Kategoriler
İlk adımı at!

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Son!

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Son!; Güldüğünüzde olduğu gibi yüz ifadeniz değiştiğinde endişe verici olan göz kenarlarındaki kırışıklıklar sizi yaşlı ve yorgun gösterebilir. Olası nedenler, kırışıklık iyileştirme ve önleyici tedbirleri ayrıntılı olarak açıklayacağız. Kırışıklıkların derinleşmemesi için bakım önemlidir. Erken eylem anahtardır!

Kaz Ayağı Kırışıklıklarının Nedenleri

Göz kenarlarındaki kırışıklıklar kaz ayağı olarak da bilinir ve birçok kişinin sorunu olduğu söylenir.

Gözlerin kenarlarında kırışıklıklar varsa, makyaj yapıldığında fondöten bu kırışıklıkların içinde birikerek renk eşitsizliğine ve kırışıklıkların daha belirgin olmasına neden olur.

Buradan hareketle göz kenarlarındaki kırışıklıkların nedenlerini açıklayacağız.

Yüz İfadesi

Kuruluktan kaynaklanan krepe kırışıklıkların aksine, gözlerin kenarlarındaki kırışıklıklar, gülümsediğinizde oluşan alışılmış yüz kırışıklıklarından kaynaklanır.

Göz kenarlarındaki kırışıklıklar, göz çevresindeki orbicularis oculi kasının ve mimikleri oluşturan orbicularis oculi kasının kasılmasından kaynaklansa da geçici ise zamanla kaybolur. Ancak yaşlandıkça ciltteki su miktarı azalır, kollajen ve elastin azalır.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Son

YaÅŸlanma

Yaşlandıkça cildin elastikiyetini destekleyen kollajen ve elastin ile nemlendirici bir bileşen olan hyaluronik asit azalır. Bunun sonucunda cilt sıkılığını kaybeder ve kırışıklıklar, sarkmalar ve nazolabial kıvrımlar belirginleşmeye başlar.

Yaşlanma kaçınılmazdır ve yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıklar önlenemez ancak diğer nedenlere karşı önlemler alınarak kırışıklıkların artmaması için özen gösterilebilir.

Gözlerin Aşırı Kullanımı

Aşırı bilgisayar ve akıllı telefon kullanımı gözlerinizi yorabilir ve göz çevresindeki kan akışı bozulur. Sonuç olarak, cilt gerekli besinleri ve nemi alamaz ve cildin durumu bozularak kırışıklıklara yol açar.

Akıllı telefonlarına bakarak çok fazla zaman harcayan veya masa başında çalışırken bilgisayar ekranına bakarak çok fazla zaman harcayan kişilerde göz kenarlarında kırışıklık riski artar, bu nedenle dikkatli olun. Gözlerdeki gerginlik kolayca göz kenarlarında kırışıklıklara neden olabileceğinden, düzenli olarak mola verdiğinizden emin olun.

Kuru Cilt

Kuru cilt bariyer fonksiyonunu zayıflatır ve kırışıklara neden olur. Bariyer fonksiyonunun bozulması döngü bozukluğuna yol açar ve eski hücreler ile yeni doğan hücreler normal bir döngüde değiştirilmez.

Rahatsız olan cilt, cilt sorunlarına yol açar ve nem dengesiz hale geldiğinde cildin su tutma kapasitesi azalır ve kuruluğu daha da hızlandırır.

Cilt kuruduğunda sıkılığını kaybeder ve ince kuru kırışıklıklar ve krepe kırışıklıkların oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu kırışıklıkların uygun bakımla düzelmesi beklenebilir, ancak tedavi edilmediği takdirde derin kırışıklıklara dönüşebilecekleri için dikkatli olunmalıdır.

Gözleri Ovuşturma

Yüzünüzü yıkarken veya cilt bakımı yaparken çok güçlü içerikler kullanmak veya gözlerinizi kaba hareketlerle ovuşturmak kırışıklık ve leke gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Saman nezlesi mevsiminde gözleriniz kaşındığında mümkün olduğunca gözlerinizi ovuşturmaktan kaçınmanız önemlidir.

Ultraviyole Işınlarının Etkisi

UV ışınları cildi kurutabilir ve cildi elastik tutan kollajen ve elastine zarar verebilir.

UV ışınlarına aşırı maruz kalmak cildin bariyer fonksiyonunu zayıflatarak cilt kuruluğu, kırışıklıkların belirginleşmesi, kırışıklıkların artması, derin kırışıklıklar gibi çeşitli olumsuz etkilere neden olur.

Göz Çevresindeki Kırışıklıkları İyileştirmenin Yolları

Göz kenarlarındaki kırışıklıkları iyileştirmeye ve önlemeye yönelik bakım yöntemlerini tanıtacağız.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Son

Dikkatli Göz Nemlendirici Bakımı

Kırışıklıkları önlemek için, kırışıklıkları iyileştirmesi beklenebilecek göz kremi kullanılarak göz çevresine dikkatli bir şekilde nemlendirme bakımı yapılması etkilidir.

Cilt bakımı için çeÅŸitli temel kozmetikler vardır, ancak kırışıklıkları iyileÅŸtirmek için paketin üzerinde “kırışıklıkları iyileÅŸtirir” yazan bir ürün seçmek önemlidir. Bunun nedeni, bu ürünlerin kırışıklık iyileÅŸtirme etkilerinin tanınması için gerekli koÅŸulları ortadan kaldırmış olmasıdır.

Hafif Makyajla Kırışıklıkları Doğal Olarak Kapatın

Sırf göz kenarlarındaki kırışıklıklardan endişe ettiğiniz için kalın bir fondöten tabakası uygularsanız, fondöten kırışıklıkların içine batar, tam tersine sizi öne çıkarır.

Fondöten uygularken, erken yaşlanmayı önlemek için kırışıklıkların daha görünür olduğu göz çevresine daha hafif bir miktar sürmek işin püf noktasıdı . Ellerinizi kullanarak fondöten sürmenin kolay bir yoludur ve ince bir tabaka halinde uygularsanız genç ve sağlıklı bir cilt yaratabilirsiniz.

Göz Çevresindeki Kan Dolaşımını İyileştirmek

Göz çevresindeki kan akışı durduğunda, gözlerin köşelerinde kırışıklıklar oluşma olasılığı daha yüksektir. Kan akışını iyileştirmek için sıcak havlu (buharlı havlu) ile gözleri ısıtmanız önerilir .

Islak bir havluyu suya batırıp mikrodalga fırında 500-600W’da 30-60 saniye sıkarak kolayca sıcak havlu yapabilirsiniz.

Sıcaklık doğru olduğunda, gözlerinizin çevresine sıcak bir havlu koyun ve 2-3 dakika bekletin. Gözlerdeki kan dolaşımı düzeldiğinde gözler tazelenecektir.

Çok sıcaksa yanarsınız, bu yüzden çok sıcaksa gözlerinize koymadan önce ısıyı serbest bırakmak için havluya elinizle vurun. Masa başı işlerden sonra gözlerinizi fazla çalıştırdığınızda, kan dolaşımını sağlamak için sıcak bir havlu kullanarak gözlerinizin kenarlarındaki kırışıklıkları önleme etkisi bekleyebilirsiniz.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Son

Orbikularis Göz Masajı

Gözün dış köşesindeki derin kırışıklıklar da orbicularis okuli kasının gerginliğinden etkilenir.

Orbicularis okuli kası, akıllı telefonların ve bilgisayarların uzun süreli kullanımı nedeniyle sertleşme ve küçülme eğilimindedir. Bunun sonucunda göz kapağı derisi sarkar ve kırışır. Aşağıdaki orbicularis okuli kas masajı ile orbicularis okuli kasını gevşetebilirsiniz.

Bir yumruk yapın ve sadece işaret parmağınızı kullanın.

İşaret parmağınızın 1. ve 2. eklemi arasındaki düz yüzeyi göz köşesi kıvrımına yerleştirin.

Orbicularis okuli kasına dikey basınç uygulayın ve göz kapaklarını 10 kez kapatıp açın.

Hem sol hem de sağ gözler için aynı anda yapabilirsiniz.

Göz çevresindeki cilt ince ve hassastır. Güçlü bir kuvvetle masaj yaparsanız, aksine kırışıklıkları artırabilirsiniz, bu nedenle hafif bir kuvvetle yapmanız önemlidir.