Kategoriler
İlk adımı at!

Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır; Spor yaparak büyüyen çocuklar fiziksel ve bilişsel açıdan daha sağlıklı yetişmektedir. Günümüz yaşam koşulları ve pandeminin getirmiş olduğu şartlar ile çocuklar ekrana bağımlı olarak hareketsiz bir yaşam şekline bürünüyorlar. Bu durumda çocuğu daha asosyal yaparken aynı zamanda sağlık sorunlarının da yaşanmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar çocukların spora yönlendirilerek daha sağlıklı olabilecekleri gibi sporun getirmiş olduğu yaşam standartları ve kuralları ile kötü alışkanlıklardan da uzak duracağını vurgulayarak aileler çocukların mutlaka en az bir spor dalına yönlendirilmesi gerektiği uyarısında bulunmaktadır. Çocuğunuz futbolu seviyor, izlemekten ve oynamaktan keyif alıyor ise onu mutlaka teşvik etmeli ve yaşamı boyunca olumlu etkileneceği adımı atmasına destekçi olabilirsiniz.

Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır; 2 -6 Yaş Arası

2 yaş grubu çocuklar için kritik dönemlerden biridir. Burada spor dalında ziyade çocuklar egzersiz yapabilmektedir. Zıplayabilir, atlayabilir, koşabilir veya takla atabilir. Bu temel hareketler gelişim yaşı için uygun olacaktır. 4-6 yaş arasındaki çocuklar ise yavaş yavaş bilinçlenmeye başlar ve artık yüzebilir, ip atlatabilir, dans edebilir veya jimnastik yapabilir. Burada temel ve basit sporlara başlanmak için uygun yaş aralığıdır.

Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır
Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır

7 Yaşından İtibaren Futbol

Kişisel farklılıklar olmakla birlikte uzmanlar 7 yaşından itibaren çocukların futbol oynamaya başlayabileceğini söyler. Bu yaş basketbol ve futbol gibi spor dallarına başlanması için uygunken dilerseniz hentbol, tenis, voleybol ve yüzme gibi diğer spor dallarını da yapması konusunda destek verebilirsiniz. Futbolu seven bir çocuğunuz var ise öncelikle kendisine mutlaka yaşına uygun krampon alarak topa vuruşundaki sevincine göre hareket edebilirsiniz. Bu yaştaki çocuklar için futbol okulları bulunduğu bilgisini de vermek isteriz.

10 Yaşındaki Çocuk

Bu yaştaki çocukların spor hayatı ise tam olarak istenilen seviyeye adım atmak için en önemli sinyallerin verildiği dönemdir. Çocuklar takım oyunlarında yerini algılayabilir, yeteneğini daha iyi yönlendirebilir ve istenilen oyunu sergileyebilir. Ayrıca büyüme çağında olduğu için grupla hareket etmenin önemini kavrayarak kişiliğine de katkı sağlayabilir. 7 yaşından itibaren futbol oynayan çocuk bu yaşta kendini geliştirerek spor hayatında ivme alacaktır.

Futbol Oynanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır; Neden Futbol?

Küçük yaştan itibaren spora yönlendirilmek aile için önemliyken çocuğun yeteneğine göre hareket edilmesi gerektiğini yeniden hatırlatmak isteriz. Büyüme çağında birden fazla spor dalına yönlendirme yaparak gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu sayede çocuk esneklik, hız, dayanıklılık ve kuvvet kazanacaktır. Ayrıca enerjisini harcayacak bir alanı olması stresini azaltacaktır. Futbol oynayarak büyüyen çocuklar kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenirken aynı zamanda yenilgiyi kabul etme, paylaşımda bulunma, bir amaç uğruna çabalama ve lider olmak gibi birçok özelliği de öğrenerek hayatında daha başarılı biri olabilir. Yaşı gereği spor dalı seçmekte zorlanır ise ilgisine ve yeteneğine bakarak yönlendirme yapmak ebeveynlere düşecektir. Yine futbol oynarken bazen sorun yapabilir veya pes edebilir. Bu durumda onu destekleyerek spor sayesinde kişilik gelişimine de destek verebilirsiniz.