Kategoriler
İlk adımı at!

Engelli Olmak Engel Değildir!

Engelli olmak hiçbir şeye engel değildir. Ufacık bir destekle, farkındalık bilincini geliştirmekle, yardımlarınızı esirgemeden tüm engelleri kaldırmak mümkündür. Başarmak için birbirimize, desteğimize her zaman ihtiyacımız var. Bir olursak üstesinden gelinemeyecek, kaldırılamayacak hiçbir engel yoktur. Birçok kişi bu engelleri kaldırarak sporcu olup başarıları ile herkese örnek olmuştur. Atıcılık, bisiklet, voleybol, futbol, yelken, yüzme, masa tenisi, okçuluk, basketbol gibi birçok dalda performans gösteren engelli sporcular vardır. İşte, bu engelleri kaldıran, başarıya koşan engelli sporcularımızdan sadece birkaçı:

Sümeyye Özcan: Görme engelli olan sporcu Temmuz 2015’te yapılan Goalball Avrupa Şampiyonası’nda 23 gol atarak gol kraliçesi oldu.

Abdullah Öztürk: Doğuştan kas erimesi hastalığına sahip olan sporcu 2016 Paralimpik Yaz Oyunları‘nda masa tenisi tekerlekli sandalye grubunda finalde rakibini 3-1 bronz madalya kazandı.

Hamide Kurt: 2015 yılında Katar’da düzenlenen Bedensel Engelliler Atletizm Dünya Şampiyonası’nda 100m 17 saniye 10 saliselik derecesiyle Avrupa rekoru kırarak, dünya ikincisi oldu.

Nazmiye Muratlı:  Doğuştan kalça çıkığı hastalığı olan Nazmiye  Rio 2016 Paralimpik Oyunları‘nda halterde 104 kilo kaldırarak dünya rekoru kırdı ve Türkiye‘ye altın madalya kazandırdı.

Gizem Girişmen: Omurilik felci olan sporcu 2007 Çek Cumhuriyeti Uluslararası Okçuluk Turnuvası’nda kadınlar kategorisinde birincilik kazandı.

Özgür Gürbulak: tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu olan sporcu Galatasaray tekerlekli sandalye basketbol takımında ve milli takımda oynamaktadır.[1]

Beytullah Eroğlu: 2015’te düzenlenen Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Dünya Yüzme Şampiyonası’nda erkekler kategorisinde dünya üçüncüsü oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir