Kategoriler
Etkinliklere katıl!

Suda Jimnastiği Keşfedin!

Tarihi çok eskilere dayansa da son dönemlerin en moda egzersizi haline geldi suda jimnastik. Aqua Gym olarak da bilinen bu egzersiz her yaştan kişinin kolayca yapabileceği bir tür. Suyun kaldırma kuvveti kullanılarak ve vücut ağırlığınızı çok az hissederek kolaylıkla yapılmaktadır. İleri yaşlarda ortaya çıkan eklem ağrıları için doktorlar tarafından da önerilen bu egzersiz özellikle yaz aylarında daha fazla tercih ediliyor. Suyun içerisinde kaldığınız için terlediğinizi hissetmeden daha az baskı ve hareketle etkili ve eğlenceli egzersiz yapmak isteyenlerin tercihi olan suda jimnastiği mercek altına aldık.

Su Jimnastiği Nedir?

Su dolu bir havuzda dilediğiniz her egzersizi yapabileceğiniz gibi kendine has özellikleri de bulunmaktadır. Eğlenerek spor yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Suyun etkisi ile bedeninizi daha hafif hissederken suyun yaptığı basınç ile kasların çalışması amaçlanmaktadır. Suyun da etkisi ile eklem ağrıları azalırken kalori yapmakta mümkün hale gelmektedir. Bazı sporcular ise yaptıkları sporun ardından suya girerek kaslarını rahatlatırken aynı zamanda psikolojik olarak da kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Antrenmanlardan daha fazla verim almanızı sağlarken ayrıca eklemlerdeki ağrılarında azalmasına yardımcı olmaktadır. Fiziksel açıdan eklemleri desteklerken suyun etkisi psikolojiyi de rahatlatmaktadır. Bel, boyun ve eklem ağrılarını giderdiği gibi aynı zamanda kasların gelişmesine ve dinlenmesine de olumlu etkisi bulunmaktadır. Fazla kiloları yüzünden spor yapamayan kişiler suyun kaldırma kuvveti ile bedenlerini daha rahat hareket ettirmektedir bu sebepten obezite ile uğraşan kişilere de spor yapma imkânı sunar. Ayrıca suyun baskısı sebebi ile normal bir egzersizden çok daha fazla kalori yaktırmaktadır. Suyun bedeninize teması ve egzersizler ile ayrıca kan akışınız da hızlanır ve kalp atışınızı dengeler.

Yapılabilecek Basit Hareketler

Dilerseniz ters akıntıya karşı hareket etmeye çalıştırarak tüm vücudunuzu harekete geçirebilirsiniz. Yahut suyun içerisinde pedal çevirme hareketi yaparak normalden çok daha fazla kaslarınıza işlevsellik katabilirsiniz. Yahut ayakta durarak kollarınızı iki yana açarak dairesel hareketlerle kollarınızı ve omuzlarınızı çalıştırabilirsiniz. Bacaklarınızı çalıştıracak basit egzersizlerden biri ise bir bacağınızı düz tutarak diğer bacağınızı dizleriniz bükmeden olabildiğince eğin ve suya karşı direnç gösterebilirsiniz.

Yardımcı Ekipmanlar

Suda jimnastik yaparken ilk ihtiyacınız olan kuşkusuz mayonuz olacaktır. Basınçlı bir suda egzersiz yapacak iseniz ipsiz ve bedeninizi tam saran ürünler tercih edilmelidir. Kolay giyip çıkarılabilen ve çabuk kuruyan yapıda olması önemlidir. Mayonuzu uzun süre kullanmak isterseniz klora karşı dayanıklı ürün seçilmelidir. Suyun içerisinde uzun süre kalacağınız için vücut ısınızı muhafaza etmesini de isteyebilirsiniz. Bu sayede suda kalırken üşümez ve spor keyfinizi daha uzun süre sürdürebilirsiniz. Mayo seçiminden sonra ayrıca bone seçimi de önemlidir. Saçlarınızın klordan olumsuz etkilenmesini engellerken ayrıca hijyeni sağlayabilmek için de mutlaka havuza bone ile girilmelidir. Egzersizlerini arttırmak isterseniz dilerseniz yüzme tahtası, havuz için makarna, su dambılları, sünger, ayak ağırlıkları veya şamandıra da kullanarak egzersizlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Su jimnastiği yaparken ihtiyacınız ve daha fazlası için https://www.sportive.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir