Kategoriler
Genel

Spor Ayakkabı Deformasyonu Nasıl Önlenir?

Spor ayakkabı günlük hayatta en rahat edilen ve kolayca kombine edilen bir ayakkabı türüdür ancak bakımı da büyük bir özen istemektedir. Spor ayakkabıların temizliği diğer ayakkabılara göre genellikle biraz daha zordur. Ayrıca rahatlığından ve kullanım avantajından dolayı da çok sıklıkla giyilmesi olası bir durumdur. Spor ayakkabılarınızın daha uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Spor ayakkabı deformasyonu nasıl önlenir?

Ayakkabınız Daha Uzun Ömürlü Olabilir!

Hem kadın spor ayakkabısı hem de erkek ayakkabıları aynı sıklıkla tercih edilmektedir. Spor ayakkabılar kadınların da erkeklerin de en sevdikleri ayakkabı türlerindendir. Peki, onları korumak adına neler yapılmalıdır?

  1. Doğru Ölçülerde Alınmalı

Spor ayakkabıları ayağınıza dar, çok bol veya başka bir boyutta olmamalıdır. Ayağınıza uygun ayakkabı seçmeniz hem ayağınız hem de ayakkabınız için daha sağlıklıdır. Örneğin dar ayakkabılar kısa sürede ayakkabıları yıpratmaya başlar.

  1. İyi Kalitede Alınmalı

Ayakkabının iyi kalitede olmasına özen gösterilmelidir. İyi kalitedeki ayakkabıları pahalı buluyorsanız bu ayakkabıların daha uzun ömürlü olduklarını dolayısıyla kalitesiz bir ayakkabı çabuk bozulacağından yenisini alarak belki de daha zararlı çıkacağınızı belirtebiliriz.

  1. Üst Üste Giyilmemeli

Spor ayakkabı seviyorsanız aynı ayakkabıyı üst üste giymek yerine en azından bir iki çift daha ayakkabı bulundurmanız onların yıpranmasını önleyecektir.

  1. Doğru Giyilip Çıkartılmalı

Spor ayakkabıları giyerken bağcıklarını çözmeden giyip çıkarmak, topuğunuzla arkasını ezerek çıkartmak vb. ayakkabıya kısa sürede zarar verecektir. Çekecek kullanabilirsiniz.

  1. Makinede Yıkamayın!

Pratik bir yol olduğunu düşünüp ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamayın. Özellikle de erkek spor ayakkabı bu sebepten ötürü kısa ömürlü olabilmektedir.  Temiz ve nemli bir bezle düzenli olarak her giyildikten sonra temizliğini yapabilirsiniz.

  1. Temiz ve Kuru Bir Kutuda Saklayın

Kullanmadığınız ayakkabıları temiz, güneş ışığı almayan ve kuru bir kutuda/ortamda saklayabilirsiniz.

Spor ayakkabı deformasyonu nasıl önlenir? Spor ayakkabınızı uzun süreli kullanmak için bu belirttiğimiz durumlara özen göstermeniz onun ömrünü uzatacaktır. Deformasyon ayakkabılar için her zaman bir risktir ve bu tip ayrıntılara dikkat ederek olumsuzluğun önüne geçebilirsiniz.

Tüm özeninize rağmen hala eskiyen bir ayakkabınız varsa yapılacak tek bir iş kalmıştır, o da yeni bir spor ayakkabı almak. Biri birinden kaliteli ve dayanıklı en trend spor ayakkabı modelleri burada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir