Kategoriler
Genel

Tartılmanın İncelikleri

Kilonuz kaç olursa olsun belirli aralıklarla tartılmak önemlidir. Ancak özellikle formunuza dikkat ediyorsanız ve beslenme programı uyguluyorsanız ideal kilonuza ulaşmak veya kilo almamaya özen göstermek için mücadelenizde tartı size kılavuzluk yapabilir. Tartılmanın da bazı önemli ayrıntıları ve incelikleri bulunur. Her zaman her tartı ile ölçüm yapmak yanlıştır. Bu gibi soruların cevaplarını sizler için açıkladık.

Sabit Bir Tartınız Olmalıdır

Doğru bir tartım işlemi gerçekleştirebilmek için her zaman aynı tartı ile tartılmak önemli bir husustur. Farklı baskül araçları kullanmak hatalı ve değişik sonuçlar verebilmektedir. Her insanın doğası gereği farklılıkları nasıl bulunuyorsa basküllerinde kendi kalibrasyonlarında farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden farklı sonuçlar alabilir ve şüpheye düşebilir ve yanlış yönlendirmeler yaşayabilirsiniz. Kilo kontrolüne önem veriyorsanız size ait bir baskülünüz bulunmalı ve tartılma işlemlerini sabit bu baskülde gerçekleştirmeniz daha doğru sonuçlar için gereklidir. Burada her zaman bazı bir önceki sonucunuza göre almalısınız. İki oran arasındaki fark önemlidir. Ayrıca kullandığınız zeminde önemlidir. Örneğin parkenin veya halının üzerinde yapılan tartımlar farklı sonuç verebilir. Bu yüzden aynı tartı aracı ile aynı zemin üzerinde uygulamak yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Ne Giydiğiniz Önemlidir

Tartılacağınız sırada üzerinize giydiğiniz kıyafetlerde minimum seviyede de olsa önem arz etmektedir. Farklı kıyafetler ile farklı sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle gramlara önem veriyorsanız. Örneğin pijama ve terlik ile yapılan ölçüm ile takım elbise giyilerek yapılan ölçüm arasında hatırı sayılır bir fark bulunmaktadır. Bunun farklı versiyonu mevsimlere göre de değişkenlik göstermektedir. Yazlık ince kıyafetler ile kışlık giysiler arasında da ciddi farklar bulunabilmektedir. Buda sizi doğru olmayan sonuçlara itebilir. Bu nedenle kendinize bir ölçüm kıyafeti seçebilirsiniz. Doğrudan kilonuzu baz alarak böylece gerçek ve kesin sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır. Uzmanlar kıyafetsiz olarak tartılmanın daha doğru olduğunu söylemektedir ancak siz isterseniz belirli bir kıyafet ile de bu sorunu aşabilirsiniz.

Zamanı Küçümsemeyin

Tartım sonuçlarınızın farklılık göstereceği konulardan biri de ne zaman tartıldığınız ile alakalıdır. En doğru zaman uzmanlara göre kahvaltı öncesi ve tuvalete girdikten sonradır. Kahvaltı sonrası veya su sonrası tartım gerçek kilonuzu size vermeyecektir. Örneğin eğer öğle yemeğinden sonra tartılırsanız ortama 1000 gram daha fazla çıkarsınız. Benzer şekilde süre uzadıkça tartıda fazla çıkma ihtimaliniz artacaktır. Eğer akşam tartılıyor iseniz gerçek kilonuzdan 2000 gram daha fazla bir oran ile karşılaşırsınız. Ayrıca çok fazla tartılmakta doğru kabul edilmez. Haftada bir kez aynı saatte aynı kıyafetler ile aynı baskül ile tartılmak doğrusudur. Kilo vermeye çalışıyorsanız sık sık tartılmanız motivasyon kaybına sebep olabilmektedir. Kadınlar için ise özel dönemlerinde tartılmaları önerilmez. Vücudunuzda ekstra ağırlık olacağından bu dönemde ölçüm es geçilmeli veya doğru kabul edilmemelidir.

Vücudunuzdaki Ağırlıkları Hissedin

Kişilerin bazı durumlarında gerçek kiloya erişmek imkansızdır. Kadınlar adet döneminde tuz veya su tutulumu yaşadıklarından olduklarından fazla çıkarken ishal, kabızlık, ateşli hastalıklar veya sindirim sistemi bozuklukları yaşandığında yine doğru kilonuzu ölçümde göremezsiniz. Aynı zamanda spor öncesi ve spor sonrası da tartımlar farklı sonuçlar verecektir. Kişiye özel egzersiz programı ve düzenli beslenerek ideal kilonuza ulaşabilirken bu yolda tartının azizliğine uğramadan doğru ölçümlerle ve doğru sonuçlar ile ilerlemek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir