Kategoriler
Genel

Sirkadiyen Diyet İle Ritmi Yakala

Son dönemlerde popülerleşen sirkadiyen diyeti veya sirkadiyen beslenme programını diğerlerinden ayıran en temel özellikle herhangi bir yasaklamanın olmamasıdır. Bu diyet için önemli olan ne yediğin değil ne zaman yediğindir. Beslenme programının temelinde vücudun bir ritmi olduğuna inanılır ve düzensiz beslenildiğinde bozulan ritim bağışıklık sisteminin düşmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Vücudun kendine özgü notaları bulunur ve gelişigüzel hareket edildiğinde sorun ortaya çıkarken en uygun zamanı seçerek uyumlu ve sağlıklı bir yaşam sürülebilmektedir.

Sirkadiyen Diyeti İncelikleri

Bu diyette vücudun biyolojik saatine ne uygun saate beslenmek gerekmektedir. Herhangi bir yasaklı besin yoktur ve kişi dilediği besini seçebilir. Burada önemli olan ne zaman tüketileceğidir. Vücut için uygun olmayan saatlerde besinler tüketilmesinin sağlığa zararlı olduğu vurgulanır. Güneşle birlikte başlayan saat akşam saatlerinde kapanır ve kişi belirli bir saatten sonra vücuduna besin sokmaz. Yediğiniz yiyeceklerin size uygun saatlerini belirleyerek hayatınıza devam etmek istiyorsanız sirkadiyen diyetini tercih edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu diyet vücudun gün içerisindeki hormonal ve fiziksel durumunu inceler. Dikkat edilmesi gereken iki unsur beslenme düzeni ve uyku saatleridir. Gece 02.00’den itibaren vücutta uyku hormonu salgılanır ve bu saatten itibaren uykuda olmak gerekir. Özellikle 2.00 ila 3.00 saatleri arasını uykuda geçirmeyen kişiler için vücudun ritminin bozulduğu düşünülür. Mevsim geçişlerinde vücudun ritminin bozulmaya çok meyilli olduğu söylenerek fazladan dikkat edilmesi gerekir. Düzenli saatler ile yeme düzeni oluşturulmalıdır. Örneğin çalıştığınız günlerde kahvaltınızı 9.00’da yapıyor iseniz hafta sonu da kahvaltı saatiniz değişmemelidir. Farklı olduğu durumlarda vücudun düzeni bozuluyor demektir ki bu da ritmin bozulmasına neden olacaktır. Ritim bozukluğu ise doğrudan sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Nasıl Uygulanmalıdır?

Diyet yapan kişiler öncelikle kendilerine uygun ve devamlılık sağlayabileceği zamanı seçmelidir. Sabah saatlerinde vücut en enerjik haliyledir ve bu sebepten öğünlerinizde karbonhidratı arttırabilirsiniz. Öğle saatlerinde ise sabaha göre daha düşük kalorili olan ve vücudun günü tamamlaya yetecek kadar enerji üretebilmesi için protein ağırlıklı bir liste hazırlanırken akşam saatlerinde ise enerji değeri daha az olan ve yağ depolamanıza engel olacak sebze ağırlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Gece saatlerinde ise metabolizma yavaşlayacağından ve melatonin hormonunun salgılanmasından ötürü besin tüketilmesi önerilmez. Vücudun iyi bir şekilde dinlenerek yeni bir güne enerjik olarak uyanması hedeflenir.

Sirkadiyen Diyetin Faydaları Nelerdir?

Bu diyet tek başına bir beslenme programı değil sağlıklı yaşamak isteyen herkes tarafından tercih edilebilir. Yaşam tarzına haline getirerek düzenli bir döngüyü uygulayabilirsiniz. Beslenme düzeninde yapılacak değişimler ise hayatınızı daha düzenli bir hale getirecek ve programlı yapısı ile günü daha verimli kullanmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir yemek kısıtlamasının olmaması uygulama süresini arttırırken vücudun ritminin doğru bir şekilde ilerlemesi çeşitli hastalıkların oluşmasına engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir