Kategoriler
İlk adımı at!

Bir Günde Kaç Adım Neden Yürünmeli

Doktorların tavsiyesi üzerinde hem kalori yakmak için hem de kemik sağlığı için yürümek en sağlıklı aktivite sporlarından biri. Tempolu yürüyerek ya da normal yürüyerek kilo vermeniz ve kemiklerinizi güçlendirmeniz mümkün. Günlük hayatta gerek iş dolayısıyla, gerekse yaşam standartlarımızdan dolayı hareketsiz kalan vücudumuz paslanır ve hastalanmaya daha müsait hale gelir.

Kilo Vermek İçin Yürümek En İdeal Spor

Günlük hayatın stresi ve telaşı içerisindeyken çoğu zaman vücudumuzun isteklerine önem vermiyoruz. Doktorlar sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir yaşlılık için en az günde 10.000 adım yürümemiz gerektiğini söylüyor. Kilo vermek için sadece diyet yapmak yetmediği gibi günlük hayattaki diğer aktivitelerimizden vazgeçerek yürüyüş yapmaya önem vermeliyiz.

Yürüyen merdivenler, asansörler ve masa başı çalışma tempolarından kaynaklı sürekli kilo alıyor ve vücudumuzun hafızasını hep kilo almaya meyilli bir hale getiriyoruz. Bu döngüden kurtulmak için otobüsle gittiğiniz yerlerde en azından bir durak önceden inerek, yavaş yavaş spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Günde 10.000 Adımla Sağlıklı Kemikler

Kilo almamanın yanı sıra aynı zamanda kemik sağlığı için de yürüyüş yapmak önemli bir aktivite. Özellikle günde en az 5.000 adımla hayatınızı değiştirebilir, vücudunuza bir iyilik yapabilirsiniz. Sabah sporları ve akşam yürüyüşlerinizde yanınıza bir adım sayar alarak, kemiklerinizin sağlığı için bu iyiliği kendinize yapın.

Kemiklerin kireçlenmesi ve yaşlılıkta kemik erimesi gibi problemler yaşamamak için günde en az 5.000 adım yürüyerek, hayat standardınızı artırmak sizin elinizde. Hem kaslarınızın da çalışmasını sağlayarak, kilo almanızı engelleyecek, hem de zihinsel olarak iyi hissetmenizi sağlayacak olan yürüyüşün birçok faydası bulunuyor.

Depresyon Ve Strese Birebir

Günlük hayatımız v endişelerimiz bir bir sıralanırken, depresyona girmeye vücudumuzu hazırlıyoruz. Hormonlarımız ve ruh sağlığımız için dingin ve dinç bir bedene ihtiyacımız var. Doktorların tavsiyelerinden biri stresinizi azaltmak için yürüyüş yapmak oluyor. Hem bedeninizi hem de zihninizi iyi hissettireceğiniz yürüyüş aktivitesiyle, kendiniz kötü ruh halinden ve depresyondan koruyabilirsiniz.

Yapmanız gereken günün herhangi bir saatinde kendinizi çok sıkmadan yürümek, böylelikle bedensel olarak kendinizi iyi hissedecek ve stresten de arınacaksınız.

Motivasyon İçin Yürüyüş Yapmalısınız

Ev ve iş hayatımızda genellikle dört duvar arasında geçirdiğimiz için motivasyonumuz düşebiliyor. Bunun olmaması için günde mutlaka bir iki saat açık havada yürüyüş yapmak hem motivasyonumuzu yükseltiyor hem de daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Bedenimizin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için yürümek, hormonlarımızı düzenler ve daha sağlıklı olmamızı sağlar.

Bağışıklık Sistemi İçin Yürümek Önemli

Özellikle kış aylarında hasta oluyorsanız ve hastalığınız uzun sürüyorsa, bedeniniz paslanmış olabilir. Bu çoğu zaman hareketsiz kalmamızdan kaynaklı kan dolaşımımızın ve hormonlarımızın düzenli olarak çalışmamasının bir etkisi olabiliyor. Günlük olarak yürüyüş yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir