Kategoriler
İlk adımı at!

Haftada Kaç Gün Antrenman Yapılmalıdır?

Düzenli spor yapmak kalp rahatsızlıklarından solunum yollarına, kemik sağlığından vücudun genel yapısına kadar birçok etki göstermektedir. Düzenli spor yapmak ise her gün spor yapmak değildir. Ne kadar süre antrenmanda kalacağınız, haftada kaç gün program çıkaracağınız ve uygulamanız gereken program önemlidir. Her spor branşı için ise stil farklı olmakla birlikte çalışma süreleri de farklılık göstermektedir. Ayıca benzer spor yapan kişilerin de kişisel özellikleri, sağlık durumu ve hedefi doğrultusunda yine birçok farklılık bulunur. Verimliliği sürekli arttırmayı hedefleyerek düzenli egzersiz ile gelişme yapacak kişiler veya kısa süreliğine fazla kiloların verilmesi ve yağ oranını azaltmak için yapılan egzersizler arasında da fark bulunur. Uzmanlar ise uzun saatler spor yapmanın kişiye daha fazla fayda sağlayacağını düşünmezken ayrıca dinlenme sürelerinin kısalığı ile gelişiminde yavaşlaması ve engellenmesinin söz konusu olduğunu öne sürmektedir. Egzersiz süresinin ve ne kadar spor yapılması gerektiğini detaylarını sizler için açıklıyoruz.

Haftalık Egzersiz Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Sporda iddialı olmak gibi bir hedefiniz var ise yahut kaslarınızı geliştirmek ve yağ oranını azaltmak istiyorsanız haftada üç günlük program hazırlayabilirsiniz. Bu günlerin daha fazla olması ise kasların onarılma süresini uzatırken ayrıca kasların fazla yorulmasından ötürü sakatlıkların da önüne açmaktadır. Eğer kaslarınızı çok zorlamadan sadece dayanıklılığı arttıran bir program uygulamak istiyorsanız o zaman haftada 4 gün çalışabilirsiniz. En az 3 gün dinlenmek için kendinize ayırırken bu süreyi uzattıkça antrenmanlarınızı daha hafif yapmayı ihmal etmeyin. Kilo vermek için kardiyo çalışmaları yapacak iseniz dilerseniz her gün egzersiz yapabilirsiniz ancak bu sürelerde yine ağır antrenmanlar yapmaktan kaçınmalı ve kendinize dinlenmek için mutlaka zaman bırakmalısınız.

Ortak Karar Nedir?

Uzmanların kaç gün spor yapılmalı sorusuna ortak verilen cevap haftada dört günü aşmayacak şekilde program çıkartılmasıdır. Çünkü düzenli çalışan kasların kendini onarabilmesi ve gelişebilmesi için çalışmak kadar dinlenmeye de ihtiyacı vardır. İdeal egzersiz süresi olarak ise en fazla bir saat olması gerektiği ortak görüştür. Daha fazla spor yapılmasının yahut bilinçsizde hareketlerin yapılması kalıcı hasara kadar varan sonuçları ortaya çıkarabilmektedir.

Dilerseniz Koşabilirsiniz

Spor yapmak için yeterince istek duymuyor yahut yapacak zamanı ayarlayamıyor iseniz düzenli yürüyüş yahut koşu yapabilirsiniz. Her gün 30 dakika kadar yürümeniz veya 20 dakika kadar koşmanız vücudu sıkılaştırırken kaslarınıza da esneklik kazandıracaktır. Bu süreyi tek seferde gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Örneğin gün içerisinde bir işinizi halletmek için yakın mesafe olan yerlere araba ile gitmek yerine yürümeyi tercih etmenizde hem günlük egzersizinizi tamamlamanıza yardımcı olurken ayrıca farkındalıkta yaratacaktır.

Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

En iyi dinlenme şekli uykudur ve spordan aldığınız verimi arttırmak için öncelikle uyku sürenize dikkat etmeli ve uyku kalitenizi arttırmalısınız. Yorgun olan veya uykusuz vücudun daha fazla yağ depolayacağını da hatırlatmak isteriz. Ağır antrenmanlar yapıyor iseniz en az iki gün dinlenme için ayırmak tavsiye edilirken hafif ve orta antrenmanlarda bu sürenin 24 saat olması önerilmektedir. Doğru spor ile sağlıklı ve fit bir hayatın keyfini çıkarmanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir