Kategoriler
Genel

Guiness Rekorlar Kitabı’na Girmiş Basketbol Olayları

Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran birçok ilginç basketbol olayı vardır. Guiness Rekorlar Kitabı bilindiği gibi kırılması ve gerçekleşmesi çok zor olan olayların kayıt altına alındığı bir belgedir. Basketbolda dünyanın en zorlu ligi NBA’dir ve genellikle rekorlar da bu ligden gelmektedir. Ayrıca Harlem Globetrotters grubu da basketbol rekorlarıyla dünyada ünlenmiştir.

Bir Maçta En Çok Sayı Rekoru!

Basketbol rekorları arasında bir maç içinde en çok sayı yapan oyuncu Wilt Chamberlein olmuştur. 1962 yılında oynanan karşılaşmada Wilt Chamberlein bir maçta tam 100 sayı kaydetmiştir. Karşılaşma Philedalphia Warriors ile New York Knicks arasında oynanmıştır.

Potaya Arkası Dönük En Uzak Mesafeli Basket!

Harlem Globetrotters grubunun üyesi olan Thunder Law, potaya arkası dönükken attığı en uzak mesafeli basket sayesinde Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Söz konusu rekoru kırmadan önceki rekor da yine aynı kişiye aitti. Önceden 22 metrelik mesafeden atış deneyen Thunder Law bu sefer 25 metreden arkası dönük atışı ile rekorlar kitabına girmeyi başardı.

Dünyanın En Yüksek Basketbol Sayısı!

Harlem grubu basketbol rekorlarıyla ünlenmiştir. Dünyanın en yüksek basketbol sayısı 177,6 metre ile bu gruba aitti ancak son olarak Afrika’da Maletsunyane Şelalesi’nde bu rekor başka bir ekip tarafından kırılmıştır. Yeni rekor eskisine göre oldukça yüksek; arada tam 23 metre fark bulunuyor. Afrika’daki ekip basketbolda yeni yükseklik rekorunu kırdı ve 200 metreden basket attı.

1 Dakika İçinde En Fazla 3 Puanlık Atış Rekoru!

Guiness Rekorlar Kitabı’na giren 3 puanlık atış denemeleri arasında rekor Harlem grubuna aittir. Ekip 1 dakika içinde 19 adet 3 puanlık atış kaydederek önceden 15 olan rekoru kırmayı başarmıştır.

En Uzun Underhand Basketbol Atışı!

Rekor basketbol atışları arasında en uzun underhand stili atışı da bulunmaktadır. Rekorun sahibi ise yine Harlem grubundandır. Hammer Harrison 84 feet 8.5 inches mesafesi olarak kaydedilen rekorun sahibi olmuştur.

En Uzun Süren Maç

1951 yılında oynanan maçta Indianapolis Olympians ve Rochester Royals arasındaki karşılaşmada 6 tane uzatma evresi oynanmıştır. Tarihe en uzun basketbol maçı olarak geçmiştir.

Skorer Oyuncu Rekoru!

Dünya basketbol tarihi en skorer oyuncu olarak oynadığı 35 maçta toplamda 916 sayı yapan Oscar Schmidt’i kaydetmiştir. Brezilya’nın en önemli oyuncularından biri olan Schmidt bu alanda üstünlüğünü sürdürmektedir.

Dünya Şampiyonası’nda En Uzun ve Kısa Basketbolcu!

Dünya Şampiyonaları tarihinde en uzun basketbolcu 2,26 metrelik boyu ile Yao Ming olmuştur. Aynı zamanda Yao Ming Çin basketbolunun en başarılı isimlerindendir. En kısa basketbolcu ise NBA liginden çıkmıştır. Çok başarılı olan ve uzun bir süre NBA’da oynayan Tyrone Bogues 1.59 metrelik boyu ile en kısa basketbolcu olarak dikkat çekmektedir.

Bir Maçta En Fazla Sayı Rekoru!

Bir maç içinde en fazla sayı atan takım NBA’den çıkmıştır. Rekorun sahibi Detroit Pistons ekibidir. Takım rakibi Denver Nuggets ekibini 186 sayı atarak yenmeyi başarmıştır. Böyle NBA’da bir maçta en fazla sayı üreten takım Denver Nuggets olmuştur.

Maç Başına En Yüksek Sayı Ortalaması Rekoru!

Wilt Chamberlein dünyada basketbol adına birçok rekora imza atmış bir NBA oyuncusudur. Çok skorer bir isim olarak dikkat çeken Chamberlein, maç başı sayı ortalamasını 50,4 seviyelerinde tutmayı başarmıştır.

Wilt Chamberlein’in bir başka rekoru ise bir sezonda elde edilen en yüksek şut yüzdesi olmuştur. %72,7 lik oranla bu rekor da Chamberlein’dedir.

Bir Maçta En Çok 3’lük Denemesi!

JR Smith bir maç içinde en fazla 3 puanlık atış denemesi yapan oyuncu olarak rekorlar tarihine geçmiştir. Bu maç 2014 yılında oynanmıştır ve Miami Heat ile New York Knicks karşı karşıya gelmiştir. NY Knicks takımında oynayan JR Smith toplamda 32 sayı kaydetmiştir. Bu maçta tam 22 kez üçlük denemesi yapmış ve rekor kırmıştır.

Bir Maçta En Çok Üçlük İsabeti Rekoru!

Bir maçta en çok üçlük atış rekoru iki basketbolcu arasında paylaşılmaktadır. Kobe Bryant ve Donnell Marshall bir maçta 12 tane üçlük atmışlardır. Kobe Bryant, 2003 yılında Los Angeles Lakers ile Seattle SuperSonics arasındaki maçta 45 sayı yapmış ve 18 üçlük denemesinin 12sini isabetli atmıştır. 2005 yılında ise Toronto Raptors ile Philadelphia 76ers arasında oynanan maçta Donnell Marshall, 19 üçlük denemesinin 12sinde isabet kazanmıştır. Böylece rekor iki oyuncu arasında paylaşılmaktadır.

Bir Maç İçinde En Çok Süre Alan Oyuncu!

Dünya basketbol tarihinde en dikkat çeken rekorlardan biri de bir maç içinde en çok süre alan oyuncuya aittir. 1989 yılında Milwaukee Bucks ve Seattle SuperSonics arasında geçen karşılaşmada Dale Ellis tam 69 dakika süre alarak tarihe geçti. NBA karşılaşmasında 5 uzatma evresi oynandı.

Bir Maç İçinde En Çok Faul Yapan Oyuncu!

1999 yılında oynanan Portland Trail Blazers ile Atlanta Hawks karşılaşmasında bir hata sonucunda Cal Bowdler NBA tarihinin en çok faul yapan oyuncusu oldu. Carl Bowder o karşılaşmada 15 dakika süre almıştı ve karşılaşmayı 7 faulle tamamladı çünkü normalde 6 faul sonucunda oyun dışı kalması gerektiği fark edilmemişti.

Maç Başına En Fazla Top Çalan Oyuncu!

Basketbol rekorları tarihi maç başına en fazla top çalan oyuncuyu Alvin Robertson olarak kaydetmiştir. Rekor 1985-86 sezonunda kırılmıştır. Alvin Robertson San Antonio Spurs formasını giyerken maç başına 3,67 top çalma ortalaması ile oynamıştır. Bu başarı bir sezon içinde en yüksek top çalma rekoru olarak tarihe geçmiştir.

Sportive Anadolu Efes’in Forma Sponsoru Oldu!

Anadolu Efes takımı Türkiye’nin en başarılı basketbol takımı olarak taraftarlarına gurur yaşatmaya devam ediyor! Spor ürünlerinde kaliteyi önemseyen Sportive, Anadolu Efes ekibinin de forma sponsoru olmuştur.

Anadolu Efes ürünleri %100 orijinal olarak online mağazamızda satıştadır. Yüksek kalitedeki ürünler aynı zamanda oldukça uygun fiyatlıdır.

Sportive olarak basketbol sevenlere de giyerken çok rahat olacakları ve büyük keyif alacakları ürünler sunmaktayız. Anadolu Efes forma sponsoru Sportive; kadın, erkek ve çocuk için tasarlanmış ürünleri stoklarında bulunduruyor.

Formalar, taraftar ürünleri, tshirtler renk renk ve farklı modellerdedir. Çocuk ve kadın için olan lisanslı ürünlerde basic ve polo yaka tshirtler mevcuttur. Anadolu Efes orijinal takım ürünleri mavi, turuncu, beyaz ve gri renk alternatifleri ile tasarlanmıştır.

Sitemizdeki Anadolu Efes lisans ürünleri için linki inceleyebilirsiniz: https://www.sportive.com.tr/anadolu-efes-takim-urunleri

Anadolu Efes takımının formaları terletmez ve ister antrenmanlarda isterseniz amatör maçlarda giyin son derece rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Anadolu Efes lisanslı taraftar ürünleri içinde şortlar, tshirtler, sweatshirtler, eşofman altı-üstü vb. bulunmaktadır. Bazı ürünlerde kapüşon mevcuttur.

Çocuk ve kadın kategorilerinde basic-polo yaka tshirt modelleri incelenebilir. Ürünler sadece antrenmanlarda, maçlarda veya tribünlerde değil gündelik kullanım için de çok uygundur. Kolayca kendi kıyafetlerinizle ya da Sportive’den alacağınız diğer ürünler ile kombine edebilirsiniz.

Siparişinizi güvenli online alışveriş işleminizi tamamladıktan sonra oluşturabilirsiniz. Siparişiniz bize ulaştıktan kısa bir süre sonra Türkiye’nin başarıları ve kupaları ile lider takımı olan Anadolu Efes’in ürünleri adresinize teslim edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir