Kategoriler
Genel

Tenis Ayakkabısı Taban Form Özellikleri

Tenis oynarken yanal hareketlerde, durma ve harekete geçme anlarında ve kısa sprint hareketlerde vb. istediğiniz konforu bulabilmeniz için doğru ayakkabı seçimi yapmanız gerekir. Tenis ayakkabısı seçerken sizin nasıl tenis oynadığınız yani stiliniz bile önemlidir. Nasıl bir kortta tenis oynuyorsunuz ya da ayağınızın şekli-tipi nedir? Bunlar gibi unsurlar bir tenis ayakkabısı alırken değerlendirilmelidir. Değerlendirme detaylı olmalıdır çünkü sporda istediğiniz performansı yakalamak, oyunda kendinizi rahat hissetmeniz ve tabiki sakatlanmalardan korunmanız büyük oranda buna bağlıdır. Tenis ayakkabısında en önemli noktalardan biri taban özellikleridir. Tenis ayakkabısı taban form özellikleri için fazlaca çeşitlilik mevcuttur.

Taban Yapılarına Göre Tenis Ayakkabıları

Tenis ayakkabılarının genellikle parmak ve taban bölümlerinde çıkıntıları bulunmaktadır. Tenis ayakkabısı bakarken hafiflik terciniz bulunuyorsa öncelikle kaliteli bir marka seçmeniz gerektiğini vurgulayalım. Dayanıklılık genel olarak ayakkabının ağırlığıyla bağlantılı olmaktadır.

Yanal Destekli Ayakkabı

Oyuncu stil olarak sık sık yanal hareket yapacaksa ( Genelde çizgi oyuncuları ) bileğin sakatlanmasını önlemek ve onu desteklemek için yanal destekli ayakkabılar alınmalıdır.

Balıksırtı Desenli Dayanıklı Taban

Kadın tenis ayakkabısı modellerinde çok şık duran bu tasarım özellikle sert kortlarda oynarken ayağı iyi bir şekilde destekler.

Düz tabanlı Ayakkabı

Diz ve ayak bileğine baskı yapmayacak türde bir ayakkabı için düz tabanlı tenis ayakkabısı uygundur. Özellikle halı kaplı kortlarda etkilidir.

Kauçuk Çıkıntılı Ayakkabı

Tabanında minik kauçuk çıkıntılar olan tenis ayakkabısı çim kortlar için idealdir çünkü kaymayı önler. Zeminde bu ayakkabının aşınması da daha zor olacaktır. Çekiş gücü çıkıntılar nedeniyle fazladır.

Kaymayı Sağlayan Ayakkabı

Bazı kortlarda tenis oynarken ayakkabınızın iyi bir şekilde kayması gerekmektedir. Toprak kortta oynamak için bu tip özel amaçlı tenis ayakkabısı satın alınabilir. Taban kısmındaki dişlerin ise ince olması gerekir aksi takdirde kort zarar görecektir.

Tenis ayakkabısı taban form özellikleri aynı zamanda ayağınızın düz taban, normal ya da çukur taban olmasına göre de değerlendirilmelidir; tercih buna göre yapılmalıdır. www.sportive.com,.tr adresinde erkek tenis ayakkabısı ve kadın tenis ayakkabısı için çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir