Kategoriler
Genel

Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır mı?

Spor ayakkabıları temizlemek daha zor olduğundan çoğu insanın yaptığı şeydir onları makineye atıp yıkamak. Bu yöntem kısa sürede kolay ve hatta başarıya ulaşmış gibi gözükse de spor ayakkabınızı makineye her atışınızda onun dokusunu tahrip edersiniz. Spor ayakkabı makinede yıkanır mı? Spor ayakkabı için uygun temizleme yöntemleri bulunmaktadır.

Makinede Yıkamak Ayakkabıya Zarar Verir!

Spor ayakkabı makinede yıkanabilir ancak kullanım ömrü de bu sebepten ötürü ciddi biçimde kısalacaktır. Eğer ayakkabınızı kısa sürede atmak istemiyorsanız temizlik işlemlerini ayakkabıya zarar vermeden yapmalısınız. Ayakkabılar için temizlik önerileri:

  1. Nemli Bir Bez ile Düzenli Silmek

Kadın ve erkek spor ayakkabı temizliği için temiz ve nemli bir bez yeterli olacaktır. Eğer ayakkabınız çok kir tutmamışsa düzenli olarak nemli bez ile onları silerek temiz tutmanız mümkündür. Her kullanıştan sonra üşenmeyip bir dakikanızı ayırırsanız ayakkabılarınızı daha temiz tutabilirsiniz.

  1. Renk Vermeyen Bir Bez ile Silmek

Spor ayakkabınızı bez ile temizlerken renk vermeyecek olan bir bez seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ayakkabıyı temiz tutmak isterken rengine zarar verebilirsiniz. Üst bölümlerde yumuşak bir lif de kullanabilirsiniz.

  1. Deterjan Kullanmayın!

Spor ayakkabıları temizlerken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri deterjan kullanmak olacaktır. Hem makinede yıkar hem de deterjan kullanırsanız ayakkabınız kısa sürede ciddi biçimde deforme olur ve dokusu bozulur. Hafif ıslak bir bez temizlik için yeterlidir. Sabun da kullanılabilir.

  1. Diş Fırçası Kullanın

Spor ayakkabıların özellikle beyaz lastik kısımları, altları kir tutar ve bazen bez ile bunları çıkarmak zor olabilir. Böyle durumlarda bir diş fırçası kullanarak beyaz bölümlere müdahale edebilirsiniz.

  1. Elde Yıkarken Ilık Su Kullanın

Spor ayakkabıları makinede yıkamasanız da elde ılık su ile yıkayabilirsiniz. Kesinlikle su sıcak olmamalıdır; bu çok zararlıdır. Ayakkabı zarar görür, büzülür, rengi atar ve doku itibariyle de deforme olur. Altlarını diş fırçası ile üstlerini de bir lif-bezle yumuşakça silebilirsiniz. Erkek ve kadın spor ayakkabı için www.sportive.com.tr sitesi birbirinden kaliteli ürünler sunmaktadır.

Spor ayakkabı makinede yıkanır mı? Sonuç itibariyle spor ayakkabılarınızı yıpratmak istemiyorsanız kolay yöntem diye onları makinede yıkamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir