Kategoriler
İlk adımı at!

Biberiye Bitkisinin Faydaları ve Bilinmeyenleri

İğne yapraklı bitkilerden biri olan Biberiye Akdeniz ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Yemeklere kattığı muhteşem aromasının yanında sadece mutfakta değil yağı da kullanılmaktadır. Dileyen kişiler ise bitkiyi demleyerek çayını da içebilir. Doğanın bize sunduğu şifa depolarından biri olan ve uzmanlar tarafından anti bakteriyel olarak kullanılan biberiyenin kullanım alanlarını ve faydalarını araştırdık.

Biberiye Çayının Hazırlanışı Nasıldır?

Biberiyenin keskin aroması sebebi ile yemeklerinizde kullanmak yerine faydalarından yararlanmak için çayını hazırlayabilirsiniz. Çayını hazırlamak için öncelikle biberiyeyi alın ve kaynamış suyun içerisine atıp yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzerek ılıkken tüketebilirsiniz. Lezzetini arttırmak için dilerseniz içine bal veya limon dileyen kişiler ise şekerde katabilir. Biberiye çayını taze olarak tüketmeniz önerilmektedir. Bitki fazla demlenirse tadı sertleşecek ve kişi içerken zorlanacaktır. Ayrıca birçok önemli organa katkısı olmasından ötürü tekrar içmek için ısıtılmamalı ve taze olarak tüketilmelidir.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye ve çayı antioksidan açısından zengindir ve kalp, karaciğer, diyabet ve kanser gibi rahatsızlıkların önlenmesi için tüketilebilir. Diyabet hastası kişiler kan şekerini düşürebilmek için içebilirken bunun yanında sinir ve kalpteki hasarlarında giderilmesine yardımcı olur. Stresli bir dönemden geçiyor iseniz günde bir bardak biberiye çayı tüketerek tresin olumsuz etkilerinden arınabilir ve ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Son olarak ise araştırmalar biberiye çayının beyin sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Hafızayı güçlendirirken beyin yorgunluğuna da iyi gelmektedir.

Biberiye Yağının Kullanımı ve Faydaları

Biberiye yağını birkaç dakika koklamak konsantrasyonu arttırmak ve hafızayı güçlendirmek için kullanılabilir. İçerisinde bulunan asetilkolin kimyasalı sizin için zor geçecek ve zihninizin diri tutulması gereken akşamlarda da koklayan kişiye dinçlik verirken uykunun azalmasına da yardım eder. Biberiye yağını saçlarınızın kalınlaşması ve gürleşmesi içinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz yağı katarak bir karışım yapabilir yahut saç diplerinize az miktarda damlatarak masaj yaparak saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Biberiye yağını duş sonrasında veya spor sonrasında masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Parmak uçlarınız ile ağrıyan bölgeye masaj yaparak ağrının azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımınızı da hızlandırıcı etkisini ile özellikle soğuk havalarda ısınmanıza etkendir. Dileyen kişiler mendile biraz yağı dökerek soluyabilirken dileyen kişiler doğrudan şişesinden soluyabilir. Evinizde doğrudan kokusu sinsin istiyor iseniz buhurdanlık gibi kullanabilir veya kaynamış suya yağını damlatarak evinize yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Kimler Biberiye Yağını Kullanmamalı

Biberiye dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Özellikle hamileler, yüksek tansiyon ve epilepsi hastalarının biberiye yağını kullanması önerilmez. Bunun yanında kanıtlanmış yan etkisi olmamakla birlikte uzmanlar çayının günde bir fincanı geçmemek kaydı ile tüketilmesi gerektiğini söylerken küçük yaştaki çocuklarında kullanması ve soluması önerilmez. En doğru kullanım için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Doğanın mucizelerini kuralına uygun kullanmaya özen göstererek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir