Kategoriler
İlk adımı at!

Çocuğunuzu Spora Yönlendirmenin Yolları Nelerdir?

Çocukların spor sevgisi her zaman doğuştan gelmemektedir. Bazı çocuklar bebeklik çağından itibaren spor yapmaya yatkın veya istekliyken bazıları ise birkaç nedenden ötürü spora sıcak bakmamaktadır. Hangi spor dalı olursa olsun sosyalliğini arttırmak, fiziksel gelişimlerini ve ruhsal durumunu iyileştirmek için spor önemli ve son derecek gereklidir. Çocuklara bu konuda baskı yapmak inatlaşmaya gider ise çocuk bu konuyu tümüyle rafa kaldıracak ve spordan uzaklaşacaktır. Spor yapan bir çocuk için uzmanlar tarafından verilen önerileri sizler için listeleyeceğiz.

Çocuğunuzu Tanımak Önemlidir

Öncelikle ilk olarak sizin isteklerinizi değil çocuğunuza uygun ilerlemek doğru olacaktır. Siz basketbol oynasın istiyor ve çocuğunuzu bunun için bir kursa yazdırırsanız çocuğun bu konuda yeteneği sınırlı ile hem başarısız olacak hem de spor motivasyonu düşecektir. Bu sebepten ki becerisine, bedensel özelliklerine ve başarılı olabileceğine inandığınız alanda yönlendirmek en doğrusu olacaktır. Bu konuda sizde kararsız iseniz birçok spor dalını yapmasına imkân tanıyabilirsiniz. Birden fazla alanda kendisini deneyerek istediğini seçebilir veya istediği sporları aynı anda da yapabilir. Farklı branşlarda spor yapılmasının uzmanlar herhangi bir sakıncası olmadığını belirtirken çocuğa karar verme yetkisini vermek kişiliğini geliştirmesini de destekleyecektir.

Çok Fazla Baskı Çocuğu Bunaltabilir

Çocukluk ve ergenlik döneminde birey olma yolunda ilerleyen çocuklar kendi kanatları ile hareket etmek ve ailesinin gölgesinden uzaklaşmak ister. Bu sebepten çocuğa sadece yolu açarak kendi ilerlemesini sağlamak en doğru olanıdır. Yine hatırlatmak isteriz ki kendi istediğiniz spor dalına çocuğunuzun spordan uzaklaşmasını ve özgüveninin azalmasını neden olabilirsiniz.

Bireysel veya Takım Oyunları Mı?

Çocuğunuzu yönlendirirken kişisel özelliklerini de düşünerek ilerlemek gerekir. Eğer bir gruba ait olma ve takım olarak hareket etmek çocuğunuza göre değil ise bireysel sporlarda ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Yahut bu konuda kendisine yardım ederek stres altına girmemesi için destek verebilirsiniz. Bu konu çok hassastır ve ileride sosyal fobi oluşturmaya kadar ilerleyebilir. Böyle bir durum söz konusu ile mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Birlikte Yapabilirsiniz

Çocuğunuz spor yapmak istemiyor ise öncelikle altında yatan nedenleri irdelemeniz ve konuşmanız gerekebilir. Spordan keyif alacağını fark ettiği an kendisi size bu konuda istekli bir şekilde gelecektir. Bu sebepten hangi alanlara ilgisi olduğunu çözümledikten sonra birlikte spor yapabilirsiniz. Yahut yeni başladığı dönemlerde kendisini her durumda destekleyeceğinizi gösterebilirsiniz. Başarı odaklı ilerleyen ailelerde çocuklar başarısızlık yaşamamak ve ailenin güvenini kaybetmemek için istese dahi spordan uzak durabilmektedir. Bu durumu yaşamamak veya aşmak için başarıdan ziyade geçirilen zamanın kalitesi üzerinde durulması gerekir. Son olarak ise kendini güvenli ve istekli hissedebilmesi için yaptığı spor dalının en uygun ekipmanlarını hediye edebilirsiniz. Örneğin futbol oynuyor ise sevdiği futbolcunun ayakkabısı, yüzüyor ise sporcunun bonesi gibi onu motive edecek ve teşvik edecek hediyeler mutlu edecektir. Tüm bunların yanında çocuğunuzu dinleyerek ve bazı durumlarda arkadaşlık ederek spora yönlendirirken birçok problemi aşmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir