Kategoriler
İlk adımı at!

Kendine Düşman Olma: Sigaranın Spora Olumsuz Etkileri

Sigaranın insan vücuduna zararları anlatmakla bitmez. Yıllardır çeşitli günlerde, sosyal sorumluluk projeleri ve devlet destekli güncellemeler ile sigaranın sağlığa zararları az çok bilinmektedir. Burada önemli diğer bir konu spor yapanların hayatını sigaranın nasıl olumsuz etkilediğidir. Spora olumsuz etkilerini merak ediyor ve kullanıyor iseniz veya bırakmak için bir vesile arıyorsanız detaylar haberimizde.

Sigara İçmeyin! Sağlıklı Kalın

Öncelikle sigara içiyor iseniz ne kadar bağımlı olduğunuzu düşünmenizi öneriyoruz. Bunun ilk kıstası bilinir ki sabah uyandığınızda kaç dakika içerisinde bir arayışa giriyorsunuz. Burada bir konumuza göre sorumuzu eviriyor ve soruyoruz. Spor salonundan çıktıktan sonra ne kadar süre de ihtiyaç duyuyorsunuz? Birçok kişi bu soruya çıkar çıkmaz cevabını vermektedir. Bunun genel sebebi ise egzersizler sonucunda ciğerleriniz genişler ve ihtiyacınız artar. Ancak bu genişleyen ciğeri zararlı duman ile doldurmak normal bir zamana göre çok daha fazla zararlıdır. Bu zararlı maddenin içerisindeki nikotin direkt olarak damarları etkilemektedir ve zamanla damarlarınızda daralma yaşanır. Ayrıca süregelen süre boyunca kan akışınızı yavaşlatır ve kaslara yeteri kadar kan ulaşamaz. Kaslara gerektiğinden daha az kanın ulaşması daha çok spor yapmanıza ancak istediğiniz sonucu elde edememenize sebep olur. Özetle yeterince spor yapıyor ancak ilerlemeniz aynı ölçüde ilerlemiyor ise bunun bir sebebini zararlı alışkanlığınızda bulabilirsiniz.

Performans Düşüklüğü Tesadüf Değil

Sigaradan en fazla etkilenen iç organ koşulsuz ki akciğerlerdir. Akciğer olması gereken kadar oksijen depolayamaz ise spor yaparken gereken oksijeni alamaz ve daha hızlı nefes almak zorunda kalırsınız. Akciğerleriniz sizi doyuramadığı için kalp atışınız hızlanır ve terlemeye başlarsınız. Ancak bu ter sizi rahatsız edecek ve sıcak basması olayını yaşatacaktır. Uzun süre böyle devam eder ise ileride bazı kronik hastalıklara yakalanma riskiniz artacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Düşürür

Spordan çok fazla enerji harcamış bir halde çıkacağınız için yorulursunuz ve otomatikman bağışıklığınız düşer. Bu sorunu aşabilmek için düzenli olarak C vitamini takviyesi almanızı öneririz. Bunun yanında sigara içen bireylerde ise sorun burada başlamaktadır. Bu zararlı alışkanlık vücuttaki C vitamini oranını düşürmektedir ve bağışıklık sisteminizin düşmesi ile hastalıklara yakalanma riskiniz artacaktır.

Antrenman Sürenizden Şikâyet Edersiniz

Sigara doğrudan kalbe zarar vermektedir. Akciğer gibi kalbide olumsuz etkileyen bu maddenin sporda göreceğiniz olumsuzluklarından biri de sizi olduğundan çok daha fazla yormasıdır. Örneğin bir kişi 20 dakika kardiyo sonrası nefes nefese kalıyor ise sizin süreniz 15 veya 10 dakika ile sınırlıdır. Bunun sebebini alışkın olmamanıza veya günlük yorgunluğunuza değil sigaraya kesmeniz çok doğru olacaktır. Kendinizi çok fazla zorlamanın sonucunda ise kalbiniz hasar almaya başlar ve ani kalp çarpıntıları veya kalp sıkışması yaşayabilirsiniz.

Spor yapmak sadece bedeni şekillendirmek değil aynı zamanda yaşam kalitesini arttırmak ve sağlıklı yaşamak demektir. Profesyonel sporcuların hayatlarında zararlı maddelere yer olmamasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Sizde kendinizi, bedeninizi ve hayatınızı önemsiyor iseniz bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir