Kategoriler
Genel

Türkiye’nin En Zorlu Koşu Organizasyonu Mammut Run to Sky’ı Yakından Tanıyalım

Türkiye’nin en heyecanlı koşu organizasyonu Mammut Run to Sky, bu sene 18 – 19 Nisan’da yine Tahtalı’da gerçekleşecek. Birbirinden zorlu parkurlarda, dayanıklılığın sınırlarının zorlandığı mücadelelere sahne olacak yarışları daha yakından inceleyeceğiz. Bu yarışlarda kullanılabilecek en uygun ekipmanlara da yer vereceğiz. Mammut ve Mammut’un Türkiye distribütörü Sportive’in sponsorluğunu yürüttüğü organizasyona yurt dışından da oldukça yüksek katılım bekleniyor.

Mammut Run to Sky’da bizi hangi yarışmalar mı bekliyor? Hadi birlikte bakalım!

Mammut Tahtalı Ultra Sky (Başlangıç: 05.30 – Bitiş: 04.30 (20 Mayıs Pazar)

96,8 km’lik parkura ve 5.000 metre irtifa kazancına sahip Tahtalı Ultra Sky’ın sadece 10 km’si asfalt olup, geri kalan bölümler patikadan oluşuyor. Türkiye’de düzenlenen en zor ultra parkur olma özelliği taşıyan ve Ultra XL Sky Marathon kategorisine giren Mammut Tahtalı Ultra Sky, Tahtalı Dağı’nın çevresini 360 derece dönecek şekilde oluşturuldu ve yarışın ortalama tamamlanma süresi tam olarak 21 saat!

Mammut Tahtalı Berg Sky Race (Başlangıç: 05.30 – Bitiş: 20.30)

58 km’lik parkura ve 3.800 metre irtifa kazancına sahip Tahtalı Berg Sky, Çıralı sahilde deniz seviyesinden başlayıp Olympos Teleferik alt istasyonda sona erecek. 4. kontrol noktası olan Yaylakuzdere’ye 11 saatte ulaşamayan yarışmacılar diskalifiye olmuş sayılacak. Çıralı merkezde sona erecek yarışın tamamlanması için toplam zaman sınırı ise 21 saat.

Mammut Tahtalı Run to Sky (Başlangıç: 07.00 – Bitiş: 14.00)

Çıralı sahilde başlayıp sırasıyla Yanartaş, Ulupınar, Beycik’i takip eden parkur 2.365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesinde sona erecek. Uzunluğu 28 km, toplam irtifa kazancı ise 2.650 metre olan yarış, herhangi bir yol koşusu veya maraton koşusunun sahip olamayacağı eğim ve irtifaya sahip.

Chimera Run (Başlangıç: 09.00 – Bitiş: 15.00)

Antik Olympos şehrini dolaşacak şekilde düzenlenen Chimera Run, 28,8 km uzunluğa sahip bir patika koşusu. Tarihi, mitolojiyi, dağları ve denizleri buluşturan yarış; Çıralı sahilden başlayıp Yanartaş, Ulupınar, Maden ve Boncuk koylarını içine alan parkuruyla Çıralı’da sona erecek.

Tahtalı VK (Başlangıç: 09:00– Bitiş: 11:00 (18 Mayıs Cuma)

Tahtalı VK yarışı Vertical Kilometer yarışlarının Türkiye’deki ilk örneğidir. Vertical Kilometer yarışlar 3-6 km. arasında minimum 1.000 metre irtifa alınabilen yarışlara verilen bir isim. Tahtalı Dağı’nın kuzeydoğusunda bulunan Yaylakuzdere’den 1.140 rakımdan başlayacak olan VK tamamı çarşak, yer yer patika bile bulunamayacak bir arazide ortalama %25 maksimum %55 eğimde koşulacak. Yarışın uzunluğu 6 km. kazanılan irtifa 1.210 metre. Zaman sınırlaması 2 saat ile sabit tutuldu. VK yarışı için mesafenin kısa olmasını göze alarak çok kolay bir yarış diye düşünebilirsiniz ancak yarışın başlangıç noktasından itibaren tırmanış etabı başlayacağından ısınmak için sadece yarış öncesi zamanınız kalacak. Bu durumda kısa bir ısınmadan sonra yüksek eğimde koşmaya çalışmak zor olacaktır diye düşünüyoruz. Yarışı küçümsemenin hata olacağını bilmenizi önemle bildiririz. Yarışın bitiş noktası 2.365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesi.

Bu zorlu yolculuklarda seçeceğiniz ekipmanının kalitesinin etkisini yarış sırasında hissedeceksiniz. Sizin için birkaç önerimiz bulunuyor.

Sizi yarı yolda bırakmayacak bir ayakkabı bu yolculukta en büyük dostunuz olacak. Su geçirmeyen, rahatlığıyla sizi yormayan Mammut Mtr Gore – Tex  ile en performansınıza performans katın!

 

 

Zorlu koşullarda rahat hareket edebilmeniz çok önemli. İsterseniz Mammut Tatramar Pantolon ile, isterseniz Mammut Runbold Şort ile durdurulamaz olun!

 

 

Run to Sky’da yaşayacağınız zorluk yalnızca yollarda olmayacak, hava koşullarıyla da mücadele etmek zorundasınız. Tahtalı’nın zirvesinde üşümemek için Mammut Yampa’nızı yanınızdan ayırmayın, en iyi siz olun!

Ceketin o an için sıcak geleceğini düşünüyorsanız tercihiniz Mammut Botnica Thermo Vest yelekten yana olmalı. Kendinizi korumaya alırken rahat hareket yeteneğiyle sadece yarışa odaklanabilirsiniz.

Bu heyecanı bizimle yaşamaya ne dersiniz?

Daha detaylı bilgi ve kayıt http://www.tahtaliruntosky.com adresinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir