Kategoriler
İlk adımı at!

Kilo Verirken Sarkma Yaşanmaması İçin Yapılması Gerekenler

Yaşam stresi, hamilelik, sağlık sorunları ve farkında olmadan yeme bozuklukları kilo almanıza neden olabilir. Bu durum bazen kişinin kontrolü dışında gerçekleşir ve kişi her zaman giydiği gömleğin veya pantolonun kendine olmayışı ile acı gerçekle karşılaşır. Bu durumda yapılması gereken ilk şey sonucu kabul edip eski formunuza yahut eskisinden de size göre daha iyi bir forma kavuşmak için harekete geçmek gerekir. Kilo verme sürecinde ise kişileri en fazla tedirgin eden durum sarkmaların yaşanma ihtimalidir. Kilo verirken sarkma yaşamamak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Bilinçli bir şekilde hareket ederek en az sarkma oranı ile ideal kilonuza erişebilirsiniz.

Kasların Güçlenmesi Gerekir

Kilo verirken sarkma yaşanmasının en temel sebebi kasların güçlendirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten yağlardan kilo vererek kas kütlenizi arttırma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Kas kütlenizi destekleyici ancak kalori olarak düşük diyetler ile düzenli egzersiz yaparak sarkma sorununun önüne geçebilirsiniz. Vücudunuza ihtiyacı kadar olan besini alarak aç kalmadan, sağlık sorunlarının yaşanmasına imkân vermeden düzenli koşu, yürüyüş, fitness, pilates yahut istediğiniz bir spor dalı ile ilgilenerek bu süreci en sağlıklı ve en kaliteli şekilde geçirebilirsiniz. Sporun yanında yeme listeniz önemlidir. Az protein yerine az karbonhidrat ve az yağlı bir program oluşturulmalıdır.

Motivasyonunuzu Korumalısınız

Kilo verme sürecinde her zaman belirli oranda kilo vermek hedeflenir ancak metabolizmanın yavaşlaması ve vücudun dehidrasyon sürecine girmesi ile kilo verme hızınız yavaşlayabilir. Bu durumda moral bozukluğu veya motivasyon kaybına düşmeden öncelikle süreci gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir süre belirli bir kiloda kalmanız normal karşılanırken bu sürecin ardından yeniden kilo kaybetmeye devam edeceksiniz. Bu konuda istikrarlı bir şekilde davranmalı ve yolunuza çıkan engellerde pes etmemeyi öğrenmelisiniz.

Tek Tip Beslenmeyin

Kilo verme sürecinin yavaşlamasının nedenlerinden biri de tek tip beslenme ile olabilmektedir. Bu süreçte sağlığınızı korumak ve düzenli kilo vermeyi başarabilmek için her gün aynı şeyleri tüketmek yerine çeşitlilik katılmalıdır. Her gün farklı yemekler yemek diyetinizin uygulanabilir oluşunu da arttırabilirsiniz. Diyetinizi spor ile desteklerken kaslarınızın güçlenmesini sağlamak için bol bol protein tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Dengeli protein ile kaslarınızın güçlenmesi ve yağların azalışı ile günden güne daha fit bir görünüm elde edebilirsiniz. Sadece hayvansal değil bitkisel proteinleri de kullanabileceğinizi hatırlatarak menünüzdeki çeşitliliği korumanızı öneririz.

Vücudunuzu Tanıyın

Sarkma problemlerinin önüne geçebilmek için vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu ve süreç içerisinde neler yaşanacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu dönemde vücudunuz ödem yapabilir veya kendinizi daha şiş hissedebilirsiniz. Bu durum sindirim sisteminizdeki sorunu sizlere gösterebilir. Bu sebepten metabolizma hızınızı arttırıcı besinler tüketmek ve sporunuzda küçük değişiklikler yaparak yeniden bir düzen oluşturmaya çalışmak gerekir. Ayrıca nihai hedefin yağların azaltılıp kasların güçlendirilmesi gerektiğini de bilerek hareket etmenizde yarar olacaktır.