Kategoriler
Genel

Huzuru Bulacağınız Trekking Rotaları

Ülkemizin birçok yerinde birçok güzelliğe sahip etkileyici trekking noktaları bulunmaktadır. Yemyeşil doğada ruhunuzu dinlendirmek için temiz hava yürüyüş yapma fikri size cazip geliyorsa uzaklara gitmenize gerek yok.  Türkiye bu konuda oldukça elverişli coğrafyaya sahiptir. Muazzam fotoğraflar çekilebileceğiniz, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz isterseniz çadırınızı kurup dinlenebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Sizlere tavsiye edeceğimiz trekking rotalarına göz atmadan geçmeyin.

İstanbul’un Kaçış Noktası: Terkos Gölü

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olan Terkos Gölü tam bir doğa harikası. Yakınlığından ötürü dilerseniz hafta sonu tatilinizi burada değerlendirebilirsiniz. Yürüyüşe başlamak için Ormanlı Köyü’nü başlangıç rotası olarak seçmenizi öneriyoruz. İki yürüyüş parkuru ile Karadeniz havasını içinize çekerken ormanlık alanda dinlenebilirsiniz. Söz ettiğimiz diğer trekking noktası ise Balaban Köyü’nden başlamaktadır. Sonbahar aylarında tercih ederseniz eğer yapraklarla bezenmiş patikadan geçer ve sakinliğin tadına varabilirsiniz. İstanbul’a mesafesi yüzünden birçok doğa sever tarafından tercih edilmektedir.

Antik Frigya Sizi Çağırıyor

Frig yolu diye adlandırılan bu bölge Kütahya- Eskişehir- Ankara- Afyonkarahisar arasında yer almaktadır. Uzun bir yürüyüş rotası bulunurken dilerseniz bisiklet ile de bu yolu geçebilirsiniz. Başlangıç olarak üç farklı bölgesi bulunmaktadır. Dilerseniz Seydiler’den, Gordion’dan veya Yenice’den bu yola dahil olabilirsiniz. 500 kilometre boyunca uzanan bu uzun yol yönergeleri ile de misafirlerinizi iyi bir şekilde ağırlamaktadır. İster kısa yürüyüşler ister günler süren bir tatil tasarlayabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmıştır.

Milli Park: Aladağlar Trekking Noktası

1995 yılında milli park olarak kabul edilen Aladağlar trekking severlerin mutlaka uğradığı alandır. İşaretlenmiş parkurları ile dilediğiniz seviyeye göre yürüyüş yapabilirsiniz. Bulunduğu coğrafya nedeniyle sonbaharda gitmenizi öneriyoruz.

Biyolojik Çeşitlilik İçin Kaçkar Dağları

Karadeniz bölgesinin eşsiz güzelliğini sunan Kaçkar Dağları dünya içinde önemli bir alandır. 500 kilometre boyunca devam eden bu yolda yaylalar, göletler ve sık ormanlık alanlar bulunmaktadır. 32 ayrı rotası bulunurken tüm alanları gezmek için 30 gün boyunca dağda kalmanız gerekmektedir. Trekking yapmak isteyenlerin en fazla uğradığı alanlar biri olarak yüksek zirvelerden hoşlanıyorsanız sizi de memnun edecektir. Sakin ve kimsenin olmadığı alanlarda çadırınızı kurarak Çoruh Nehri’ne bağlanan noktada dilerseniz Rafting ’de yapabilirsiniz.

En Eski Milli Park: Bolu Yedigöller

4 mevsim ziyaretçi alan Bolu merkeze 40 dakika mesafede olan Yedigöller 1645 hektar alanı ile trekking yapmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. 1500 metre mesafesi ile yedi gölün keyfini çıkarırken göl kenarlarında belirlenmiş alanlarda çadırınızı kurabilirsiniz. Sazlıgöl- Küçükgöl- İncegöl- Deringöl- Nazlıgöl- Büyükgöl- Seringöl etrafında doğa fotoğrafları çekebilir ve dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Dilerseniz tekne gezileri ile de değişik fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Antik Kültüre Merakı Olanlar: Manavgat Köprülü Kanyon

Antalya merkeze 50 dakika mesafede olan Manavgat tatilcilerin de sevdiği yerlerden biridir. Sadece deniz, kum ve güneş için değil tarihi ve doğal güzellikleri ile trekking yapmak isteyenlerinde uğrak alanlarının başında gelir. Yılda binlerde turistin tercih ettiği aynı zamanda Milli Park olan Kanyon 14 kilometre uzunluğa ve 100 metre derinliğe sahiptir. Bu kanyonda birbirinden farklı yürüyüş rotaları ile aynı yerde farklı manzaralar yakalayabilirsiniz. Antik Roma köprüsünden geçerek ucunu göremediğiniz bir ormanı izlemenin keyfini düşünün. Köprüçay Nehri’ne vardığınızda burada dinlenebilir dilerseniz kanyonda rafting yapabilirsiniz. Selge Antik Kenti ve Olukköprü’yü de içine alan bu rotadan büyük bir keyifle ayrılacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir