Kategoriler
İlk adımı at!

Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kanser, önlenebilir bir hastalıktır. Bu yüzden kanserin farkında olmak ve düzenli olarak gerekli taramaları yaptırmak ciddi önem taşımaktadır.

Önlenebilir bir hastalık olan kanserden korunmak için düzenli beslenmeli ve daha aktif bir yaşam tarzına sahip olmanız gerekmektedir. Her yıl 1-7 Nisan arasında kanserle savaşmak için yapılan gerekli etkinliklerle insanlara bu farkındalığı hatırlatmak amaçlanmaktadır.

Siz de kanserden korunmak, riski azaltmak için kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz.

  1. Daha çok hareket et

Spor bağışıklık sistemini geliştirdiği için uzmanlar, sporun kanser riskini azalttığını söylemektedir. Bu yüzden gün içerisinde yapacağınız tempolu yürüyüşler dahi bunun için yararlı olacaktır.

  1. Düzenli beslen

Doktorunuzun kararı ile yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, alkol ile ilişkinizi azaltmalı, sebze ve meyvelere daha çok ağırlık vermeli, lif oranı yüksek olan yiyecekleri tüketerek kanseri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

  1. Fazla kilolarından kurtul

Fazla kiloların, sadece kanser değil birçok hastalığa neden olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Daha çok aktivite ve düzenli beslenme ile bunun önüne geçerek daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

  1. Sigarayı hayatından çıkar

Sigara kanserin en yakın arkadaşıdır. Aynı zamanda sadece size değil çevrenizdekilere de zarar vermektedir. Bu yüzden sigaradan uzaklaşın ve güzel nefes alın.

Kanserin farkında olun. Belirtileri dikkate alın. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve sağlıklı yaşayın. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir