Kategoriler
Genel

Yüzden Zayıflamak Mümkün Müdür?

Türk insanın en büyük problemlerinden biri bölgesel fazlalıklardır. Genellikle kişiler karın yahut basen bölgesindeki fazlalıklardan söz ederken bazı kişiler ise yüzünün geniş, yanaklı veya tombul olduğunu bundan ötürü istenilen oranda fit görüntüye kavuşmasının zor olduğundan şikâyet etmektedir. Yüz bölgesi de diğer bölgeler gibi bölgesel kilo probleminin içerisine girer ve doğru yöntemler ile yüzünüzün daha ince veya daha zayıf görünmesi mümkündür. Yüzden kilo vermek için bilmeniz gereken ilk şey öncelikle genel kilo kaybı yaşamaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenerek bölgesel kilo verme sürecini başlatabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak yüz bölgesinde yapılacak bazı egzersizler ile süreci destekleyebilirsiniz. Yüz bölgesinde zayıflama sağlamanın yöntemleri yazımızdadır.

Bol Su Tüketimi

Hem sağlığınız için hem de kilo verme sürecini desteklemek için yeterli miktarda su tüketimi çok önemlidir. Suyun her iki durumda da çok önemli olduğu tüm uzmanlar tarafından kabul edilen görüştür. Düzenli olarak ve yeterli miktarda su tüketerek cildinizin daha fazla parlamasına yardımcı olurken kilonuzun da daha hızlı bir şekilde azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Su tüketimi alışkanlığınız bulunmuyor ise öncelikle bu durumu düzene sokmalısınız. Günde ortalama 2 litre su tüketimini düzenleyebilmek için aklınıza su içmek gelmiyor veya susamadığınızı hissediyorsanız bilinçli bir şekilde yanınızda küçük şişeler taşıyarak veya telefonunuza su içmeniz için hatırlatıcı notlar ekleyerek alışkanlık kazanmaya çalışabilirsiniz.

Egzersiz Yapılmalıdır

Gün içerisinde mutlaka kendinize zaman ayırarak egzersiz yapılmalıdır. Bedeninizde bir değişiklik yaşamadan yüzünüzde değişikliği beklemek boşuna kürek çekmek olacaktır. Bundan ötürü bisiklet binebilir, düzenli yürüyüp koşabilir, ağırlık çalışabilir veya fitness yapabilirsiniz. Kilo verme sürecinizi desteklemek için kalori alımına dikkat etmeli ve egzersiz ile yaşamayı hayatınızı şekillendirmelisiniz. Fazla kilo sorununuz var ise kardiyo egzersizlerine de ağırlık verebilirsiniz. Kardiyo vücuttaki yağ oranını azaltarak kilo vermenizi sağlarken kaslarınızın da güçlenmesine yardım eder. Kas kütlesinin artması metabolizmayı da düzenler ve kilo verme süreci ve egzersizler ile bölgesel zayıflama sağlanabilir.

Yüz Bölgesi İçin Yapılabilecek Egzersizler

Pratik ve kısa sürede uygulanan yüz egzersizleri de yüzde zayıflama mümkündür. Egzersizler için öncelikle kaslarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. İlk olarak sık sık O ve E harflerini tekrar etmeye çalışabilirsiniz. Bu egzersizi gün içerisinde dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Yüz kaslarınızı geliştirmenin bir diğer yolu balık ağzı gibi hareketler yapmaktır. Bu durum ağız çevresindeki kasların güçlendirilmesi için önemlidir. Gün içerisinde 50 kez ağzınıza bir nesne alarak yuvarlak hareketler yapmak da uygundur. Ardından dudaklarınızı sıkıca açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca parmak uçlarınızla yüz masajı yaparak da kan akışını hızlandırarak daha zayıf ve daha parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Yüz kişinin yorgunluğunun en fazla anlaşıldığı bölgedir ve gece 8 saatlik düzenli uyku şarttır. Uykusuz kalmamaya özen göstererek süreci desteklerken ayrıca yağ alımını da olabildiğince sınırlandırmalı ve düzenli beslenmelisiniz. Egzersiz sürecini desteklemek için yağsız, protein ağırlıklı bir program uygulayarak ve uyku düzenine dikkat ederek yüz kaslarınızı güçlendirici yöntemler ile yüzünüzün daha zayıf görünmesini sağlayabilirsiniz.