Kategoriler
Genel

Krampon Seçerken Ayak Bileği Uygunluğuna Dikkat!

Krampon seçimi futbol oynayan sporcular için hem sağlık hem performans açısından çok büyük bir etkendir. Doğru kramponun alınması her şeyden önce sporcuyu oyunda rahat ettirmek ve onu sakatlanmalardan korumak bakımından önemlidir. Krampon satın alırken hangi zeminde ve hangi mevkide futbol oynadığınız kilit soru olacaktır. Kramponlar çok farklı teknolojilerle üretilmiştir ve her mevki oyuncuları farklı özelliklere sahiptir. Ayakkabılar bu durumlara uygun olarak üretilir. Hangi kramponu alacağınıza karar verirken ayağınıza ve bileğinize tam oturmasına çok dikkat edilmelidir.

Ayağınıza Uygun Krampon Alın

Krampon seçerken ayak bileği uygunluğuna dikkat! Krampon alırken ayağınıza tam olarak uyum sağlaması oyunda rahat olmanız, performansınızın yükselmesi ve sakatlanmamanız adına çok önemlidir. Krampon seçimi esnasında şu unsurlara önem verilmelidir:

  • Ayağınız topuktan ayakkabıya tamamen oturmalıdır.
  • Ayak bileği ayakkabının içinde yukarı, yana ya da aşağı kaymamalıdır. Sabit durması gereklidir.
  • Ayak parmakları rahat olmalıdır.
  • Ayak tipinizi öğrenmeniz gereklidir. Kramponlar farklı ayak tiplerine ve özelliklerine göre üretilirler.
  • Ayak şekliniz düz, normal ya da çukur taban özelliğindedir. Özellikle düz ve çukur taban ayaklarda sakatlanma riski daha fazladır. Kramponlar bu durumlara göre destekleyici özellikte tasarlanırlar.
  • Ayakkabıyı futbol oynarken giydiğiniz çoraplarla deneyin.
  • Yastıklama malzemesinin fazla olması zemini hissetmeyi engelleyecektir. Gereksiz ağırlık yapan durumlardan uzak durulmalıdır.

Bileğinizin rahatsız değil ama tam oturması ve sabitlenmesi hem sakatlanmayı hem de daha kontrollü hareket etmeyi sağlar. Sportive.com.tr sitesinde erkek krampon çeşitleri oldukça fazladır.

Mevkiye Göre Krampon Kesimi

Oynadığınız mevki krampon kesimini belirlemenizde de etkili olacaktır:

  • Bileğin dengesini sağlamaya yönelik olan ve yanal hareketler için bileğe olan baskıyı azaltan bir krampon için yüksek kesim
  • Bileğe destek vermek ile beraber iyi manevra yapmak ve hızlanabilmek için orta kesim
  • Manevra kabiliyetini arttırmak ve kolay hızlanmak, hafiflik isteyenler için düşük kesim

Krampon seçerken ayak bileği uygunluğuna dikkat! Bileğinize uygunluk ve futbol oynadığınız mevkiye göre bu 3 kesim tipinden birini tercih edebilirsiniz.

Kadın krampon modelleri de mevcuttur ancak kadınlar genellikle erkeklere göre daha dar ayaklıdırlar. Geniş ayaklı olanları erkek modellerini de giyebilirler.

Durma! Yeteneğine en uygun kramponu bulmak için krampon bulucuyu DENE! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir