Kategoriler
Genel

Maddeler Halinde Basketbol Hakkında Bilgi

Basketbol dünyanın her kıta ve ülkesinde oynanan ve oldukça popüler bir spordur. Oynanan liglere göre basketbol kurallarında farklılıklar olmakla birlikte, genel olarak aynı kurallar uygulanır. NBA ligi dünyanın en profesyonel ve popüler liglerinden biri olarak, diğer tüm liglerde de NBA kuralları uygulanmaya ve global kurallar uygulanmaya başlanmıştır.

Basketbol Sporunda Kurallar

 • Takımları 5 kişiden oluşan ve en çok oyuncu değişiklikleri yapılan spordur
 • Basketbolda hücum zamanı 24 saniyedir
 • İki devre ve 2’şer periyottan toplamda 4 çeyrek bölüm şeklinde oynanan hızlı bir spordur
 • Avrupa basketbol liglerinde periyot süresi; 10 dk, NBA liginde periyot süreleri; 12 dk olarak oynanır
 • Toplam süre bitişinde beraberlik var ise uzatma süresi 5 dk daha eklenir
 • Avrupa liglerinde oyuncuların 5 faul , NBA liginde 6 faul hakkı bulunur
 • Hücum sırası olan takım, diğer takım sahasına 8 sn içinde geçmek zorundadır ve bu süre genellikle ilk 3-4 saniyede geçilir
 • Basketbolda geri pas yoktur. Hücum bölgesine geçiş takım, kendi sahalarına top gönderemezler.
 • Basketbolda molalar, oyun stratejisi olarak kullanılır. Genellikle karşı takım puan toplamaya başladığında diğer takım mola alır. Mola süreleri 2’şer dakika olarak ilk 4 çeyrek ve uzatma süresinde 1’er kez kullanılır.
 • basketbolda oyuncu değişikliği için herhangi bir sınırlama yoktur.
 • Basketbolda topa sahip kişi, sektirmeyi bıraktığı andan itibaren pas ve şut atmak zorundadır. Her ikisi de yapılmamış ve adım atılıyor ise kural ihlali sayılarak, top rakip takıma verilir.

Basketbol Oyunu Kuralları

Dünyada ilk kez beden eğitimi öğretmeni James Naismith tarafından oynanan bir oyundur. Zamanla kuralları belirlenerek profesyonel ligler kurulmaya başlayan spor dalı, fiziksel gelişimin en belirgin gözlendiği spordur. Basketbolun oyun olarak genel çerçeveleri şu şekildedir;

 • Basketbolda Hakemler

Basketbol maçları 3 hakemle yönetilir. (baş hakem ve yardımcı hakemler)

Masa görevlileri; sayı, yardımcı sayı, 24 saniye görevlisi ve saat görevlisinden oluşur.

 • Basketbolda Saha Seçimi

Centilmen spor olan basketbolda konuk takım hangi sahayı seçerse, ilk o sahadan oyun başlar.

 • Basketbolda Start

Basketbol maçlarına hakem yönetimiyle orta sahadan başlangıç yapılır. İki takımdan birer oyuncu orta sahada bulunur ve hava atışı ile oyun başlar. Oyun süresi de havaya atılan topla başlar.

 • Basketbolda Oyun Süresi

Basketbol toplamda 40 dakika süren bir oyundur. 4 periyot şeklinde oynanan sporun ilk 20 dakikasından sonra devre arası molası verilir. Her iki devre, iki çeyrek periyot olarak ve aralarında 1’er dakikalık 2 mola ile oynanır. Mola süreleri, iki takıma da 1 kez olacak şekilde verilir. Oyun sonunda beraberlik varsa 5 dakika ilave süre oynanır.

 • Basketbolda Takım Kurma

Basketbolda her iki takımda 12 oyuncu bulundurabilir ve sahada 5’er kişiden oluşan iki takım ile toplam 10 kişi arasında oynanan bir spordur. Oyuncular dışında takımlarda; 1 antrenör ve 1 yardımcı antrenör bulundurulabilir. Takımın ek kadrosu maksimum 5 kişiden oluşabilir. Bunlar, menajer, doktor, tercüman gibi görevi olan kişilerdir.

Basketbol kurallarından biri olarak; takımlardan birinde 2 oyuncudan daha az oyuncu bulundurulması ve maça devam edilmesi halinde, o takım mağlup sayılara oyun sonucu belirlenir. Galibiyette olan takım o esnada sayı alırsa skor geçerlidir. Galibiyet verilecek takım skor olarak geride ise maç sonucu 2- 0 olarak belirlenir.

 • Basketbol Takım Formaları

Basketbolda diğer sporlar gibi belirli üniformalar ile oynanabilir. Basketbol formaları ön ve arka renkleri aynı yapılır.

Tüm oyuncuların, formalarını şortlarının içerisine sokmaları zorunludur. Çoraplar da aynı renk kullanmak zorundadır. Her sporcunun formasında numarası, forma rengi dışında ve belirgin olacak şekilde kullanılması gereklidir.

Forma numaraları 4 ile 15 arasında olmakla birlikte bazı basketbolcuların numarası 0’dır.

 • Basketbolda Hücum Süreleri

Hücum oynayan takım, kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmesi gerekli olup süre geçilirse, oyun sırası karşı takıma verilir. Ve hücum süresi toplamda 24 saniyedir.

 • Basketbolda Mola Süreleri

Müsabakanın ilk 3 periyodunda ve uzatma periyodunda toplamda 2 dakika olmak üzere her iki takımın da 1’er dakikalık 1 mola hakkı vardır. Son periyotta mola hakkı 2’dir. İki devre arasında ise 15 dakika mola verilir.

 • Basketbolda Oyuncu Değişiklikleri

Basketbol maçlarında istenildiği kadar oyuncu değişikliği yapılabilir ve çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Şayet oyuncu faul limitini doldurmuş ve oyundan alınmışsa tekrar oyuna giremez.

 • Basketbol Faul Kuralları

Her oyuncunun 5 faul yapma hakkı bulunur. Faul sayısını geçen oyuncular, oyundan alınır ve tekrar giremezler. Oyuncu faulleri, takım faul sayısını doğrudan etkiler. Takım şayet 4 faul yapar ise sonraki tüm fauller, diğer takımın serbest atış yapmasına olanak sunar.

 • Basketbolda Silindir Prensibi

Oyuncunun manevra alanı olarak kabul edilen silindir prensibinde, top elinde olan oyuncunun ve tüm oyuncuların çevresinde bir silindir alan kabul edilir. Bu alan içerisine diğer takım oyuncularının el müdahalesi, kol veya vücut müdahaleleri ile girmeye çalışmaları, prensip ihlali olarak kabul edilir.

 • Basketbolda Duraklama

Basketbolda top, potaya deyip döndükçe ve saha içinde olduğu sürece devam eder. Ancak hakem oyunu durdurması durumu dışında, topun çizgilere değmeden havadan saha dışına çıkmasında ve sporcuların çizgi ve saha dışına basmadan topu çevirip oyuna dahil ettiği sürece, duraklama olmadan oyun devam eder.

 • Basketbolda Sayı

Basketbolda her sayı 2 puandır. 3 sayı çizgisi dışından atılan sayılar ise 3 sayıdır. Serbest atışlar ise 1 sayıdır.

 • Maç Sonucu ve Galibiyet

4 periyot sonunda en çok skora sahip takım maçın galibi olur.

 • Basketbolda Kaptanın Yetkileri

Oyun durduğunda hakemlerden bilgi alma ve sonuç itirazları, kaptanın yetkileri arasındadır.

 • Basketbol Antrenörleri

Maçın molalarında, devre arasında istatistik ve stratejik bilgi verebilir ve oyun pozisyonlarında değişiklik yapabilir. Maç süresince ceza almadığı takdirde yedek oyuncuların yanında veya saha kenarında kendine ayrılan bölümde durabilir. Ayrıca sadece oyun durduğunda bilgi almak için hakem masasına gidebilirler.

Maç esnasında sadece antrenör ayakta durabilir ve serbest atış atacak kişiyi belirleyebilir.

 • Basketbolda Topla Oynama

Basketbol, el ile oynanan bir spordur. Topa sadece el ile dokunulabilir ve ayak, bacak veya farklı bir şekilde topa müdahale edilemez. İstemsiz değmiş ise oyun devam eder. Topu potaya tersten atmak kural ihlalidir.

 • Basketbol Sahası Kuralları

Uluslararası basketbol sahası ölçüleri 28 m x 15 m standardında yapılır. Basketbol sahalarının ortasında bir çizgi bulunur ve her iki takımın yarı sahası olarak kabul edilir. Orta saha çizgisinin üzerinde, orta yuvarlak bulunur.

Basketbol potaları kenar çizgilerden 1,2 m içerde konumlandırılır ve boyutları; 1,8 x 1,2 m olarak dizayn edilir. Potada çember yüksekliği 3,05 m’dir. Çember çapı ise 45 cm’ dir.

 • Basketbol Topu

Top çevresi 75-78 cm, çapı 12,3 cm ve ağırlığı 600-650 gram olarak belirlenmiştir. Fakat her yaş grubuna göre farklı numara ve ölçülerde basketbol topu kullanılır.

Tüm basketbol ürünlerine https://www.sportive.com.tr/sporlar-basketbol/  sayfasından ulaşabilir, profesyonel ürünleri tek tıkla sipariş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir