Kategoriler
İlk adımı at!

Güneşe Çıkmanın Tam Zamanı

Güneşe Çıkmanın Tam Zamanı; D vitamini yokluğu büyük bir sorundur. Yağda eriyen vitamin grubundan biri olan D vitamini eksikliği ile kilo almanız hızlanır. Birçok uzmanın ortak görüşü D vitamini eksikliğinde çağımızın hastalığı olan obezitenin yaşanma ihtimalini %60 arttırdığı yönündedir. Yapılan deneylerden anlaşıldığı üzere günlük D vitamini düzenli olarak vücuda alındığında kişinin yakılan kalori oranının arttırdığıdır. 500’den fazla denek üzerinde yapılan çalışmada kilo vermek isteyen kişiler düzenli D vitamini kullanımında günde 100-200 kalori arası fazladan yakmaktadır. D vitamini eksikliğinde ise kilo alımı hızlı şekilde artmaktadır. Düzenli D vitamini alımı ise güneş ile sağlanmaktadır. D vitamini ile zayıflama detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güneşe Çıkmanın Tam Zamanı; D Vitamini Tok Hissettirir

Uzmanlar D vitamini eksikliğinde kişilerin yemeğe daha meyilli olduğunu vurgulamaktadır. Çok fazla yemek yemek veya ani açlık krizleri yaşamanın temel sebebi ise vücuttaki insülin direncinin düşmesine neden olur. Günlük tüketilmesi gereken D vitamini oranı yakalandığında ise yemek yeme isteği ve ani bastıran açlık krizlerinin yaşanma ihtimali düşecektir. Çünkü D vitaminin içerisinde leptin hormonu bulunur ve bu hormon insülin direnci dengede durarak fazla yeme isteğini bastıracaktır. Bu sebepten özellikle kahvaltıdan sonra D vitamini alımına dikkat edilmelidir.

Güneşe Çıkmanın Tam Zamanı

Kalori Yakımını Destekler

Yapılan araştırmalara göre kilo alan kişilerin bu süreci sadece yemek yiyerek veya spor yapmayarak sürdürdükleri gerçeğini yerle bir edecek bir sonuç ortaya çıkardı. Kanın içerisindeki etken maddelerin fazla olması kilo alma durumunu %30 oranında etkilemektedir. Kilo alma ihtimalini arttıran bu etken maddeleri azaltmak veya yok etmek için ise kanda yeterli miktarda D vitamini bulundurmak gerekiyor. Çünkü yağda eriyen bu vitamin yağ hücrelerinin oluşma ihtimalini azaltır. Kanınızda bu etkenleri sorgulamak için doktorunuzla görüşebileceğiniz gibi yağlı olan bölgelerinizi izleyerek de ön inceleme yapabilirsiniz. Genellikle göbek bölgesinde yağlanmanın temel sebebi kilo alma riskinin yüksek oluşunu göstermektedir.

Güneşe Çıkmanın Tam Zamanı; D Vitamini Bakımından Zengin Besinler

D vitamini açısından zengin besinler tüketerek günlük D vitamini alımını destekleyebilirsiniz. Bu durum kilo verme ve kilo alma riskini azaltacaktır.  Örneğin beslenme listenize haftada bir mutlaka somon ekleyebilirsiniz. Somonu zeytinyağı ile fırında pişirerek yaklaşık 800 IU D vitamini alabilirsiniz. Yaz günlerinde serinlemek isterken aynı zamanda D vitamini almak isterseniz yaz meyvesi olan böğürtlen ile ferah bir içecek hazırlayabilirsiniz. Süt veya yoğurt ile böğürtleni robottan geçirerek dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine taze tarçın veya maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Güneşe Çıkmak İçin Bir Neden Daha

Güneş her zaman yerindedir ve sağlık için önemli etkenlerden biridir. Yaz veya kış demeden düzenli olarak her gün mutlaka 20 dakika güneş ışınlarına maruz kalmak gerekir. Elbette güneşin zararlı ışınlarından korunmak için özellikle yaz mevsimlerinde ışınların dik geldiği açılardan kaçınılmalı ve koruyucu kremler kullanılmalıdır. Her gün 20 dakika güneş ışığı altında vakit geçirerek D vitaminini destekleyebilirsiniz.