Kategoriler
Genel

Tarihe Damga Vurmuş Nike Air Max Modelleri

Yıllar içinde bir kültür haline gelen Nike Air Max, bu sene 31. yılını devirmiş olacak. Nike Air Max 1 ile sahneye çıkan bu kültür, her geçen sene etkisini arttırarak günümüze ulaştı ve spor ayakkabısı dünyasında birçok ilke imza attı.

Bu yazımızda, hep birlikte tarihe damga vurmuş Nike Air Max modellerinden bazılarını yakından tanıyacağız. Hadi başlayalım!

Nike Air Max 1

Air Max efsanesinin 71 modelinden ilki olan ve Frank Rudy, Mark Parker ve Tinker Hatfield’in imzası bulunan 1987 çıkışlı Air Max 1, tasarımında küçük hava balonlarının bulunduğu ilk ayakkabı olarak tarihe geçti. Ayrıca The Beatles’ın bir parçasının yer aldığı Air Max 1 reklamı, The Beatles şarkılarının reklamlarda kullanımının ilk örneği. Bu açıdan The Beatless hayranları için de özel bir ayakkabı.

Nike Air Max 90

Air Max III olarak da geçen Air Max 90 ile tabanda yer alan balon büyüdü ve daha görünür hale geldi. Karma renklerden oluşan Nike Air Max 90, hala birçok sporseverin şıklık için yardım aldığı bir efsane ve kolay kolay unutulmayacak gibi.

Nike Air Max 180

 

Nike’ın efsane tasarımcılarından Dave Forland, Nike Air Max 180 için hayatlarında yaptıkları en zor spor ayakkabı olduğunu ifade ediyor. Bu modelde hava balonlarının yere yakınlaşması ile koşuculara daha yumuşak bir hareket imkanı sağlandı.

Nike Air Max 95

Moda konusunda birçok Air Max’in önüne geçen Air Max 95, günümüzde hala birçok sporcunun ve moda ikonunun tercihi. Renk geçişleriyle kendi stilini yaratan Air Max 95, birçok otoriteden şıklık konusunda tam puan aldı. Air Max 95, hala adından bahsettiren bir ayakkabı. Tasarımcısının, insan anatomisi ve kemik yapısından ilham alarak yola çıktığı ayakkabıda ön tarafta baloncuk kullanılması bir devrim niteliğindeydi.

Air Max 2003

Air Max 2003, Air Max’in kullanım olarak en büyük yenilik getiren ayakkabılarından birisi oldu. Yapısında kullanılan daha hafif ve ince bir malzeme ile ayakkabının cüssesi büyümeden su geçirmez özelliği kazandı. Atası Air Max 97’de kullanılan tabanın tamamında bulunan baloncuk özelliği aynı şekilde devam etti.

Air Max 360

Air Max 360, atalarının yanında en teknolojik ayakkabı oldu. Tasarım konusunda fütüristik bir havası bulunuyor. 20. yıla yakın tecrübenin ardından çıkan Air Max 360, performans konusunda üstünlüğü fark yaratıyor.

Flyknit Air Max

Örme teknolojisinin spor ayakkabı dünyasına 2012’de girmesinin ardından bir sene sonra Nike’ın çıkarttığı Flyknit Air Max, çıktığı günden bu yana büyük beğeni topluyor. Rahat nefes alması ve hafifliği ile tercih listesinde ilk sıralara yükseldi. Renk geçişleriyle de moda ikonlarının kombinlerini tamamladı.

Air Max 0

Nike Air Max için öze dönüş modeli olan Air Max 0, Nike için oldukça anlamlı bir model. Air Max 0, Nike Baş Tasarımcısı Tinker Hatfield’ın Air Max fikrini oluştururken yaptığı tasarımlardan birisiydi ancak modelin, dönemin hem görünüm hem de üretim teknolojisi açısından çok ilerde olması sebebiyle rafa kaldırıldı. Arşivlerden çıkarılan çizimlerle yeniden hayata geçen Air Max 0, ustalara saygı anlamı taşıyan bir ayakkabı.

Air Max tarihine birlikte yaptığımız yolculuğun sonuna geldik.  Sportive’de yer alan Nike Air Max modellerine buradan ulaşabilirsin. Şimdi senin için #AirMaxZamanı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir