Kategoriler
İlk adımı at!

Kamp Yaparken Tuvalet Ve Banyo İhtiyacı Nasıl Karşılanır ?

Kamp yaparken tuvalet ve banyo ihtiyacı nasıl karşılanır: Kamp yapmak insanların son yıllarda en çok tercih ettiği aktivitelerin başında geliyor. Macera dolu zaman geçirmek bu şekilde mümkünken, en doğal ihtiyaçların da karşılanması gerekiyor. Duş almak ve tuvalet bunların içinde öne çıkıyor. Kampçılar için özel tasarlanmış olan birçok değişik aparatı tercih edebilirsiniz.

Tesisleri Kullanabilirsiniz

Birçok kişi kamp yaparken tesisleri tercih etmektedir. Günümüzde bu yerlerin sayısında dikkat çeken bir artış vardır. Hizmetlerini ücretli bir biçimde vermektedirler. Özellikle tuvalet ve duş alanlarının bulunması çok büyük bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Bu sayede en doğal ihtiyaçların karşılanması konusunda hiçbir sıkıntı ortaya çıkmaz. Kamp yapabilmek için tesislere giden kişilerin bu hizmeti ücretli bir biçimde almış olduklarını hatırlatmak lazım.

Çukur Kazmak Alternatif Bir Çözüm

Kamp yaparken her zaman tesislerin tercih edilmesi söz konusu olmayabilir. Sınırları ve limitleri sevmeyen kişiler için doğaya açılmak, tuvalet sorununu da beraberinde getirebilmektedir. Bunun farklı bir çözüm yolu olarak sunulmuş olan çukur kazmak, oldukça eski bir gelenek olarak dikkat çekmektedir. Ancak bunu yaparken kesinlikle dikkat edilmesi gereken birtakım hususların olduğunu hemen söylemek lazım. Her şeyden önce çukurun, çadır kurulmuş olan yerden en az 300 metre uzaklıkta olması şarttır. Bunun yanı sıra işiniz bittikten sonra üstünü kapatmalısınız. Değişik türden hayvan tehlikelerine karşı önlem almak da gerekmektedir.

Kamp Yaparken Tuvalet Ve Banyo İhtiyacı Nasıl Karşılanı

Portatif Klozetler Tercih Edilebilir

Kamp yaparken tuvalet ve banyo ihtiyacı nasıl karşılanır: Kamp alanında farklı birçok teknolojinin kullanılmaya başlaması ile beraber tuvalet ihtiyacı konusunda da değişik çözüm yolları geliştirilmiştir. Klozetlerin portatif bir biçimde tasarlanmış olması bunun en güzel örneğidir. Kapaklı bir biçimde tasarlanmıştır. Genellikle iki farklı türü vardır.

Bunlardan birisinde alt kısmı plastiktir. Gerçek bir klozetten hiçbir farkı yoktur. Kullanmadığınız zaman üstünü kapatarak kötü kokuların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Aynı zamanda alt bölümü poşetli olan modelleri de piyasada çok sık satılmaktadır.

Diğer Çözüm Yolları

Tuvalet ihtiyacı ortaya çıktığı zaman bunun daha farklı çözüm yollarının da olduğunu hemen söylemek lazım. Bunlar şöyledir;

  • Oturak şeklinde tasarlanmış olan tuvaletleri tercih edebilirsiniz. Genellikle bunun alt kısmı boştur. Tabure biçimde dizayn edilmiştir. Çömelmek istemeyen kişiler için idealdir. Rahat kullanım özellikleri ile öne çıkmaktadır.
  • Bir diğer opsiyon ise hasta tuvaletleridir. Taşınması çok kolaydır.
  • En son olarak çadır şeklinde üretilmiş tuvaletlerin de söz konusu olduğunu görmekteyiz.

Bunların içinden dilediğiniz gibi bir seçim yapabilirsiniz.

Yıkanmak İçin Doğal Yöntemler

Duş ihtiyacı olan kampçılar için son derece doğal olarak bilinen birçok yöntem vardır. Özellikle denize ya da nehre yakın bir yerde kamp kurmuş olan kişiler, bu doğal kaynakları kullanabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken temel husus çevreye zarar vermemektir. Yani kimyasal maddelerin ve özellikle de şampuanların tercih edilmesinden kaçınılmalıdır. Bu sayede duş ihtiyacınızı rahatlıkla gidermiş olursunuz.

Portatif Duşlar

Kamp yaparken tuvalet ve banyo ihtiyacı nasıl karşılanır: Kamp boyunca istediğiniz zaman yıkanabilmeniz genellikle bir lüks olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı daha farklı çözüm yollarını tercih etmek gerekmektedir. Yeni teknolojilerle beraber portatif özelliğe sahip olan duşlar bunların başında gelir. Farklı birçok türü söz konusudur. Hem kapasitesine hem de çalışma sistemine göre değişiklik göstermektedir.

Bunların içinde en çok tercih edilen ise son derece yumuşak, aynı zamanda su sızdırmama özelliğine sahip olan özel aparatlardır. İçinin temiz su ile doldurulmasından sonra gündüz güneş alan bir yere bırakmak gerekmektedir. Havanın da etkisi ile su ısınır. Daha sonra en yakın ağacın üstüne asmak suretiyle kullanımını sağlayabilirsiniz. Elbette  gürül gürül bir biçimde su akmayacağı için olanla idare etmek gerekmektedir. Suyu idareli bir biçimde kullanmak önem arz eder.