Kategoriler
Genel

Anadolu Efes Taraftarı Olmak İçin 5 Sebep

Futboldan sonra Türkiye’de en çok ilgi gören spor dalı basketboldur. Eski yıllardan beri bu spor branşının kendisine özel bir fan kitlesi vardır. Son yıllarda basketbol takımlarımızın almış olduğu kupalar ve gösterdiği başarılar, mevcut ilgiyi daha da arttırmıştır. Basketbolda yaşanan bu olumlu gelişmeler, Anadolu Efes’in göstermiş olduğu büyük başarılar ile doğrudan alakalıdır. Uzun yıllar boyunca basketbolu domine eden takım, 1996 senesinde Koraç Kupası finalinde Milano takımını yenerek kupayı kazanmıştı. Bu ekibin taraftarı olmak ise şüphesiz ki bir ayrıcalık anlamına geliyor. Anadolu Efes taraftarı olmak için 5 sebebi özetlemek gerekiyor.

Türkiye’nin En Çok Şampiyon Olan Takımı

Anadolu Efes takımı, Türkiye Basketbol liginin en çok şampiyon olan ekibi olarak biliniyor. Takım ilk şampiyonluğunu 1979 yılında aldı. Bunu takip eden dönem içinde ise 1983 ve 1984 senelerinde üst üste iki defa şampiyon olmayı bildi. 1992 senesinde ise çok önemli bir başarıya imza atarak tam 3 defa üst üste şampiyon oldu. 1995 yılında ara veren ekip, 1996 ve 1997 senelerini de şampiyon olarak tamamladı. 2002 ve 2005 seneleri arasında yine bir seri yakalayan ve 4 defa kupaya uzanan takım, son şampiyonluğunu ise 2009 yılında aldı. Anadolu Efes toplamda 13 defa mutlu sona ulaşan ekip olmayı başardı.

Takım aynı zamanda Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupasında da adından söz ettirdi. Türkiye kupasında ilk şampiyonluğunu 1994 yılında kazanan ekip, 1996 senesinden 1998 yılına kadar 3 kere aralıksız bu kupayı evine götürme başarısını gösterdi. 2001 ve 2002 yıllarında da kupayı alan Efes, 2006, 2007 ve 2009 senesi şampiyonu oldu. 2015 yılında bir kez daha Türkiye kupasını kazanan Anadolu Efes, bu sene de kupanın sahibi olmayı başardı. Anadolu Efes, Cumhurbaşkanlığı kupasını tam 10 defa kazandı. İlk defa 1986 yılında mutlu sona ulaşan ekip, son olarak 2015 senesinde kupanın sahibi oldu.

Türk Basketboluna En Tanınmış Oyuncular İle Katkı Yapan Takım

Anadolu Efes takımının taraftarı olmak için haklı nedenlerden birisi ise bu ekipte mücadele eden ünlü oyuncular. Birçok basketbolcu, en iyi performanslarını bu takım forması ile gösterdiler. Ayrıca önemli isimlerin büyük bir kısmı da Anadolu Efes ile adından söz ettirdi. Türk oyunculara baktığımız zaman NBA’de de oynayan ve şu an Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı olan Hidayet Türkoğlu’nu görmekteyiz. Buna ek olarak yine bir diğer NBA yıldızı Mehmet Okur’u da unutmamak lazım. İbrahim Kutluay ve Mirsad Türkcan da bu isimler arasında yer alıyor.

Üstün oyun anlayışı ile dikkatleri üzerine çeken Ufuk Sarıca, Hüseyin Beşok, Tamer Oyguç gibi isimler bu takımda forma giydi. Alper Yılmaz, Kaya Paker, Ersan İlyasova, Cenk Akyol, Kerem Gönlüm, Murat Evliyaoğlu, Sinan Güler ve Kerem Tunçeri’nin yolu bu takımdan geçti. Avrupalı basketbolcular arasında ise Petar Naumoski, en unutulmayanlardan birisi oldu. Ayrıca Goran Nikolic, Slavko Vranes, Kaspars Kambala, Nikola Prkacin, Michalis Kakiouzis, Sasha Vujacic gibi isimler, Avrupa basketbolunun önemli isimleri olarak Anadolu Efes takımı için mücadele ettiler. ABD’li oyuncular da yine bu takımın önemli bir parçası oldular. Conrad Mcrae bunlardan en popüleriyidi. Larry Richar, Willie Solomon, Drew Nicholas, Boots Thornton, Jordan Farmar, Marcus Haislip gibi isimleri de saymak lazım.

Avrupa’da Başarılı Olan İlk Türk Takımı

Anadolu Efes takımı aynı zamanda Avrupa’da en başarılı Türk takımı olarak dikkat çekmektedir. İlk defa Avrupa’da final oynamıştır. Ancak final mücadelesini kaybetmiştir. 1996 yılında ise Milano ekibi ile Koraç Kupası’nda karşı karşıya kalan Anadolu Efes, bu müsabakadan galibiyet ile ayrılmasını bilmiş ve dönemin en önemli organizasyonlarından birisinde şampiyon olmuştur. Yaşanan bu gelişme, Türk basketbol tarihinde tam anlamı ile bir ilktir.  Lacivert beyazlı takım böylelikle adını Türk basketboluna ve Avrupa basketboluna yazdırmasını bilmiştir.

Anadolu Efes takımının bir diğer özelliği ise Avrupa’nın diğer organizasyonlarında da boy göstermesidir. Buna göre takım Avrupa kulüpler kupası olarak bilinen turnuvaya katılmış ve burada üçüncü olmasını bilmiştir. Suproleague mücadelesi içinde ise yine üçüncülük başarısını göstermiştir. Tüm bu gelişmeler, Anadolu Efes takımını en başarılı Türk ekibi yapmaktadır.

Anadolu Efes Enlerin ve İlklerin Takımı

  • Birçok büyük milli takımın katıldığı ve dünyanın en önemli turnuvaları arasında olan Efes Cup, Anadolu Efes takımı aracılığı ile düzenlenmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığı Kupası gibi Türk basketbolunun en prestijli kupasını en çok kazanan takım 9 ile Anadolu Efes olmuştur.
  • Avrupa arenasında toplamda 500 müsabakaya çıkan ilk Türk takımıdır.
  • İlk defa NBA’de mücadele eden bir takım ile karşı karşıya gelen Anadolu Efes, bu konuda önemli bir ilke imza atmıştır. Ekip, Denver Nuggets ile karşılaşmıştır.
  • Anadolu Efes takımının bir diğer önemli özelliği ise NBA adı ile bilinen ABD profesyonel basketbol ligine ilk defa bir Türk oyuncu göndermesidir. Bu isim ise Mirsad Türkcan olmuştur. O dönem NBA’de lokavt olduğu için Mirsad Türkcan forma giyememiştir. Ancak bir sene sonra NBA’e gitmiş ve burada başarılı bir performans sergilemiştir.
  • Türkiye’de bir NBA takımı ile ilk defa maç yapan ekip yine Anadolu Efes’tir. Bu takım Minnesota Timberwolves takımıdır.
  • Türk Basketbol Ligine yükselir yükselmez aynı sene bu ligde şampiyon olan tek takım unvanına sahiptir.
  • Anadolu Efes takımı, Avrupa’da kupa kazanan ilk Türk basketbol takımıdır.
  • İlk defa bir Final Four organizasyonunu düzenleyen takım da yine Anadolu Efes olarak dikkat çeker.
  • Buna ek olarak Anadolu Efes, 1993 senesinde Avrupa’da ilk kez final oynamıştır.

Sportive Firması İle Yapılan Anlaşma

Sportive, kurulduğu günden beri en çok ilgi gören firmaların başında geliyor. Son derece kaliteli ürünlere sahip. Hem kadın hem de erkeklere hitap eden ve kullanışlı olan birçok spor malzemesi, bu markanın farkı ile piyasaya sürülmüş durumda. Anadolu Efes takımı bu ünlü firma ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Böylelikle takımın resmi ürünleri artık Sportive imzası ile satışa sunuluyor. Ürünlere baktığımız zaman birçok alternatifin olduğunu görmekteyiz. Elbette bunların başında takımın sürekli giymiş olduğu formalar geliyor. Son derece kaliteli bir şekilde basılmış olan formalardan satın almak mümkün.

Bunun yanı sıra sportive markasının farkı ile özel olarak dizayn edilmiş tişörtler de söz konusu. Kadınlar ve erkekler için değişik tasarımlar büyük beğeni toplamakta. Takımın orijinal renkleri ile üretilmiş eşofman, polo yaka ürünler, son dere uygun fiyatlar üzerinden satışa sunulmuş durumda. Ayrıca turuncu, beyaz ve gri renklerle büyük beğeni toplayan eşofman takımları da var. Buna ek olarak çocuklar için tişört seçenekleri de mevcut. Tüm bu ürünler, Anadolu Efes takımının şanlı tarihine ve kalitesine yaraşır şekilde üretilmiş. https://www.sportive.com.tr/anadolu-efes-takim-urunleri adresi üzerinden sipariş verme imkanı her daim mevcut. Kapıda ödeme, banka havalesi ve kredi kartı opsiyonları söz konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir