Kategoriler
İlk adımı at!

İdeal Uyku Düzeni Nasıldır?

Gün içerisinde çok fazla yorulduğunuzu düşünüyor, tüm gün kendinizi dinlendirmeye çalışsanız dahi bedeniniz yeterince sakinlemiyor veya spordan istediğiniz verimi alamıyorsanız sebebinin uyku düzeninizin hatalı olmasına bağlayabilirsiniz. Her bireyin yeterli seviyede uyuması gereklidir. Uyku sanılanın aksine bedenin en fazla ihtiyacı olduğu şeydir ve kişi sürekli dinlenmek, sürekli sabit kalmak istiyorsa yahut çok az hareket etmesine karşın kendisini sürekli yorgun hissediyorsa bu vücudun uykuda geçirdiği sürenin kaliteli olmadığını gösterir. Özellikle spor yapıyor ancak istediğiniz seviyeye bir türlü ulaşamıyorsanız yine en temel ihtiyacımız olan uyku düzenini gözden geçirmeniz gerekmektedir. Sağlıklı olabilmek, metabolizmayı hızlandırmak ve etkin enerjiye sahip olmak için kişinin mutlaka kaliteli bir uyku zamanı geçirmesi gerekmektedir.

Uykunun Hormonlara Etkisi

Hormonların normal bir şekilde çalışması kişinin yaşamını daha aktif ve sağlıklı geçirmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle hormonlar spor yapan kişiler için kasların gelişmesine çok önemlidir. Çocukluktan başlayan bu önem gelişemeyen veya daha az gelişmiş çocukların aslında uykularının düzensiz olduğunu simgelemektedir. Çünkü iskelet ve kas sistemini özellikle büyüme organı uyku esnasına çalışmakta olup bu süze azaldıkça hormonunda salgılanması azaldığı anlamına gelmektedir. Uzmanlar uykunun en verimli döneminin saat 10.00 ile 02.00 saatleri arasında olduğunu söylemekte olup bu saatlerini uykuda geçiren kişilerin ciltlerinin daha sağlıklı olduğunu vurgularken hücrelerin yenilenebilmesi, kasların gelişmesi ve melatonin hormonun salgılanması için bu 5 saatin kritik eşik olduğu deneylerle kanıtlanmıştır.

Şekerleme Yapmak Doğru Mudur?

Gece uykusunu alamayan kişiler gün boyu sürekli uykulu bir şekilde dolanır. Bulduğu kısa vakitlerde yeniden uyumayı deneyerek kendini dinlendirmeye çalışırken vücut ihtiyacı olduğu kadar uyuyamadığından yeniden kendisini uyku döngüsüne alır. Bu tarz bir yaşamda gündüz uykuları tavsiye edilmezken uykunun alındığı durumlarda gündüz uykusu oldukça sağlıklıdır. Kişi gün içerisinde kısa bir süre uyuduğunda daha sakin ve stressiz bir şekilde uyanacak ve beynini dinlendirecektir. İş yerinde stresli anlarda veya zihninizin çok dolu olduğunu hissettiğiniz dönemlerde kısa bir uyku sizi tazeleyecektir.

Uykunun İskelet Sistemine Faydası

Kaslarınızı geliştirmek ve iskelet sisteminizi sağlamlaştırmak istiyorsanız uyku ile doğrudan bağlantısı olduğunu hatırlamak gerekir. Beslenme düzeni ve sporun yanına düzenli uyku verimi arttıracaktır. Özellikle kasların gelişme döneminde uyku oldukça etkilidir. Dinlenme ve yeniden güçlenmek için kişiye ihtiyacı olan zamanı ve enerjiyi verir. Uyku esnasında beden kendinizi dinlenmeye alır ve kasların hareketsiz kalması yenilenmesini sağlamaktadır. Bu sebepten kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız özellikle uyku düzeninize dikkat etmenizde fayda vardır.

 Düzenli Uyku İçin Tavsiyeler

Uzmanların önerdiği üzere günde 8 saat uyuyor ancak yine de yorgun uyanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Öncelikle kişinin derin uykuya dalabilmesi için uyuduğu ortamın sessiz ve karanlık olması gerekir. Ayrıca mutlaka havalandırılmış olup kişinin rahat nefes alabileceği bir ferahlığa ihtiyacı vardır. Uykudan önce sizi rahatsız edecek besinler tüketmemeli ve sizi rahatsız etmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir.  Uyumadan önce sizi strese sokacak düşüncelerden kaçınıp sadece uykuya odaklanarak zihninizi boşaltmak düzenli ve kaliteli uykunun anahtarlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir