetlerinizi öylece yıkanması için bekletmek hem oldukça kötü bir kokuya hem de birçok bakterinin oluşmasına davetiye çıkarmak olacaktır. Çok fazla tere maruz kalmış kötü kokan kıyafetleriniz için neler yapmanız gerektiğini yazımızda pratik yöntemlerle bulabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler; Beklemeden Yıkayın

Terlemiş ve henüz ıslak olan kıyafetleriniz için en doğru yöntem bekletmeden yıkamak olacaktır. Bekletmek kokunun kıyafete işlemesine neden olurken aynı zamanda bakteri oluşmasını sağlar. Eğer hemen yıkamak gibi bir durumunuz yok ise bir yere asarak havalandırarak kurutmak mantıklı olacaktır. Terli kıyafetiniz doğrudan çamaşır makinesi ile buluşacaksa eğer ilk dikkat etmeniz gereken husus kirli olduğunu düşündüğünüz için olması gerekenden fazla deterjan eklemektir. Günlük kıyafetiniz veya spor kıyafetinizi terden kurtarmak için olağan dışı deterjan eklemek hatalı bir davranıştır. Çok fazla çamaşır deterjanı eklemeniz yüksek derecede temizlik sağlamaktan ziyade kıyafetin kumaşına zarar verecektir. Kıyafetleri ıslak bir şekilde kapalı bir bölgeye atmak küf oluşumunu sağlarken çok fazla deterjan koymak da aynı etkiyi yaratarak yine küf oluşmasını sağlayacaktır.

Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler
Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Yumuşatıcı Kullanmak Hatadır

Ter kokusu ile bezenmiş bir kıyafeti yıkarken fazla deterjan koymak gibi yapılan hatalardan biri de yumuşatıcı koymaktır. Özellikle özel kumaş spor kıyafetleriniz için yumuşatıcı tercih edilmemelidir. Yumuşatıcıların içerisindeki maddeler kumaşın yapısını bozmaktadır. Yumuşatıcı kumaşların lifli yapısına yapışarak suyun geçmesini engellerken daha az temizlenmesini sağlayacaktır. İlk etap da temiz bir yumuşatıcı kokusu ilginizi çekerken birkaç kullanımdan sonra ürünün kumaş yapısındaki değişiklikleri fark ederek eskiden çok daha fazla kötü koku yaydığını fark etmeniz oldukça olasıdır.

Kıyafetlerdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler; Sirke Doğal Çözümdür

Sirkenin temizlik yaparken kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Temizlik ürünü olarak tercih edilen sirkenin bir diğer kullanım yeri ise kıyafetlerdir. Kötü kokunun giderilmesini sağlarken doğal bir yumuşatıcı olarak spor kıyafetlerinizde sirkeyi deneyebilirsiniz. Kullanımı iki şekilde gerçekleştirmek mümkündür. İlki terli olarak henüz ıslakken kıyafetinizi sirkeli ve ılık bir su ile bir kovada bekleterek kötü kokunun ve terin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Sirkenin oranını fazla kaçırmanın suyun 4/1’i kadar sirke ekleyerek bir yerde yaklaşık 30 dakika kadar bekletebilirsiniz. Diğer bir kullanım yeri ise çamaşır makinesidir. Dilerseniz çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne bir miktar sirke ekleyerek benzer bir kullanım elde ederken doğal yumuşatıcı ve temizleyici olarak kullanmanız mümkündür.

Ters Yıkama ve Doğal Kurutma

Spor kıyafetlerinizin kullanım ömrünü arttırmak ve sağlıklı kullanmaya devam etmek için ürünleri ters yıkayabilirsiniz. Makineler her ne kadar ürünleri tüm boyutlu temizlese de çamaşırları ters yıkamak vücudunuza değen iç kısmını daha iyi temizleyecek ve ayrıca ürünün renklerinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Özellikle renkli ve neon kıyafetlerini her zaman ters yıkamalısınız. Son olarak ise hassas veya özel kumaşlı ürünleri kurutucu makine kullanmaktan ziyade doğal kurutma yapılmalıdır. Oda sıcaklığında ve gündüz vakti asmadan sererek doğal kurutma spor kıyafetlerinizi sağlıklı ve uzun süre temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.