Kategoriler
İlk adımı at!

Çalışan Kadınlar İçin Fit Kalmanın Yolları

Kadınlar özellikle çalışan kadınlar ev işleri, çocukların bakımı ve iş stresi altında yoğunluktan kendilerini boşlamış olabilmektedir. Meşguliyetleri bu kadar yoğun olduğunda ise hem kendi bakımlarını hem de beslenme düzenini dikkate almamaktadır. Birçok durumda ise öğün bile atladığını fark edememektedir. İş hayatındaki aktif kadınların bu durumu düzensiz beslenme ile birleşince kilo alma problemleri yaşamalarına neden olabilmektedir. Kısa yeme zamanları ayrılarak veya öğün sayılarını azaltarak yüksek kalorili besinlerin alınması ve egzersiz bir düzen ile kilo almamak pek de mümkün değildir. Çalışan kadınların formlarını koruyabilmeleri için önerileri sizler için derledik.

Hızlı Yemek Yeme Sorunsalı

Yoğun iş temposunda kadınlar zamanı daha iyi değerlendirmek istediği veya yeme fazlını hızlıca geçip diğer işlerini yapma yoluna gitmeye çalıştığından yemek yeme süresini olabildiğince az tutmaya çalışabilmektedir. Bazı kadınlar ise özellikle iş yerinde yağlı ve hazır gıdalara yönelerek vücuttaki yağ oranını arttırmaktadır. Bu durum ise hem tokluk hissinin geç uyarılmasını sağlarken hem de daha fazla yiyerek kalori alımını arttırmaktadır. Bu sebeplerden ötürü yemeğinizi seçerken yağsız ve protein ağırlıklı olmasına dikkat ederken yerken de acele etmemelisiniz. Yemeğin yavaş yenmesi iyi sindirilmesine yardımcı olur ve midenizi daha az yorarken yemek esnasında tokluk hissini alacağınızdan da daha az yemenize neden olur. Yirmi dakika sonra tokluk hissinin verildiği bilimsel olarak açıklandığı için bu süreyi geçirmeniz önemlidir.

Egzersize Zaman Ayırmama

Çalışan kadınların birçoğu genellikle masa başı işlerde yer almaktadır ve bu durum da sürekli oturmanıza neden olmaktadır. Bu durum basen ve karın bölgesinde yağların artması için etkilidir. Yağ birikimini azaltmak veya engellemek için her 40 dakika da bir masanızdan kalkmalı ve fiziksel olarak hareket etmelisiniz. Ayrıca bu durum mutluluk hormonunun da salgılanmasına neden olacaktır ki bu da birçok şeyi olumlu etkiler. Çok fazla stres altında çalışıyor iseniz yine mutluluk hormonunun salgılanması stresin azalmasını da destekleyecektir.

Hormon Dengesi

Masa başında uzun süre sabit kalıyor iseniz genellikle kadınların basen bölgesinde yağ birikimi olur ki bu vücut armut tipi olarak adlandırılır. Erkeklerde genellikle karın bölgesinde yağlanma yaşanırken kadınların basen ve bacak bölgesi genişler. Bu yağ dağılımı ise östrojen hormonu ile bağlantılıdır. Bu hormon basen bölgesindeki yağlanma oranını arttırır. Östrojen hormonunun salgılanmasını dengelemek için yine gün içerisinde hareket etmeli ve iş dışında kendinize zaman ayırarak düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş stresini azaltmak ve sağlığınız için öncelikle kısa molalar vererek vücudunuzda kan akışınızı hızlandırabilirsiniz. Öğünlerin atlanmamasına özen göstererek mutlaka ara ve ana öğün paylaşımı yapılmalıdır. Egzersiz yapmak sizin vaktinizi çalacak ve diğer işlerinizi yapmanıza engel bir durum değil aksine sağlığınız ve görünümüz için mutlaka yapılması gerekir. Bu bilinç ile egzersiz yapmaya vakit ayırmalısınız. Düzenli ve dengeli beslenebilmek için mutlaka yeme listesi hazırlayıp listeye sadık kalmaya çalışmalısınız ve kilo problemi yaşıyor iseniz öncelikle kalori alımına dikkat ederek hareket edebilirsiniz. Bol bol su içmeyi ve uyku düzeninizi de iyileştirmeye çalışarak daha sağlıklı yaşarken daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.