Kategoriler
İlk adımı at!

İstanbul’daki Yürüyüş Parkurları

Spor yapmak kimilerinin en büyük tutkusu, kimilerinin zorunluluğu kimilerinin ise kendini iyi hissetmek için yaptığı sebebi her ne olursa olsun bedenin yaradılışı gereği mutlaka hayatımıza almamız gereken bir olay ama gerçekte bir olgudur. Spor tek başına bir olay ve olaylar silsilesi olarak görülse de sonuçları ve etkileri hayatımızı etkileyen önemli olgulardandır. Yaz aylarında çalışma temposundan ötürü İstanbul’dan dışarı çıkmaya çok fazla vaktiniz olmayacak ve salonların yanında açık alanlara da kendinizi atmak boğazdan güneşin batışı izlerken etrafında süzülmek isterseniz diye sizlere spor yapabileceğiniz veya koşabileceğiniz en çok tercih edilen parkurları açıklayacağız. Şimdiden iyi sporlar dileriz ve sosyal medya hesaplarınızdan bizimle o muhteşem anları paylaşmanızı dileriz.  Okurken içinizi atacak muhteşem parkurlar yazımızda.

Bir Ormandan Çok Daha Fazlası: Belgrad

İstanbul’un ciğerleri desek yanılmış olmayız. Yürüyüş parkurları, koşu parkurları, piknik alanları, bisiklet alanları ve farklı uzunları ile birçok spor severi etrafında toplamayı başarıyor. Eski adıyla yürüyüş parkuru yeni adıyla Fıratpen Parkuru olarak bilinen alan tam 6 km uzunluğundadır ve bu sıkıştırılmış şehir için oldukça büyük bir alan demektir ki sizleri bekliyor. Sporcuların spor yaptığı esnada ihtiyaçları düşünülerek çeşmeler de eklenmiştir ki aynı zamanda Bizans’tan kalma su kementleri ile tarihi de görebilirsiniz.  Giriş kısmında yönünüzü sağ tarafa çevirirseniz tarihi dokulara erişirken sol kısmında ise yürüyüş parkına varabilir ve en son bir kafede soluklanabilirsiniz. Giriş ücreti bulunmakla birlikte özel aracınız veya toplu taşıma araçları ile de ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Maçka Parkı

Bulunduğu konum itibari ile birçok sporseveri ağırlamaktadır. Taksim ve Beşiktaş’ın tam ortasında bulunan bu alan sadece sporcuların değil öğrencilerin ve turistlerinde çok tercih ettiği alanlardan biridir. Metro, halk otobüsü, yakınsanız yürüyerek ve özel aracınızla kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Harbiye’den Dolmabahçe’ye kadar büyük bir alanı bulunan bu parkın içerisinde yürüyüş alanı ve spor aletleri de bulunmaktadır. Doğa ile sımsıcak saatler geçirmek istiyorsanız tercihlerinizden biri olabilir.

Deniz Kenarı: Balat Sahili

Fatih’e bağlı olan Balat sahil Feshane’yi de içine alırken Haliç’e kadar uzanıyor.  Uzunluk olarak diğer alanların gerisinde kalsa da deniz ve güzel manzarası ile kendine çekebilir. Toplam uzunluğu 3 km’dir ve yürüyüş yapmak ve orta tempoda koşmak isteyenler için ideal olacaktır.

Osmanlı’nın Yıldızı: Yıldız Parkı

Beşiktaş’ın simgelerinden biridir. Yıldız korusu dik yokuşları ve İstanbul’un ana merkezlerinden biri olarak koşu severlerin ihtiyacını karşılıyor. II. Abdülhamit döneminde devletin önemli merkezlerinden biri haline gelmiş ve büyük ihtişamıyla dikkat çekmiştir. Bu alanda sadece spor değil aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz alanlarda bulunmaktadır.

Bebek Sahili

Yolunuz hiç İstanbul’a düşmediyse dahi bebek sahilini mutlaka televizyondan görmüşsünüzdür. Sarıyer’den Arnavutköy’e kadar uzanan bu sahilde ister yürüyüş yapın ister bisiklete binin ister koşun ister evcil hayvanınızı gezdirin. Eğer rotanızı Arnavutköy’den başlatacak olursak Rumelihisarı’na yaklaştıkça muazzam bir manzaraya tanık olacaksınız.

Bunun yanında Sarıyer’de yer alan Emirgan parkı, Bakırköy’de bulunan Kennedy Caddesi, Kadıköy ve Caddebostan sahilleri de spor yapabileceğiniz alanlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir