Kategoriler
İlk adımı at!

Evde Koşu Bandı Kullananlara Tavsiyeler

Koşu bandı belki de evde en fazla tercih edilen aletlerin başında gelir. Evde koşu bandı kullanarak kısa sürede kalori yakabilir ve yağ eritme sürecini de hızlandırdığından çok fazla tercih edilir. Koşu bandı kullanan veya evine almak isteyen kişilerin bazı merak ettiği konular vardır. Bunun temel sebebi çok fazla ebatta ve çok farklı ürünler bulunmaktadır. Sizde kendinize en uygun koşu bandını seçmek için yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde Koşu Bandı Kullanmanın İncelikleri

Evde koşu kullanmanın bazı noktaları bulunur. Öncelikle evde olsanız dahi koşu bandında çıplak ayak ile koşacağınızı düşünmemelisiniz. Çorapta çıplak ayak gibi ayağınızı çok daha fazla yoracaktır. Olası sakatlığı önlemek ve hızınızı arttırmak için mutlaka koşu ayakkabısı kullanılmalıdır. Sporunuzu evde yapacak olmanın en büyük dezavantajı disiplinin sağlanamamasıdır. Psikolojik olarak bu etkiyi yaşamamak için mutlaka bir program oluşturmalısınız. Koşarken veya yürürken çok fazla terleyeceğiniz için uygun kıyafetler seçmeniz yine performansınızı arttıracaktır. Son olarak ise hangi aleti kullanırsanız kullanın mutlaka ısınma hareketleri yaparak banda çıkmanız sakatlık yaşamamanız açısından önemlidir.

Koşu Bandı Programı Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi evde yapılan egzersizlerde disiplini ve motivasyonu kaybetmek çok daha hızlıdır. Bu durumu yaşamamak için doğru programı oluşturmanız önemlidir. Programınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken ilk şey eğer koşmak istiyorsanız başlangıçta yürüyerek hareket etmektir. Eğer birden yüksek tempo ile koşmaya başlarsanız beklediğinizden daha çabuk yorulur ve bu durumda motivasyonunuzu düşüren sebeplerden biri olacaktır. Evde koşu bandı kullanan kişiler antrenman süresini uzatmak için genellikle hem koşup hem de yürüme eylemini gerçekleştirmektedir. Bunun için örneğin 2 dakika tempolu koşarak 1 dakika yürüyebilirsiniz. Sürekli aynı yerde koşacak olmak sizi sıkabileceğinden dilerseniz eğimli moda geçebilir ve antrenmanınıza farklılık katabilirsiniz. Burada dikkat etmenizi isteyeceğimiz konu eğimin çok fazla olması kalçanızda ve ayak bileklerinizde sakatlıklara yol açabilir. Bu bilgiler ışığında ayrıntılı bir program hazırlayarak sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Koşu Bandında Sakatlık Yaşamamak İçin

Koşu bandı kullanırken bazı detaylar sizler ve sağlığınız için önemlidir. Öncelikle koşu bandında eğer tempolu bir koşu gerçekleştiriyorsanız kollarınızın da hareket etmesi gerekir ve kenarlarda olan korkuluklara veya tutamaç yerlerine tutunmanız düşmenize ve sakatlanmanıza sebep olabilir. Bunun yanında önünüzde bir ekran olacağından istem dışı ekrana doğru yönelme eğilimini gerçekleştirebilirsiniz ki bu durum sırtınızın ağrımasına sebep olur. Bu algıya düşmeden dik durmaya çalışmanız postürünüz içinde gerekli ve önemlidir. Tempolu koşu esnasında birden makineyi kapatmak yine düşmenize neden olabilir bu yüzden antrenmanı sonlandırırken hız ayarını düşürerek yavaşlamayı tavsiye ederiz.

Koşu Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz koşu bandı almamış iseniz size uygun aleti seçmek için öncelikle boyunuzu ve kilonuzu hesaba katmalısınız. Her aletin bir taşıma kapasitesi vardır ve üzerine çıkıldığında kısa sürede bozulacaktır. Boyunuz uzun ise adım mesafeniz de daha fazla olacağından daha uzun aletler seçilmelidir. Yine aleti seçerken bandın kalitesini de önemsemelisiniz. Bazı aletlerde esnek zemin bulunur ki uzmanlar bu aletleri tavsiye etmektedir. Sebebi ise ayak sağlığını korumaları ve ayağın daha az yorulmasını sağlamasıdır. Son olarak ise evinizde çok fazla yeriniz yok ve portatif olarak kullanmak istiyorsanız katlanabilir özellikte olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir