Kategoriler
İlk adımı at!

Her Eve Spor Lazım

Spor yapmamak için bazen kendimize bir dizi bahane sıralarız. Vakit yokluğundan, fazla mesaiden, yorgunluktan veya sadece sporun önemini kavrayamamaktan spor yapmaktan geri kalırız. Şimdi sizlere tüm bahanelerinizi çürütecek kısa, dışarıdan herhangi bir ekipman gerektirmeyen ve çok kolay bir egzersiz önereceğiz. Bunun için sadece bir sandalyeye ihtiyacınız var ve bu sebepten günün her saati her yerde kolayca yapabilirsiniz. Bir sandalye ile etkili antrenman nasıl yapılır? Tüm incelikleri ile sizlere aktaracağız.

Sandalye İle Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle rahat hareket etmenizi sağlayacak bir alan seçmelisiniz. Evinizde iseniz herhangi bir şeyi kırmanızı veya düşmenizi istemeyiz. Bunun yanında kullanacağınız sandalye size uygun olmalıdır. Boyunuzdan çok yüksek veya alçak bir sandalye verimi azaltacaktır. Spor yaparken kaza yaşamamak için sandalyenin köşelerinin sert veya metalik olmaması, uçları sivri kıvrımlarının bulunmaması ve yüzeyinin düz olmasını önemseyebilirsiniz. Egzersizleri yaparken sandalyeden güç alacağınız için zeminin kaygan olmamasına da özen gösterdikten sonra yapmanız gereken tek şey başlamak olacaktır.

Kalçaları Sıkılaştırmak İçin Egzersiz

Bu egzersiz düzenli yapıldığında çok daha sıkı kalçalara sahip olacak ve bölgesel yağlarınızdan kurtulacaksınız. Hareketi yapabilmek için öncelikle boyunuz kadar bir alan yaratın ve yere bir mat serebilir veya düz bir zemine geçebilirsiniz. Öncelikle sırt üstü yere uzanın ve ayaklarınızı sandalyenin üzerine gelecek şekilde konumlandırın. Başınız ve sırtınız yere değmelidir ve kollarınızı düz bir şekilde uzatabilirsiniz. Ayak bileklerinizi sandalyeye uzatın ve bacaklarınızı olabildiğince gererek birini dizlerinizi bükmeden kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Ardından diğer bacağınız içinde aynısını yapın ve 3 set şeklinde 15 kez yapmanız yeterli olacaktır. Oldukça basit ve etkili bir kalça hareketidir.

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin

Basen bölgesi ve karın bölgesini çalıştırmak istiyorsanız yine bir sandalye ile egzersiz yapmak oldukça kolay olacaktır. Bunun için öncelikle zeminde kaymayacak şekilde sandalyeyi konumlandırın ve sandalyenin tam karşısına konumlanın. Bir bacağınızı sandalyenin üzerine 90 derecelik açı ile koyduktan sonra diğer bacağınız ile sandalyeye çıkın ve havada kalan ayağınızı sıkıca karnınıza doğru çekip geriye inin. Bu sayede birçok hareketi aynı anda yapabileceksiniz.

Tüm Vücut Egzersizi

Karın kasları, sırt kasları, kol, bacak ve basenleri tek bir egzersiz ile çalıştırabilirsiniz. Bunun için öncelikleri ayaklarınız sandalyede olacak şekilde yüz üstü yere doğru uzanın ve kollarınız ile bedeninizi düz bir hale getirin. Bacaklarınızı olabildiğince sıkıp kollarınızı kullanarak şınav çekiyormuş gibi hareket ederseniz birçok kasınız çalışacaktır.

Kol Kaslarını Çalıştır

Bir sandalye ile kollarınızı kolayca güçlendirmek istiyorsanız öncelikle sandalyeyi yine kaymayacak şekilde konumlandırın ve önüne doğru geçin. Sırtınız sandalyeye gelmelidir. Dizlerinizi biraz bükerek bedeninizi kaldırdıktan sonra kollarınızla sandalyeyi tutun ve eğilip kalkma hareketi yapın. Kol ve sırt kaslarınız ile hareket etmeli bacaklarınızdan çok fazla güç almamaya özen göstermelisiniz. Üst kol için ise sandalyeye yüzünüzü dönün ve kollarınız ile tutarak bedeninizi olabildiğince uzatın. Bacaklarınızı yere sabitledikten sonra parmak uçlarınızdan da güç alarak sandalyeye doğru şınav çekermiş gibi eğilin ve kalkın. Bu hareket üst kol kaslarını ve kanatlarınızı güçlendirmek için yapılmaktadır. Okuduğunuz üzere sadece bir sandalye ile birçok bölgeyi çalıştırabilirsiniz. Siz yeter ki isteyin bahaneler onların olsun spor sizinle kalsın. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir