Kategoriler
İlk adımı at!

Hastalıklardan Korunmak İçin Tibet Çanı Çal

Söz konusu meditasyon, meditasyon ile hastalıklardan korunma gibi şeyler olunca, akla ilk olarak Orta Asya ülkeleri gelmektedir. Bunlardan birisi olan Çin’de yer alan Tibet, bu konularda en gelişmiş yerlerden biridir. Tibet çanı meditasyonu da burada çıkmıştır ve insan sağlığına oldukça yarar sağladığı bilinen bir meditasyon çeşididir.

 Tibet Çanı Meditasyonu Nedir?

Meditasyon yani derin düşünme, insan ruhuna ve beynine iyi geldiği bilinen, insanın iç huzura kavuşmasına yardımcı olan ve zihin kontrolünü tamamen kendi elimize almamızı sağlayan birtakım tekniklere verilen addır. Meditasyonun birden fazla türü bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de Tibet çanı meditasyonudur. Kısaca Tibet çanında ne olduğundan söz etmek gerekirse, Tibet çanı yoga ve meditasyon yapanların yakından tanıdığı, ve kullandığı, 5 bin yıllık geçmişi bulunan bir çandır. Çıkardığı ses titreşimleriyle, insanları ruhani açıdan iyileştirdiği söylenir. Fakat bunun üzerinizde bu etkiyi yaratabilmesi için bu çanı çalmayı bilmek gerekir.

Tibet Çanı Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Tibet kültürüyle birlikte Hint kültüründe de görülen Tibet çanı Meditasyonu, bahsi geçen Tibet çanı aracılığıyla yapılmaktadır. Ruhsal anlamda meditasyonu yapan kişilere birçok katkısı olan Tibet çanı Meditasyonunda, doğru ses titreşimlerini vermek önemlidir. Bu nedenle bu meditasyonu yapabilmek için öncelikle Tibet çanı bilmek ya da çalabilen birini tanımak gerekir. Tibet çanı çalma teknikleri kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Çanı nasıl çaldığınız, karakterinizi yansıtan bir unsurdur.

Tibet çanı Meditasyonu yapacak birinin öncelikle her meditasyon türünde olduğu gibi konsantre olması gerekir. Konsantre olma eylemi, çan sayesinde biraz daha kolay bir hal alır ve konsantrasyonunuzun bozulmaması için de çan meditasyon esnasında önemli bir görev görmektedir. Çanı çalabilmeniz için parmaklarınızın ıslak olması gerekmektedir. Trans halindeyken ıslak parmaklarınızı çanın etrafında gezdirerek, ses titreşimlerinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tibet çanı özelikle çalmayı bilen biri tarafından çalınıyorsa, etkilerini ruhunuzda hızlı bir şekilde hissetmeye başlarsınız.

Tibet Çanı Meditasyonunun Etkileri

Bir şifa aracı olarak da görülen Tibet çanının hem bedensel hem de ruhsal anlamda pek çok etkisi vardır. Bu etkileri sıralamak gerekirse;

 • Konsantrasyonunuzu arttırır
 • Unuttuğunuz anılarınızı yeniden hatırlamanıza yardımcı olur
 • Ağlayan bebekleri sakinleştirir
 • Ruhunuzu dinlendirir ve kendinizi daha iyi dinlemenizi sağlar
 • Öğrenme becerinizi güçlendirir
 • Mutluluk hissini harekete geçirir
 • İçinizdeki boşluk hissinden kurtulmanıza yardımcı olur
 • Vücudunuzdaki enerji dengesini oluşturur
 • Zihninizi temizler ve daha sağlıklı düşünmenize yardım eder.

Tibet çanının üzerinizde bu etkileri yaratması için yanınızda çalınması ve tamamen Tibet çanına odaklı olmanız yeterli olacaktır.

Tibet Çanı Herkes Tarafından Çalınabilir mi?

Tibet çanını çalmak için özel bir yeteneğe ya da unvana sahip olmanıza gerek yoktur. Çalmak istedikten herkes tarafından çalınabilmektedir. Fakat Tibet çanından faydalanabilmeniz adına, çalmaya başlamadan önce kısa bir eğitim almanızda fayda vardır. Aksi takdirde doğru ses titreşimlerini veremezseniz, çanın üzerinizde yaratması gereken etkilerden faydalanamayabilirsiniz. Üzerine biraz düşmek ve biraz da pratik yapmak Tibet çanını kısa sürede öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunun için çok fazla beklemenize gerek kalmaz. Tibet çanını çalma teknikleri karakterinizi belli ettiği için, çanı içinizden gelen hareketlerle çalmanız gerekmektedir. Bu konuda kendinize sınırlama getirmemenizi öneririz.

Tibet Çanı Meditasyonu Hangi Ortamlarda Yapılmalıdır?

Tibet çanı meditasyonunun özellikle yapılması gereken bir alan yoktur. İstediğiniz her yerde yapabilir ve aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Sadece bulunduğunuz ortamı meditasyon yapabilecek bir duruma getirmeniz gerekmektedir. Huzurlu olamadığınız ve çok sesli bir ortamda Tibet çanı meditasyonu yapmaya çalışırsanız, pek verim alamazsanız. Bu kural her meditasyon türü için geçerlidir. Tibet çanı meditasyonundan verim almak için ortam koşularının şöyle olması gerekir;

 • Sessiz ve sakin
 • Size huzurlu hissettiren
 • Çok fazla insanın bulunmadığı
 • Enerjisi yüksek

Ortamlarda yapacağınız meditasyondan sonuç alabilirsiniz.

Tibet Çanı Meditasyonu Hastalıkları İyileştirir mi?

Tibet çanı meditasyonunun iyileştirici bir özelliğinin olduğunu söylemek mümkün. 5 bin yıldır var olan Tibet çanı, eskiden vücuttaki hasarları iyileştirmek için kullanılırdı. Şimdi de aynı amaçla kullanılabilmekte. Fakat Tibet çanı ile bir tedavi gerçekleştirilecekse, bu işi daha önce yapmış uzman kişilerden yardım alınmasında fayda vardır ve öncesinde bir doktora da görünmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir