Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Küçük Ama Etkili Alet: El Simidi Ne İşe Yarar?

Ellerimiz ve parmaklarımız bizim görünmeyen kahramanlarımızdır. Günlük hayatta yaptığımız her işte kullanırız ve önemini neredeyse hiç fark etmeyiz. Araba sürerken, yemek yerken, yazı yazarken, çalışırken ve çok daha fazlasını el kas grubumuz sayesinde gerçekleştiririz. Çok fazla kullandığımız bu kas grubuna gerektiği güçlendiricileri yapmadığımız zaman bazı incinmeler ve yaralanmalar oluşabilir. Bu sebepten kaslarımızı güçlendirmemiz gerekir. Bu kas grubunu çalıştıran en iyi aletlerden biri de el simididir. El simidi ile kaslarımıza yapacağımız faydaları gelin birlikte masaya yatıralım.

Hangi Kasları Çalıştırmada Etkilidir?

El simidinin kullanımı oldukça kolaydır. El simidini avcunuzun içine yerleştirir ve parmaklarınızla sıkma işlemini yaparak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Disiplinli bir şekilde kullanıldığında bileklerin, parmakların ve kol kaslarının gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu kas grubu çok fazla işleve sahip olsa da mutlaka buradaki kaslarında çalıştırılması gerekir aksi durumda ileriki yaşlarda kaslarda zayıflama ve kireçlenme gibi rahatsızlıklarda görülebilmektedir. Günlük hayatınızda herhangi bir yerde başka bir iş ile meşgul olurken bile bir eliniz ile bu egzersizi yapabilirsiniz.

Klasik El Simidi Nasıl Kullanılır?

Herkes tarafından bilinen ve en fazla yapılan hareket sıkmadır. Bunun için kollarınızı rahat olacak şekilde uzattıktan sonra avuç içinize simidi alarak parmaklarınız ile sıkarak bırakabilirsiniz. El simidini sıkıp bırakarak kol, el ve parmak kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu hareketi günde 30 kere yaparak kısa sürede faydalarını görmeye başlayacak ve uzun vadede yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkları yaşama ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

Parmaklarınızın Güçlenmesi İçin

Eğer gitar çalıyor, tenis oynuyor veya bisiklete biniyorsanız parmaklarınızın ekstra kuvvetlenmesi sizler için önemlidir. Çok kolay bir egzersiz ile bu güçlenmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle kollarınızı düz bir zemine uzatın. Boyunuza paralel olan bir masa olabilir. Simidi avucunuza yerleştirin ve tek tek tüm parmaklarınız ile simidi sıkmaya çalışın. Başlangıçta biraz zorlanacak ve bazı parmaklarınızın daha güçsüz olduğunu fark edeceksiniz. Ancak düzenli bir çalışma ile çok daha güçlü parmaklara sahip olabileceksiniz.

Kol Kaslarını Çalıştırma Hareketi

El simidi ile ön kol kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Öncelikle iki elinize de birer tane el simidi alın ve kollarınızı rahatça konumlandırdıktan sonra avuç içlerinizi yukarı doğru açarak simidi olabildiğince sıkarak bırakın. İster sabit süreler ile yapabilir isterseniz kendinize göre tutabilirsiniz. Ardından ellerinizi havaya kaldırıp yine uzun süre sıkma eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sadece el kaslarınız değil kol kaslarınızda çalışacaktır.

El simidi küçük ve hafif oluşu ile rahatça taşınabilir. İş yerinizde çalışırken, molalardayken, yemek yerken veya aklınıza gelen herhangi bir yerde çantanızda taşıyarak kolayca egzersiz yapabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede güçlenmeyi yaşayacaksınız. Küçük, hafif ve ergonomik tasarımı sayesinde size kullanım kolaylığı sağlarken işlevi ile önemli bir başarı gerçekleştirmektedir. Ellerimiz önemlidir ve hak ettiği desteği onlara vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir