Kategoriler
Doğru egzersiz yap! Genel Spor branşını seç!

Pilates Hakkında Merak Ettikleriniz

Bir egzersiz düşünün; zıplamayı, hoplamayı, yoğun kardiyo programlarını gerektirmesin ve sizi terletmesin ama varlığının farkında olmadığınız kaslarınızı bile çalıştırsın. Son dönemlerin en popüler egzersiz dallarından biri olan pilatesten konuşacağız.

Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metottur. Joseph Pilates tarafından 1920 yılında zihni ve vücudu ilişkilendirmek, çalıştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Günümüzde aletli olarak profesyonel spor salonlarında veya tamamen vücut ağırlığıyla evde uygulanabilmektedir.

Pilates hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri; eğer amacınız kilo kaybı ise doğru sporu yapmıyorsunuz demektir. Pilates sizin tartıdaki ağırlığınıza müdahale edemez; ama tüm kaslarınızı kontrol etme prensibini size aşıladığı için kaslarınızı uzatır. Bu da sizi daha fit, sıkılaşmış, dik duruşlu gösterecektir. Özetle; siz hala aynı kiloya sahip olsanız dahi çok daha fit bir görünüm kazanacaksınız.

Pilatesi evde uygulamayı tercih ediyorsanız; bir fizyoterapistten bu egzersizin sizin iskelet yapınıza zarar verip vermeyeceğini öğrenmenizi öneririz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra egzersizinize başlarken size destek olması için tercih edeceğiniz ürünler ise:
Pilates Topu: kaslarınızı sıkıştırmanızı gerektiren esneme hareketlerini zorlaştırarak sizi iki kat zorlar. Böylece çok daha kısa sürede çok daha hızlı sonuçlar elde edersiniz.
Pilates Çemberi: Özellikle core bölgenizi ve kol kaslarınızı çalıştırmanızı hedef alan egzersizlerde size direnç kazandıracaktır.
Mat: Pilates, yer egzersizlerinin yoğunlukta olduğu bir prensibi olduğu için iskeletinizi desteklemesi için kaliteli bir yoga matına ihtiyacınız olacaktır.
Rahat egzersiz kıyafetleri: Pilatesi tamamen kendi vücudunuzu kontrol ederek uygulayacağınız için ayağınıza ve kollarınıza dolanmayan; sizi sıkmayan kıyafetler tercih etmelisiniz.
Eğer pilatese başlamayı aklınıza koyduysanız, YouTube’da ücretsiz pilates eğitimi veren spor hocalarını takip edebilir, çok zahmetsiz bir şekilde forma girebilirsiniz.

Pilates hakkında size bahsetmek istediğimiz son konu ise; sakın vücudunuzu zorlamadığını ve işe yaramadığını düşünüp egzersiz seansınızı yarıda bırakmayın. Emin olun seansınızdan bir gün sonra, farkı ve yararı hissedeceksiniz. Joseph Pilates boşuna “10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız” demiş olamaz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir