Kategoriler
Genel

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPMAK İÇİN DOĞRU ROTALAR

Sonbahar geldi. Bazı Sportive ruhlar kendilerini fitness salonlarına, yoga ve pilates merkezlerine bırakmış olsalar da; doğadan vazgeçemeyenlerin, soğuk havalarda da outdoor spor yapmak için mekan arayışında olduklarını biliyoruz. İşte doğa yürüyüşü yapmak için ideal 5 parkur önerisi:

1-Polonezköy
İstanbul’da hafta sonları arabanızla kolayca ulaşabileceğiniz Polonezköy, doğa yürüyüşünü sevmeyenlere bile sevdirecek güzellikte. Yeşilin her bir tonunu görebileceğiniz bu köyde, düz bir parkurdan oluştuğu için temponuzu ayarlamakta zorlanmayacak ve sizin gibi ekipmanlı doğa yürüyüşçülerinden oluşan bir arkadaş grubu edinebileceksiniz.

2-Ballıkayalar Milli Parkı
Kocaeli’de bulunan Ballıkayalar Milli Parkı, göletler, yeşillikler ve yürüyüş parkurlarıyla tam aradığınız nokta. Üstelik birden fazla zorluk derecesinden oluşan yürüyüş parkurları ile kendinizi test edebilir; kondisyonunuzu artırmak için antrenman yapabilir; küçük bir kaya tırmanışı seansı bile deneyebilirsiniz. Doğanın bu güzelliğini sonsuza dek saklamak içinse Go Pro’nuzu yanınıza almanızı öneririz.

3-Belgrad Ormanları
İstanbul’un akciğeri diyebileceğimiz Belgrad Ormanları, yaklaşık 1.5 saat süren bir yürüyüş parkurundan oluşuyor. Demirciköy’e ait olan bu parkurda, yürüyüşünüzü deniz kenarında devam ettireceğiniz için sizi sıcak tutacak bir poları sırt çantanıza almakta fayda var.

4-Maşukiye
İzmit’in beldesi olan Maşukiye, belki de listemizin en popüler durağı. Kartepe’nin eteklerinde bulunduğu için hem piknikçiler, hem kayakçılar hem de bizim gibi yürüyüşçüler için akla gelen ilk nokta. İki saatlik bir yürüyüş parkurunu tamamlayacak kadar güçlü ve zinde hissediyorsanız; oteller bölgesine ulaşıp burada bir gece konaklayarak Maşukiye’nin gece havasını da solumanız şiddetle öneririz ama sıcak tutacak giysilerinizi de unutmayın deriz 🙂

5-Uçmakdere
Tekirdağ’daki Ganos Dağları çevresinde kurulu olan bu bölge, doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. İnişli çıkışlı, eğimli bir parkurdan oluşan Uçmakdere’nin en dikkat çekici özelliği ise, doğa yürüşünün yanı sıra paraşüt deneme fırsatını da size sunuyor olması. Bu zorlu parkurda rahat hissettirecek giysiler şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir