Kategoriler
İlk adımı at!

Göbek Yağlarına Elveda De!

Göbek Yağlarına Elveda De!; Göbek Türk milletinin en fazla dert yandığı bölgedir. Özellikle erkeklerin en fazla yağlandığı bölge göbekleri olurken kadınların ise hamilelik döneminden sonra en fazla yağlandığı bölgelerin başında gelir. Göbek yağları görünüm olarak kilolu görünmeye sebep olurken aynı zamanda metabolizmanızın da yavaş çalıştığının göstergesi olarak bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Göbek bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için önerilerimiz yazımızda.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltırken Lif Tüketimini Arttırın

İçerisinde lif bulunduran gıdalar kişiye tokluk hissi verdiğinden ve uzun süre açlık hissettirmediğinden diyet listelerinde başını çekmektedir. Lif tüketimini attırarak günlük kalori miktarını azaltarak zayıflama oranınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca lifli gıdalar diğer yağlarında emilmesini azaltarak metabolizmayı hızlandırır bu durumda doğrudan yine kilo vermenizde etkili olacaktır. Çörek otu, keten tohumu, galeta unu, kepek ekmeği ve yeşil sebzelerin beslenme düzeninizdeki yeri arttırılmalıdır. Göbek bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulmak için menünüzdeki karbonhidrat tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Uzmanlar kilo vermek isteyen kişilerin günde 60 gramdan daha az karbonhidrat tüketmesini önermektedir. Listenizde oluşacak açığı lifli gıdalar ile doldurmanızı önermekteyiz.

Göbek Yağlarına Elveda De
Göbek Yağlarına Elveda De

Düzenli Uyuyun ve Stresten Uzak Durun

Stres bilindiği üzere birçok hastalığın tetikleyicisi olmakla birlikte vücutta yağlanmayı da arttıran sebepler arasındadır. Eğer göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız uygulamak zorunda olacağınız bir diğer husus ise stresten uzak durmak olmalıdır. Stresi azaltarak yağların erime sürecini hızlandırabilirsiniz. Günlük yaşamda olağan streslerden kaçmak mümkün değil ise hobilerinize daha fazla zaman ayırarak stres seviyesini dengede tutmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca vücudun sağlığını korumada çok etkili olan uyku düzeni yağ yakmak içinde önemlidir. Uyuduğunuz süreçte yemek yemediğinizi düşünerek zayıflamak gibi bir düşünce doğru değildir. Ayrıca düzensiz uyku yine vücuttaki hormonların doğru salgılanmamasına neden olacağından yine kilo almanıza neden olacaktır. Bu sebeplerden ötürü günde 8 saat uyuyarak göbek bölgenizde yağların erimesine katkıda bulunabilirsiniz.

Göbek Yağlarına Elveda De!; Spor Yapın

Göbek yağlarını azaltmak için sporu yaşam felsefeniz haline getirmeniz şarttır. Beslenme düzeni oluşturduktan sonra yağ sentezini hızlandırmak forma girmek ve var olan formunuzu korumak için mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Yürüyebilir, koşabilir, yüzebilir, şınav veya mekik çekebilir yahut spor salonuna yazılarak başlangıç yapabilirsiniz. Kardiyo antrenmanları ve ağırlık egzersizleri özellikle yağ yakımını hızlandıracağından kişisel antrenörünüz ile ağırlık vereceğiniz alanları belirleyebilirsiniz.

Göbek Yağlarına Elveda De!; Alkolden Uzak Durarak Bol Protein Alınmalı

Alkol tüketimi özellikle karın bölgesinde yağlanmadan şikâyet edenlerin özellikle dikkat etmesi gereken noktadır. Alkol karın bölgesinin yağlanmasında çok etkilidir. Alkol kan şekerini hızla yükseltip düşüreceğinden kişide yoğun bir açlık hissi uyandırarak yemeğe yönelmesine sebep olmaktadır. Alkol tüketenler ise ani bastıran açlığı bastırmak için lifli veya protein ağırlıklı besinler tüketmeli ve bol bol su içmelidir. Protein de tıpkı lifli gıdalar gibi tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın da hızlanması vücuttaki yağların çözülmesini sağlar. Sağlıklı görünmek ve fit bir vücuda sahip olmak ayrıca fazla göbek yağlarından kurtulmak için önerilerimizi dikkate alarak yazı daha keyifli geçirebilirsiniz.